REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odsiarczyć akumulator?

Jakubowski Ryszard
Warto zadbać o swój akumulator. Fot. newspress
Warto zadbać o swój akumulator. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Choć dziś akumulatory są łatwo dostępne, a ich ceny nie są wygórowane, to warto troszczyć się o ich stan, choćby tylko po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas porannego uruchamiania silnika. Podpowiadamy, jak odsiarczyć akumulator?

Jak sprawdzić czy akumulator jest zasiarczony?

W procesie eksploatacji akumulatora następuje jego naturalne zużywanie się, wynikające z różnych reakcji chemicznych i fizycznych, jakie zachodzą w jego płytach i elektrolicie. Najgroźniejszym z nich jest zasiarczenie, czyli wytworzenie się kryształów siarczanu ołowiu, skutecznie zmniejszających czynną powierzchnię ołowianych płyt, tym samym znacznie zmniejszając jego pojemność elektryczną. Zjawisko to wywołane jest całkowitym lub bliskim całkowitego rozładowywaniem akumulatora np. podczas wielokrotnych bezskutecznych prób uruchamiania silnika lub pozostawianiem samochodu z włączonymi światłami na cały dzień. Zasiarczenie akumulatora skraca znacznie jego żywotność, w skrajnym przypadku nawet o 70 i więcej procent.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyjmować akumulator?

Odsiarczanie akumulatora. Sposób pierwszy

Zasiarczony akumulator nie nadaje się do dalszej eksploatacji i powinien zostać zastąpiony innym, sprawnym. Można go częściowo ratować przez tzw. odsiarczanie. Jest to proces długotrwały a skutki jego nie zawsze pewne.

REKLAMA

Są dwa sposoby odsiarczania. Pierwszy polega na zastąpieniu elektrolitu w akumulatorze wodą destylowaną, a następnie na naładowaniu go do objawów pełnego naładowania. Wówczas opróżnia się go z cieczy, która powstała z wody destylowanej, ponownie napełnia nową porcją wody destylowanej, ponownie ładuje do pełna, opróżnia, napełnia nową porcją wody itd. Cykl można powtarzać kilka razy. Po ostatnim opróżnieniu i osuszeniu akumulatora np. przez pozostawienie w ciepłym miejscu na dobę lub dłużej, z otwartymi otworami do dołu (nad kuwetą lub innym naczyniem kwasoodpornym) dla odsączenia resztek wody destylowanej, napełnia się go elektrolitem o właściwej gęstości (1,14 g/cm3) i ładuje do pełna.

W tym przypadku większego znaczenia nie ma gęstość elektrolitu wylewanego za pierwszym razem z cel. Odsiarczanie akumulatora ma bowiem za zadanie jego oczyszczenie. Stąd tak ważna jest wymiana elektrolitu w akumulatorze po każdym ładowaniu do pełna. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest prąd ładowania. Dziś jednak prostownik dobiera go automatycznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: A Ty kiedy ostatnio sprawdzałeś akumulator?

Odsiarczanie akumulatora prostownikiem. Specjalnym prostownikiem!

REKLAMA

Innym, nieco szybszym sposobem odsiarczania akumulatora jest ładowanie go prądem pulsującym, z równoczesnym częściowym rozładowaniem. Najprostszym sposobem jest zbudowanie specjalnego prostownika jednopołówkowego (półokresowego). Do jego budowy potrzebny jest transformator o przekładni 230/11V i o wydajności uzwojenia wtórnego co najmniej 3 ampery oraz dioda prostownicza wytrzymująca napięcie 50V i prąd co najmniej 10 amperów.

O zmontowanie takiego prostownika warto poprosić kogoś posiadającego podstawową wiedzę elektroniczną lub elektrotechniczna. Po podłączeniu takiego prostownika do akumulatora należy do jego biegunów podłączyć typową żarówkę samochodową o niewielkiej mocy, rzędu 5 W, np. używaną w światłach pozycyjnych. Dzięki niej akumulator będzie rozładowywany w chwilach gdy prostownik nie będzie dostarczał napięcia, czyli dokładnie 50 razy na sekundę.

Ładowania akumulatorów samochodowych bez wątpienia jest procesem wymagającym. Tu jednak pojawia się już zaawansowana elektryka. Wysycanie akumulatora jest procesem wymagającym choć podstawowej wiedzy. Inaczej nie uda się naprawić akumulatora kwasowego.

Zobacz również: Co zrobić, gdy zapali się kontrolka braku ładowania akumulatora?

Jak odsiarczyć akumulator? Pamiętaj o kilku rzeczach

Akumulator przed rozpoczęciem odsiarczania powinien być całkowicie lub prawie całkowicie rozładowany. Mniej więcej po dobie takiego przerywanego ładowania, będzie on w pełni naładowany i częściowo odsiarczony. Dzięki temu będzie mógł służyć przez kolejne kilka miesięcy.

Należy pamiętać, że żadne odsiarczanie nie przywróci nawet 50% sprawności nowego akumulatora. Jest to zabieg doraźny, pozwalający jedynie przedłużyć o kilka miesięcy jego eksploatację, na dodatek z niepewnym rezultatem. Bywa, że bardzo mocno zasiarczony akumulator nie odzyska nawet 10% pierwotnej sprawności mimo wielokrotnie powtarzanego odsiarczania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA