| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak określić stan zaworów i gniazd zaworowych?

Jak określić stan zaworów i gniazd zaworowych?

Zawory odgrywają w silniku spalinowych jedną z kluczowych ról: od ich jakości i od jakości współpracujących z nimi gniazd, zależy łatwość rozruchu silnika, jego moc i zużycie paliwa.

Zawory ulegają bardzo specyficznemu zużyciu, wynikającemu z charakteru ich pracy. Zawór wydechowy podlega działaniu gazów spalinowych o bardzo wysokiej temperaturze, co powoduje ich utlenianie, nazywane popularnie wypalaniem. Na dodatek obie części podlegają kilkudziesięciu silnym udarom na sekundę, występującym podczas zamykania zaworu oraz działaniu korozyjnemu płomienia w chwilę po zapłonie.

Zawór ssący jest poddawany znacznie mniejszym obciążeniom termicznym, jest na dodatek intensywnie chłodzony strumieniem mieszanki paliwowo-powietrznej lub powietrzem, zasysanym przez silnik. Jedynie jego przylgnia oraz gniazdo zaworowe podlegają identycznym udarom, jak w zaworze wydechowym, powtarzającym się dokładnie z tą samą częstotliwością.

Zobacz również: Wymiana świec zapłonowych

Nie ocenia się stopnia zużycia zaworów. Nawet najmniejszą nieszczelność traktuje się jako kryterium, kwalifikujące zawór do wymiany lub do zeszlifowania i dotarcia jego przylgni do gniazda.

Najczęściej występujące objawy nieszczelności zaworów to:

1. Przy całkowicie sprawnym układzie zapłonowym i prawidłowo ustawionym zapłonie „strzały w gaźniku” lub w kolektorze ssącym silnika wysokoprężnego oraz, przy dużym zużyciu zaworu i gniazda – pojawianie się spalin w układzie ssącym silnika.
2. Charakterystyczny odgłos, słyszalny wyraźnie w układzie wydechowym, a przy bardzo zużytych zaworach wydechowych także sączenie się niedopalonego paliwa z rury wydechowej oraz - w silniku benzynowym - zapalanie się co jakiś czas resztek paliwa w tłumikach.
3. Bardzo silne rozgrzewanie się kolektora wydechowego i rury, łączącej go z pierwszym tłumikiem.
4. „Kłapanie zaworów” wyraźnie słyszane przy pracy na wolnych obrotach, świadczące o zbyt dużych luzach zaworowych, wynikających ze zużycia trzonków zaworów, krzywek i popychaczy rozrządu.

Po zauważeniu choćby jednego z powyższych objawów trzeba dokonać pomiaru ciśnienia sprężania w cylindrach. Niższe ciśnienie, niż nominalne, może świadczyć także albo o niepełnym otwieraniu się zaworów ssących, albo o dużym zużyciu grupy tłok - pierścienie - cylinder. Dlatego ostateczne zdiagnozowanie usterki może nastąpić dopiero po sprawdzeniu prawidłowości regulacji zaworów. 

Zobacz również: Kiedy wymienić filtr powietrza?

Aby usunąć na czas pomiaru nieszczelności między cylindrem i tłokiem, można wlać do niego, np. przez otwór świecy zapłonowej lub po wykręceniu wtryskiwacza, kilkanaście mililitrów oleju silnikowego. Trzeba liczyć się wówczas z tym, że olej ten zostanie albo spalony przez silnik przy normalnej pracy, co zaowocuje chwilowym intensywnym dymieniem z rury wydechowej, albo utrudni rozruch, mostkując elektrody świecy. Dlatego ostateczną diagnostykę zaworów lepiej powierzyć stacji serwisowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »