reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak ustalić kto ma pierwszeństwo?

Jak ustalić kto ma pierwszeństwo?

Sprawę pierwszeństwa przejazdu regulują obowiązujące przepisy. Mimo to często dochodzi do kolizji i wypadków, a potem do ostrych dyskusji, kto w danej sytuacji miał pierwszeństwo, a kto je wymusił.

Bezdyskusyjne jest, że pierwszeństwo ma pojazd jadący drogą główną i z niej zjeżdżający. Oto większość sytuacji, w których kierowcy nie zawsze wiedzą, jak się zachować i kto powinien pojechać jako pierwszy.

Zobacz również: Jak wyprzedzać nocą?

• Jeżeli dwie drogi o nawierzchni twardej lub utwardzonej zbiegają się na skrzyżowaniu pod ostrym kątem i na żadnej z nich nie ma znaków, informujących o podporządkowaniu, to pierwszeństwo zawsze ma pojazd, zbliżający się do skrzyżowaniu drogą z prawej strony.
• Jeżeli skrzyżowanie dróg równorzędnych (nieoznakowane) ma kształt litery „T”, pierwszeństwo ma zawsze pojazd z prawej strony, nawet jeżeli jedzie węższą z dróg. Pamiętać jednak należy, że wyjazd z posesji, stacji paliw, parkingu itp. nie jest drogą, a pojazdy nim jadące są traktowane jako włączające się do ruchu, a więc muszą ustąpić wszystkim, którzy już w tym ruchu uczestniczą.
• Na rondzie pierwszeństwo ma pojazd wjeżdżający na takie skrzyżowanie (jest on z prawej), jeżeli przed nim nie stoją znaki, informujące że wszystkie drogi dochodzące do takiego skrzyżowania są podporządkowane, a pierwszeństwo przysługuje pojazdom na rondzie.

Należy zapamiętać, jakie znaki znajdowały się tuż przed rondem. Jeżeli nie było wśród nich żółtego trójkąta z czerwonym obrzeżem, zwróconego rogiem ku dołowi, czyli „Uwaga na drogę z pierwszeństwem przejazdu”, po wjechaniu na rondo należy dać pierwszeństwo wszystkim pojazdom, które chcą na nie wjechać.

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

• Tramwaje mają zawsze pierwszeństwo na skrzyżowaniach dróg równorzędnych. Kierujące nimi osoby uważają często, że pierwszeństwo przysługuje im zawsze, także gdy ze znaków wynika co innego, więc lepiej zahamować i poczekać, aż tak potężny „przeciwnik” opuści skrzyżowanie.
• Przepisy niezbyt wyraźnie mówią o prawach autobusów, ruszających z przystanków. Z uwagi na to, iż jedzie nimi wiele osób, którym może się spieszyć, należy pozwolić im włączyć się do ruchu. Strata kilku sekund z tym związana nikomu nie przyniesie szkody.

Nic tak bardzo nie przyczynia się do kolizji pojazdów, często bardzo groźnych, jak bezmyślna chęć wyegzekwowania należnych przywilejów. Jednym z nich jest pierwszeństwo przejazdu. Od czasu, kiedy wprowadzono przepisy ruchu drogowego, istnieje przekazywana z ust do ust opowieść o nagrobku pewnego kierowcy, na którym napisano „Tu leży ten, który chciał skorzystać z należnego mu prawa pierwszeństwa.”

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bezdyskusyjne jest, że pierwszeństwo ma pojazd jadący drogą główną i z niej zjeżdżający. fot. Newspress
Bezdyskusyjne jest, że pierwszeństwo ma pojazd jadący drogą główną i z niej zjeżdżający. fot. Newspress

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama