reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Dlaczego moje auto nie chce odpalić?

Dlaczego moje auto nie chce odpalić?

Najczęściej problemy z odpaleniem samochodu zdarzają się zimą. Źle przygotowane auto do sezonu zimowego sprawia nam wiele problemów przy uruchamianiu silnika.

Na unieruchomiony samochód najpopularniejszą metodą jest na tzw. „pych”. Problem tkwi w tym, że mało osób zdaje sobie sprawę, jak groźne jest to dla naszego samochodu. Uruchamiając auto wyżej wymienioną metodą narażamy silnik na bardzo duże obciążenia rozrządu oraz układu napędowego. W autach wyposażonych w łańcuch rozrządu może dojść do pęknięcia łańcucha lub przestawienia faz rozrządu. To samo tyczy się samochodów wyposażonych w pasek rozrządu.

Ewentualne zerwanie paska lub łańcucha prowadzi do pogięcia zaworów oraz tłoków i głowicy.

Większość producentów aut zabrania odpalania auta w ten sposób. Problem ten wynika ze złego stanu akumulatora. Jeżeli auto nie chce zapalić, a jesteśmy pewni, że problem tkwi po stronie akumulatora, odpalamy je tylko za pomocą kabli rozruchowych. Kolejnym problemem, z którym możemy się spotkać jest awaria rozrusznika lub alternatora. Co ciekawe zdarza się to najczęściej w zimę, właśnie wtedy, kiedy wyżej wymienione elementy potrzebują większego poboru prądu. Każdą z usterek można naprawić chwilowo na miejscu.

Zobacz również: Jak oczyścić kable wysokiego napięcia?

Jeśli chodzi o rozrusznik, zazwyczaj ulega on tak zwanemu „zawieszeniu”, wystarczy go zlokalizować i uderzyć w niego kilka razy, aby zaczął „kręcić”. Nie jest to sposób, który rozwiąże problem na stałe, jednak pozwoli nam to na ominięcie nieplanowanego postoju. Problem z alternatorem jest o tyle kłopotliwy, że z pomocą musi przyjść nam kierowca z kablami rozruchowymi. Auto nie będzie miało ładowania, ale jest szansa, że dojedziemy do domu lub pobliskiego warsztatu.

Jeżeli mamy uszkodzony alternator, podczas jazdy wyłączmy wszelkie zbędne odbiorniki prądu.

Jeden z równie częstych problemów, to zamarznięte paliwo w baku (czasem w baku zbiera się też woda, która potrafi zamarznąć), wówczas musimy odprowadzić auto do pomieszczenia, gdzie panuje dodatnia temperatura.

Zobacz również: Czy mycie silnika to konieczność? Jeśli tak, to jak to zrobić?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama