REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika?

Jakubowski Ryszard
Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika? fot. Newspress
Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wygląd elektrod i wewnętrznego izolatora świec, wykręconych z silnika po dłuższej, co najmniej kilkunastominutowej jeździe poza miastem, może powiedzieć bardzo dużo na temat stanu silnika auta i jego regulacji oraz stopniu zużycia lub awariach.

Świece należy wykręcać z silnika chłodnego, co pozwoli uniknąć przypadkowych oparzeń i przy wkręcaniu wyeliminuje powstanie różnego rodzaju naprężeń termicznych.

REKLAMA

Kolor elektrody może świadczyć o usterce

Jeżeli elektrody świecy i izolator w ich pobliżu są jasnobrązowe lub jasno szare z domieszką brązu – silnik jest w dobrym stanie a jego regulacje są poprawne.

Jeżeli elektrody są ciemnobrązowe, pokryte grubą warstwą nagaru, oznacza to że albo świeca ma zbyt dużą wartość cieplną (sprawdzić jej zgodność z zaleceniami instrukcji obsługi samochodu), lub gaźnik jest wadliwie ustawiony – mieszanka paliwowo-powietrzna jest zbyt bogata (za dużo w niej benzyny). Jeżeli temu towarzyszy duże zużycie oleju silnikowego, może to świadczyć o dużym zużyciu pierścieni tłokowych i gładzi cylindrów.

Zobacz również: Jak określić stopień zużycia silnika?

Jeżeli zanieczyszczenia świecy są tłuste, wilgotne – oznacza to iż albo ona sama nie pracuje poprawnie, albo przewód zapłonowy ma przerwę, nie jest dobrze osadzony w aparacie zapłonowym lub przetarła się jego izolacja, powodując powstawanie upływności wysokiego napięcia i w efekcie osłabienie lub zanik iskry. Może to być także dowód na wypalenie gniazda jednego z zaworów, zawieszanie się zaworów lub zapieczenie pierścieni tłokowych, czyli ogólnie, na zbyt niskie ciśnienie sprężania w danym cylindrze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

REKLAMA

Jeżeli elektrody świecy są bardzo jasno szare, srebrzyste lub srebrzysto-białe, jest to dowód, iż do cylindra dociera zbyt mało paliwa (mieszanka jest zbyt uboga, wtryskiwacz nie pracuje poprawnie itp.) albo świeca ma zbyt małą wartość cieplną (sprawdzić jej zgodność z zaleceniami instrukcji obsługi samochodu). Podobne objawy towarzyszą wkręceniu świecy bez podkładki uszczelniającej, co czasem się zdarza. Jeżeli wszystkie świece mają taki wygląd, może to być objaw niedostatecznego chłodzenia silnika, np. zbyt niskiego poziomu płynu chłodzącego. Powinien to zasygnalizować wcześniej wskaźnik temperatury silnika. Może też świadczyć o zbyt wczesnym zapłonie, czyli o zbyt dużym kącie wyprzedzenia zapłonu.

Jazda ze świecami o zbyt dużej wartości cieplnej, czyli zbyt „zimnymi”, nie jest tak niebezpieczna dla silnika jak jazda ze świecami zbyt „gorącymi”, czyli o za małej wartości cieplnej. Co najwyżej grozi trudniejszym rozruchem silnika, „wypadaniem” zapłonów itp oraz przepałami. W przypadku świec zbyt gorących żarzenie się ich elektrod może powodować samozapłony, czyli dzwonienie silnika nawet na paliwie o najwyższej liczbie oktanowej, co grozi „wybiciem” panewek, a w skrajnym wypadku nawet przepaleniem denek tłoków.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA