reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Dobra wyobraźnia jest dla kierowcy podstawą.

Oto zestaw najczęściej spotykanych na drodze symptomów różnych niebezpieczeństw, generowanych przez nieodpowiedzialnych mistrzów kierownicy:

• Kiedy z daleka widać, że na jezdni dzieje się coś, czego nie można jednoznacznie zdefiniować, jakiś podejrzany ruch, zgromadzenie kilku pojazdów itd. na wszelki wypadek należy zmniejszyć prędkość i zachować wzmożoną uwagę, aby w razie niebezpieczeństwa móc podjąć odpowiednie kroki: zatrzymać się, ominąć niespodziewaną przeszkodę itp.

Zobacz również: Jak reagować na "żarty" i zaczepki innych kierowców?

• Poprzedzający pojazd porusza się „wężykiem”, bez potrzeby zjeżdża na sąsiedni pas ruchu albo na pobocze, zwalnia i przyspiesza w sposób wyglądający na niekontrolowany itp. Jego kierowca może zasypia, może jest nietrzeźwy, albo nie potrafi nim kierować. Należy trzymać się jak najdalej od takich pojazdów i być przygotowanym na ich niespodziewane manewry. Jeżeli nie jest to konieczne, nie wyprzedać ich, zaś podczas wyprzedzania zjechać jak najdalej na lewą stronę jezdni stale obserwując, co dzieje się z podejrzanym pojazdem. Jeżeli przyspieszy, natychmiast przerwać wyprzedzanie!

• Nadjeżdżający z naprzeciwka samochód zachowuje się dziwnie, np. wciska się między inne pojazdy, gwałtownie przyspiesza i hamuje, zajeżdża innym drogę, błyska drogowymi światłami. Kieruje nim zapewne ktoś, kto nie ma pojęcia o normalnej jeździe, albo ktoś, komu bardzo się spieszy. Na widok takiego pojazdu trzeba jak najszybciej zjechać na prawo, zwolnić i przygotować się do ucieczki na pobocze.

• Samochód jedzie wolno lewym pasem i sygnalizuje kierunkowskazem zamiar skrętu w prawo. Prawdopodobnie chce tylko zjechać na prawy pas i czeka na wolne miejsce, należy mu więc to ułatwić. Po zmniejszeniu prędkości można błysnąć światłami drogowymi, aby dać mu do zrozumienia, że może spokojnie wykonać swój manewr.

• Osobowy samochód dojeżdża do skrzyżowania i zaczyna oddalać się od krawężnika, niczego nie sygnalizując. W dziewięciu przypadkach na dziesięć jego kierowca zahamuje w ostatniej chwili, być może nawet włączy kierunkowskaz i skręci w prawo.

• Widząc pojazd pędzący boczną, podporządkowaną drogą ku skrzyżowaniu, należy zmniejszyć prędkość, a nawet pozwolić mu na wymuszenie pierwszeństwa, jeżeli przed skrzyżowaniem nie będzie próbował hamować. Bezpieczna jazda polega na nieegzekwowaniu należnych przywilejów wtedy, kiedy może to być nawet w najmniejszym stopniu niebezpieczne!

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Fot. Newspress
Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Fot. Newspress

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama