| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > A Ty kiedy ostatnio sprawdzałeś akumulator?

A Ty kiedy ostatnio sprawdzałeś akumulator?

Tak zwany bezobsługowy akumulator wymaga okresowych kontroli. Stosowanie się do podstawowych zasad jego obsługi pozwoli eksploatować go przez kilka lat.

Akumulatory nie lubią niskich temperatur, dlatego to właśnie jesienią i zimą pojawia się zwykle najwięcej problemów związanych z ich pracą. Specjaliści podkreślają, że akumulator traci w sposób odwracalny swoje parametry w niskich temperaturach nawet o blisko połowę.

Zobacz również: Auto nie odpala. Jak usunąć usterkę?

Jak się okazuje sprawdzanie akumulatora to jedna z najczęściej zaniedbywanych przez kierowców czynności konserwacyjnych. Dlaczego to takie ważne? Uruchamianie jednostki napędowej z rozładowanego akumulatora jest dla niego szkodliwe i prowadzi w konsekwencji do spłynięcia mas czynnych i utraty zdolności rozruchowych.
Istotnymi elementami mającymi bezpośredni wpływ na łatwość uruchamiania silnika naszego samochodu są m.in.: stan przewodów wysokiego napięcia w silnikach o zapłonie iskrowym oraz wszystkich styków, w tym również przewodów prądowych biegnących od akumulatora do rozrusznika i do masy.

Zobacz również: Jak zaprogramować komputer po odłączeniu akumulatora?

Podstawowe parametry akumulatora decydujące o jego sprawnym działaniu to pojemność i prąd rozruchowy. W coraz rzadziej spotykanych akumulatorach starego typu należy często kontrolować stan elektrolitu i ewentualne braki uzupełniać wodą destylowaną. Pomocne mogą okazać się naniesione przez producenta na obudowę baterii oznaczenia dopuszczalnego minimalnego i maksymalnego poziomu płynu. W akumulatorach "bezobsługowych" zazwyczaj nie musimy uzupełniać stanu elektrolitu, ale należy kontrolować stan jego naładowania. Oba typy urządzeń wymagają okresowego czyszczenia i sprawdzenia czy zaciski klem nie poluzowały się i czy bateria jest stabilnie umocowana.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »