REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Jakubowski Ryszard
Usterki układu chłodzenia są niebezpieczne dla jednostki napędowej.
Usterki układu chłodzenia są niebezpieczne dla jednostki napędowej.

REKLAMA

REKLAMA

Wycieki z układu chłodzenia mogą nas nieźle przestraszyć. Zanim jednak udamy się do mechanika, warto spróbować samemu zdiagnozować problem, ponieważ naprawa układu chłodzenia nie musi być skomplikowana. Podpowiadamy jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodniczego.

Jeżeli w układzie ubywa płynu chłodzącego, a pod samochodem nie tworzy się mokra plama podczas postoju, wówczas trzeba przeprowadzić badanie, korzystając z poniższych wskazówek:

REKLAMA

Gdy pod korkiem wlewu oleju do silnika zbiera się beżowo-czekoladowa, gęsta ciecz, to oznacza że płyn przedostaje się do oleju. Może to świadczyć o pęknięciu uszczelki pod głowicą, samej głowicy lub, w skrajnym przypadku, korpusu silnika. Naprawa tego uszkodzenia jest bardzo droga, a do jej wykonania potrzebny jest specjalista i dobrze wyposażony warsztat.

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jeśli w płynie w chłodnicy pojawiają się bańki gazu (zobaczymy to zaglądając do zbiorniczka wyrównawczego na włączonym silniku), prawdopodobnie nastąpiło uszkodzenie uszczelki pod głowicą - między jednym z cylindrów a kanałem wodnym. Konieczna jest jej natychmiastowa wymiana, gdyż dalsza jazda przy tej awarii grozi przedostaniem się dużej ilości płynu chłodzącego do cylindra. Może prowadzić to do poważnych uszkodzeń. Najczęściej wymienia się wśród nich: pęknięcie tłoka, zatarcie pierścieni tłokowych itp.

Jeżeli nigdzie nie ma śladów płynu chłodniczego, a mimo to ubywa go dość szybko, wtedy uzasadnione jest podejrzenie, że rozszczelnienie układu ujawnia się podczas jazdy. Przyczyną może być uszkodzenie radiatora (chłodnicy), które polega na pęknięciu kanalika przy jednym z jego końców. Nieszczelność pojawia się dopiero podczas jazdy z powodu nacisku strumienia powietrza chłodzącego lub podciśnienia wytwarzanego przez wentylator. Szczegółowe oględziny radiatora powinny doprowadzić do zlokalizowania miejsca przecieku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

W przypadku czarnych chłodnic będzie ono ciemniejsze niż reszta radiatora, bo wyciekający płyn spłukuje zanieczyszczenia. W chłodnicach aluminiowych (jasnych) w miejscu pęknięcia osadzi się beżowo-brunatny pył z kamienia kotłowego Pojawia się on prawie we wszystkich chłodnicach jako efekt rozcieńczania płynu chłodzącego wodą (nie zawsze za zgodą i wiedzą kierowcy).

Nieszczelności chłodnicy najlepiej naprawić w specjalistycznym warsztacie i nie korzystać z różnego rodzaju uszczelniaczy w płynie sprzedawanych na stacjach benzynowych.

Możliwe jest też, że nieszczelność umiejscowiona jest tak, że płyn chłodniczy kapie na rozgrzane rury układu wydechowego, co powoduje jego natychmiastowe wyparowanie. Tego typu usterka jednak powinna być łatwa do zlokalizowania.

Zobacz również: Jak usunąć przyczyny niewłaściwej temperatury pracy silnika?

Bywa, że w wyniku starzenia się lub wad technologicznych gumowe węże w układzie chłodzenia przeciekają, ale tylko podczas dłuższej pracy silnika, kiedy ciecz chłodząca jest mocno rozgrzana, a w układzie panuje nadciśnienie. Aby wykryć skąd wycieka płyn, trzeba po skończonej jeździe ustawić samochód na jakimś czystym, suchym miejscu i pozwolić silnikowi popracować kilka minut na wolnych obrotach. Pod miejscem wycieku pojawi się wilgotna plama. Przeciekający przewód też będzie mokry jeszcze przez jakiś czas po zatrzymaniu silnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA