reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak kontrolować bilans energetyczny w samochodzie?

Jak kontrolować bilans energetyczny w samochodzie?

Zimą najważniejszym parametrem naszych pojazdów jest ilość energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze. Gdy będzie jej zbyt mało rozruch zimnego silnika nie będzie możliwy.

Nowoczesne samochody są wyposażone w wysoko wydajne alternatory, które są zdolne dostarczyć znacznie więcej energii, niż zużywane jest przez wszystkie urządzenia pojazdu podczas normalnej eksploatacji. Przekonanie to jest jednak złudne. W przypadku eksploatacji auta w ruchu miejskim, na krótkich odcinkach, z częstym uruchamianiem silnika i długimi postojami w korkach, może się zdarzyć, że po kilku dniach przy ujemnych temperaturach otoczenia może zabraknąć energii w akumulatorze w najmniej odpowiednim momencie. Aby temu zapobiec, warto zsumować moc wszystkich odbiorników prądu, jakie działają podczas jazdy. Poniżej jest przedstawione przykładowe zestawienie.

Zobacz również: A Ty kiedy ostatnio sprawdzałeś akumulator?

reflektory 2 x 55 W = 110 W
światła pozycyjne 4 x 5 W = 20 W
układ zapłonowy 30 W
oświetlenie tablicy rejestracyjnej 5 W
oświetlenie wskaźników 7 x 0,6 W = 4,2 W.
dmuchawa 20W
cicho grający odtwarzacz CD lub MP3 20 W

Jak widać, bardzo skromnie wyposażony samochód podczas normalnej eksploatacji zużywa około 200 W. Tyle bez problemu dostarczy alternator nawet podczas pracy silnika na wolnych obrotach. Gdy jednak jedna z jego sekcji ulegnie awarii, ilość dostarczanej przez niego energii spadnie aż o 1/3. Dla kierowcy taka awaria jest niezauważalna, nie zasygnalizuje jej także żadne ze standardowych urządzeń kontrolnych. Wykryje ją jedynie pokładowy komputer, choć nie w każdym typie samochodu, oraz – zwykły woltomierz, nawet bardzo prymitywny. Nie musi być podłączony na stałe do instalacji.

Wystarczy kilkanaście minut po skończonej wieczorem jeździe zmierzyć napięcie na biegunach akumulatora nieobciążonego, a następnie obciążonego wszystkimi normalnie używanymi odbiornikami. Gdy w stanie nieobciążonym napięcie będzie na akumulatorze wyższe o co najmniej 1 V, niż po obciążeniu go odbiornikami, istnieje prawdopodobieństwo, iż nie jest on dobrze ładowany. Warto w tej sytuacji zwrócić się do elektryka samochodowego o dokonanie dokładniejszych pomiarów.

Zobacz również: Auto nie odpala. Jak usunąć usterkę?

Jeżeli nie wykażą one żadnej usterki alternatora, należy ograniczyć używanie odbiorników prądu w sytuacjach, gdy panują silne mrozy, samochód jest użytkowany na krótkich odcinkach, występują długie okresy pracy silnika na wolnych obrotach z włączonymi wszystkimi odbiornikami prądu itp. a na dodatek każdego dnia poranny rozruch wymaga co najmniej kilkakrotnego użycia rozrusznika, każdorazowo dłużej, niż przez kilkanaście sekund.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Mitsubishi
fot. Mitsubishi

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama