reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Czy mycie silnika to konieczność? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Czy mycie silnika to konieczność? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Silnik to element auta, który na co dzień jest raczej niewidoczny. Warto jednak zadbać o czystość komory silnikowej. Poniżej przedstawiamy jak umyć silnik w prawidłowy sposób.

Czy mycie silnika jest konieczne?

Na początku chcę przestrzec wszystkich kierowców, którzy planują umyć swój silnik, że jest to czynność bardzo niebezpieczna dla naszego samochodu. Przede wszystkim powinniśmy sobie zadać pytanie, czy mycie jest konieczne oraz czy potrafimy zrobić to sami, czy też powinni zająć się tym specjaliści na profesjonalnej myjni?

Kiedy wiemy, że silnik należy umyć?

Musimy być świadomi, że silnik zakurzony czy też lekko ochlapany błotem nie wymaga mycia. Tego typu zanieczyszczenia nie mają żadnych niebezpiecznych następstw. Jednak po jeździe na nieutwardzonych powierzchniach, jak polne drogi czy bezdroża, co oznacza pokonywanie dziur, głębokich kałuż, terenów bagnistych, układ napędowy może być poważnie zabrudzony i wymagać umycia. Drugim czynnikiem, który powinien nakłonić nas do tego ruchu, jest zauważenie wycieku oleju. W tym przypadku w celu zlokalizowania usterki niezbędne jest umycie silnika.

Zobacz także: Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Myjemy sami czy oddajemy w ręce profesjonalistów?

W przypadku mycia silnika może okazać się, że nasze działania przysporzą nam większych kosztów niż oznaczałoby oddanie auta do profesjonalnej myjni lub warsztatu. Należy pamiętać o dwóch najważniejszych kryteriach, które pomogą nam podjąć decyzję: czy posiadamy samochód stary czy nowy i czy silnik składa się z wielu elementów elektronicznych. Od tego głównie zależy, jakie ewentualne uszkodzenia możemy spowodować, decydując się na własnoręczne umycie silnika. Mimo że nie polecamy robić tego samemu, dla upartych pozostawimy kilka rad.

Zobacz również: Jakie narzędzia są niezbędne do sprawdzenia i naprawienia instalacji elektrycznej?

Myjemy silnik

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem mycia zastosować się do poniższych wskazówek. Przede wszystkim zawsze wykonuj tę czynność na ostudzonym silniku. Rozpocznij czynność od odpięcia akumulatora. Zabezpiecz wszelkie elementy elektroniczne, a najlepiej w ogóle nie zbliżaj do nich wody. Przygotuj środek, którym umyjesz silnik i rozcieńcz go według instrukcji na etykiecie.

Stosuj wyłącznie środki chemiczne przeznaczone do mycia silnika.

Najlepiej większość elementów myć ręcznie, nanosząc na nie środek chemiczny. Zwracamy uwagę na wszelkie szczeliny, które dokładnie oczyszczamy. Na końcu, kiedy wszystko jest już umyte, spłukujemy silnik wodą, omijając wcześniej wspomnianą elektronikę (komputer, syrena alarmu) i wlot do filtra powietrza.

DO spłukiwania silnika wodą stosujemy zwykły szlauch o niskim ciśnieniu. Nie wolno używać myjek ciśnieniowych ze względu na wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia delikatnych elementów.

Ważne jest, aby nie uruchamiać silnika zaraz po umyciu. Kiedy jest już opłukany, należy odczekać kilka godzin, aż dokładnie wyschnie. W warsztatach i profesjonalnych myjniach do osuszania silnika używane jest sprężone powietrze.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama