| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Elektroniczne rezerwacje biletów lotniczych

Elektroniczne rezerwacje biletów lotniczych

W elektronicznych systemach rezerwacji biletów lotniczych musi być widoczna od razu ostateczna cena biletu zawierająca wszelkie dodatkowe koszty. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trybunał w Luksemburgu orzekł, że cena ta ma być widoczna od samego początku dla każdego lotu rozpoczynającego się z lotniska w Unii. Stanowisko takie zajął przy okazji wyjaśniania obowiązującego prawa niemieckiemu sądowi, który rozstrzyga sprawę linii lotniczych AirBerlin.

Niemiecka federacja konsumentów zaskarżyła do sądu sposób przedstawienia taryf lotniczych na stronach Air Berlin jako niezgodny z prawem unijnym. Rozporządzenie z 2008 r. wymaga od linii przejrzystości cen przewozów lotniczych, by zagwarantować klientom możliwość porównania cen lotów różnych przewoźników.

Zobacz też: Lotnisko w Szymanach wystartuje w 2016 r.

Po wybraniu daty oraz lotniska odlotu i przylotu ów system rezerwacji przedstawia w tabeli możliwe połączenia. Ale ostateczna cena za osobę, składająca się z taryfy za dany lot, podatków i opłat, dopłaty paliwowej oraz opłaty transakcyjnej jest wskazywana nie dla każdego połączenia, lecz jedynie dla lotu wstępnie wybranego przez Air Berlin lub dla tego, na które klient następnie kliknął kursorem myszy.

Mimo, że argumenty niemieckiego organu ochrony konsumentów zostały uwzględnione zarówno przez sąd pierwszej instancji, jak i sąd odwoławczy, spółka Air Berlin wystąpiła jeszcze do Trybunału Federalnego o rozstrzygnięcie, a ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie wykładni przepisów unijnych.

Zobacz też: Test Citroen C1 1.0 VTI Airscape

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nie rozstrzyga sporu, ale sąd krajowy musi przy wydawaniu wyroku zastosować się do jego orzeczenia. Uznaje się, że jest ono wiążące także dla sądów w innych krajach UE przy rozstrzyganiu podobnych spraw w przyszłości. Odpowiedzi płynące z Luksemburga na tego rodzaju pytania sądów krajowych stają się częścią dorobku prawnego Unii Europejskiej. (PAP)

Z Brukseli Renata Bancarzewska (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »