REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak współdziałać z motocyklistami na drodze?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Najwięcej niebezpiecznych sytuacji zdarza się, gdy kierowca nagle zmienia pas ruchu i polega wyłącznie na widoku z lusterek. fot. Newspress
Najwięcej niebezpiecznych sytuacji zdarza się, gdy kierowca nagle zmienia pas ruchu i polega wyłącznie na widoku z lusterek. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że motocykliści to utrapienie kierowców, a kierowcy motocyklistów. Brak porozumienia często jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zmiana pasa ruchu

Najwięcej niebezpiecznych sytuacji zdarza się, gdy kierowca nagle zmienia pas ruchu i polega wyłącznie na widoku z lusterek. Niestety, motocykl jest stosunkowo niewielki w porównaniu do samochodu i bardzo łatwo jest mu się schować w naszym martwym polu. Oznacza to, że go po prostu nie zauważymy i możemy na niego najechać. Faktycznie, motocykliści generalnie poruszają się szybciej niż samochody i czasem jako kierowca auta nie jesteśmy w stanie tak szybko zareagować. Motocykliści powinni być tego świadomi i jeśli jadą zbyt szybko, to na własną odpowiedzialność. Często motocykliści jeżdżą na tzw. "światłach długich" (czyli drogowych) w dzień. Światła te jednak przyczyniają się do polepszenia widoczności motocyklisty. Policja teoretycznie może ukarać takiego motocyklistę mandatem, jednak w praktyce robi to rzadko - a kierowcy nie powinni irytować się na widok motocykla jadącego na światłach drogowych.

REKLAMA

Zobacz również: Jak pozbyć się szosowego terrorysty z ogona?

Skrzyżowania

Podczas skrętów również dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem motocyklistów. Wynika to z tego, że motocykl trudniej jest zauważyć, niż samochód i podczas warunkowego skrętu w prawo łatwo jest zajechać im drogę. Dlatego właśnie w trakcie sezonu motocyklowego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania tego manewru.

Zobacz również: Jak ustrzec się przed wypadkiem?

Korek drogowy

Motocykliści nie muszą stać z nami w korku drogowym. Weźmy pod uwagę fakt, że prowadzenie motocykla wymaga pewnych umiejętności i jest bardziej niebezpieczne, niż kierowanie samochodem. Jest to cena, jaką motocykliści ponoszą za szybkie przemierzanie zakorkowanych ulic. Pozwólmy im na to, ustępujmy miejsca jadąc blisko krawędzi drogi, aby mogli nas swobodnie wyprzedzić. Nie bądźmy zazdrośni o to, że będą szybciej w pracy. Jeśli sami chcemy poruszać się szybciej i irytuje nas, że inni mogą to robić, możemy również przesiąść się z samochodu na motocykl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wolno motocykliście w korku?

Prawo nie reguluje jednoznacznie kwestii "przepychania się" motocykli w korku ulicznym, choć są w tym zakresie określone przepisy. Motocyklista może jechać między samochodami w korku tylko w sytuacji, kiedy pojazdy stoją w miejscu. Wykonywany jest wtedy manewr omijania, do którego nie trzeba zmieniać pasa, ani zachowywać bezpiecznego odstępu (wymagana jest tylko szczególna ostrożność). Jeśli auta ruszyły, motocyklista wykonuje wtedy manewr wyprzedzania, który wymaga zachowania bezpiecznego odstępu (co w korku nie jest zwykle możliwe), szczególnej ostrożności (różnie interpretowanej!) i zmiany pasa ruchu. Motocykliście nie wolno też w czasie manewru omijania przekraczać podwójnej ciągłej. Nie wolno mu też przekraczać zajmować dwóch pasów ruchu naraz - jazda "po linii" jest wykroczeniem karanym mandatem.

Kierowca nie ma obowiązku ustępowania miejsca motocykliście w korku. Warto jednak pamiętać, że każda uprzejmość na drodze ułatwia życie wszystkim uczestnikom ruchu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA