reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Jak prawidłowo ustawić lusterka boczne oraz lusterko wewnętrzne w samochodzie? To od ich ustawienia zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów.

Jak ustawić lusterka boczne w samochodzie?

Aby poprawnie ustawić lusterka boczne i wewnętrzne, należy zatrzymać samochód na spokojnej ulicy o znikomym natężeniu ruchu mniej więcej na środku prawego pasa. Następnie należy spojrzeć w prawe lusterko i ocenić widoczny w nim obraz. Powinno być widzieć w nim drogę na jak największą odległość, ale także i nawierzchnię drogi tuż za pojazdem. Mniej więcej 10% powierzchni lusterka powinno zajmować odbicie obrazu karoserii samochodu. To baza, do której odnosi się położenie innych użytkowników drogi, patrząc w lusterko. Powinno być w nim widać nawierzchnię drogi już kilka metrów od tylnego zderzaka, co ułatwi cofanie oraz pozwoli w porę dostrzec małogabarytowych uczestników ruchu drogowego, np. bawiące się za stojącym samochodem dzieci lub złodzieja, odkręcającego tylne koło (co jest popularną zabawą mieszkańców biedniejszych krajów basenu Morza Czarnego). W razie potrzeby ustawienie lusterka należy korygować tak długo, aż uzyska się pożądany rezultat.

Zobacz również: Co to jest LKM i jak ją stosować?

W drugiej kolejności ustawia się lewe lusterko. Musi być w nim widoczna cała szerokość drogi już w odległości kilku metrów za samochodem. Tu także, jak w przypadku prawego lusterka, powinien być widać odbicie karoserii swojego samochodu, które powinno zajmować do 15% całego obrazu. Musi być także widoczna nawierzchnia jezdni już kilka metrów za tylnym zderzakiem. Pozwoli to na zauważenie mniejszych użytkowników drogi, np. korzystających z minirowerków itp.

Jak ustawić lusterko wewnętrzne?

Teraz najłatwiejsza operacja: ustawienie lusterka wewnętrznego. Ustawia się je tak, aby była w nim widoczna prawie cała tylna szyba samochodu i niewielki kawałek prawej tylnej szyby bocznej, co będzie przydatne miedzy innymi podczas wyprzedzania i przy zmianie pasa w ruchu miejskim.

Zobacz także: Jak wyprzedzać przy dużym natężeniu ruchu?

Dziś fabryki wyposażają pojazdy w lusterka optymalne i wszelkie poprawki mogą to tylko zepsuć. Nie są więc wskazane żadne modne nakładki na nie itp. Uszkodzone należy zawsze wymieniać na odpowiednie do danego typu samochodu. Lusterko nie “od kompletu” może zmniejszać obraz bardziej lub mniej niż pozostałe. Można w takim przypadku pogubić się w poprawnej ocenie odległości do nadjeżdżającego z tyłu pojazdu i nieszczęście gotowe.

Nie wolno zapominać, aby sprawdzać ustawienie lusterek, siedząc za kierownicą tak, jak podczas jazdy. Należy także pamiętać, że ustawienia lusterek dokonane w pojeździe pustym, tylko z siedzącym w nim kierowcą, wymagają często niewielkiej korekty w pojeździe obciążonym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 04.12.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak ustawić lusterka w samochodzie? fot. Newspress
Jak ustawić lusterka w samochodzie? fot. Newspress

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama