reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Czym jest tzw. martwy punkt?

Czym jest tzw. martwy punkt?

Jeżeli podczas zmiany pasa spowodowaliście stłuczkę, to pewnie jej przyczyną był tzw. „martwy punkt”. Choć wydaje się wam, że zrobiliście wszystko zgodnie z przepisami, prawo nie będzie po waszej stronie. "Martwy punkt" to prawdziwa pułapka na nieostrożnych kierowców.

Tzw. „martwy punkt” to przestrzeń z tyłu i z boku naszego pojazdu, której nie widać w żadnym lusterku. Martwy punkt powoduje, że podczas zmiany pasa nie widzimy, że na sąsiednim pasie porusza się inne auto lub zauważamy je, dosłownie, w ostatniej chwili. W takiej sytuacji o stłuczkę bardzo łatwo. Niektórzy przekonują jednak, że martwego pola można uniknąć, a wszystko jest kwestią ustawienia lusterek.

Zobacz również: Jak uniknąć zderzenia czołowego?

I tak, lusterko wsteczne powinno być tak ustawione, aby pokazywało nam ono drogę dokładnie za pojazdem. Nie może być przekrzywione w żadną ze stron. Następnie przesuwamy głowę w lewą stronę tak, że niemalże dotykamy nią bocznej szyby. Ustawiamy lewe lusterko boczne tak, aby widzieć w nim zaledwie kawałek boku samochodu. Dalej, przesuwamy głowę w prawą stronę w kierunku środka pojazdu i ustawiamy prawe lusterko boczne tak, aby widzieć w nim zaledwie kawałek boku swojego samochodu. Lusterko będzie w odpowiedniej pozycji jeżeli podczas wyprostowania się naprzeciwko kierownicy nie będziemy widzieli boku swojego auta. Wtedy "martwy punkt" powinien być jak najmniejszy.

"Martwy punkt", ostateczne sprawdzenie

Na koniec pozostaje na sprawdzenie „martwych punktów”. Jadąc dwupasmową drogą zwróćmy uwagę na jakiś pojazd zbliżający się do nas od tyłu, jadąc tym samym pasem ruchu. Nie przemieszczając głowy, spójrzmy we wsteczne lusterko i obserwujmy jak auto za nami, zbliża się do nas w celu wykonania manewru wyprzedzania. Zanim auto to zniknie ze wstecznego lusterka skierujmy wzrok na lewe lusterko boczne i obserwujmy jak auto to nas wyprzedza. Następnie, zaraz zanim obserwowany obiekt zniknie z lewego lusterka, kierowca powinien go dostrzec kątem oka przez lewą szybę bez konieczności odwracania się. Następnie wykonujemy analogiczną procedurę dla prawego lusterka. Jeżeli dostrzeżemy „martwy punkt” chociaż przez ułamek sekundy dokonaj ostatecznej korekty ustawienia lusterek.

Zobacz również: Jak wyprzedzać nocą?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Samochód znajdujący się w "martwym punkcie" jest dla kierowcy niewidoczny, więc o wypadek wtedy nietrudno. fot. Newspress
Samochód znajdujący się w "martwym punkcie" jest dla kierowcy niewidoczny, więc o wypadek wtedy nietrudno. fot. Newspress

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama