Kategorie

Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?

Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?
fot. Fotolia
Negocjacja ceny podczas zakupu samochodu jest nieodłączną częścią transakcji kupna-sprzedaży. Podpowiadamy, jak skutecznie negocjować cenę podczas zakupu samochodu używanego. Co może być przyczyną obniżki ceny pojazdu, a kiedy odstąpić od zakupu?

Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?

Największym sprzymierzeńcem nabywcy auta jest wartość rezydualna, czyli rzeczywista wartość samochodu. Spada ona już od pierwszej chwili po wyjeździe z salonu. Najbardziej bolesne są spadki w przypadku aut trzyletnich – tutaj wartość rezydualna samochodu może zmniejszyć się nawet o pięćdziesiąt procent. Wpływ na to ma wiele rzeczy – marka auta, popularność danego modelu, jego typowe wady, awaryjność, atrakcyjność wizualna, obsługa posprzedażowa itd.

Reklama

Czas działa na niekorzyść samochodu – przez pierwsze trzydzieści lat. Potem auto może znów zacząć nabierać wartości, przez kolejne lata stając się youngtimerem, a potem, po kolejnych trzydziestu, bardzo cennym oldtimerem, a nawet rarytasem kolekcjonerskim.

Zdecydowana większość Polaków nie szuka jednak zabytków, a sprawnego pojazdu do codziennej eksploatacji. W 2015 roku klienci indywidualni w Polsce kupili 123 600 nowych samochodów. W tym samym roku do kraju sprowadzono 783 tysiące aut używanych, głównie z krajów Unii Europejskiej. Na rynku samochodów używanych zawarto prawie dwa miliony transakcji kupna-sprzedaży (1 700 tysięcy w roku 2014). Tak wygląda specyfika polskiego rynku.

Zobacz też: Zakup auta - rejestracja, ubezpieczenie i przegląd techniczny

W jaki sposób negocjować cenę ze sprzedawcą?

- Jak w przypadku każdych negocjacji, ważna jest kultura osobista, połączona z lekką dozą pewności siebie, i przede wszystkim wiedza na temat danego modelu samochodu. Tutaj trzeba opierać się tylko i wyłącznie na faktach. Jeśli kupujący ma małą wiedzę o motoryzacji, warto skorzystać z opinii lub wsparcia eksperta. Stan techniczny większości samochodów używanych odbiega w mniejszym lub większym stopniu od tego, co sprzedawcy piszą w ogłoszeniach. Każda wada samochodu, odkryta przez kupującego lub wspierającego go specjalistę, jest podstawą do obniżenia ceny przez sprzedawcę. - radzi Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Sprawdź serwis eksploatacja auta

W jakich sytuacjach od razu zakończyć negocjacje ceny?

Reklama

Są sytuacje, w których w ogóle nie warto negocjować ze sprzedawcą. Osoba, która zataja liczbę właścicieli, ukrywa, że samochód jest obciążony kredytem, oszukuje w kwestii stanu licznika albo stara się zamaskować to, że samochód uczestniczył w wypadku, nie jest partnerem do jakichkolwiek umów sprzedaży. Nawet wtedy, gdy decyduje się na znaczną obniżkę ceny samochodu.

Kupno samochodu powypadkowego jest niczym gra w rosyjską ruletkę. Auto może być nieumiejętnie naprawione albo zespawane z dwóch innych. Zachodzi ryzyko, że taki samochód złoży się w razie wypadku niczym harmonijka. Nawet niegroźna stłuczka mogła spowodować wystrzelenie poduszek powietrznych. Koszt montażu nowych jest na tyle duży, że w wielu przypadkach przewyższa cenę kilkuletniego samochodu (np. auta posiadające siedem poduszek). Dlatego zazwyczaj sprzedawcy nie wymieniają airbagów w ASO na nowe. Niektórzy decydują się na montaż używanych, ale tutaj warto pamiętać, że zabrania tego polskie prawo.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Czy wyposażenie samochodu może mieć wpływ na negocjacje ceny?

- Sprzedawcy zawsze żądają wyższych cen za auta lepiej wyposażone albo za wersje specjalne. Jednak statystyki rynkowe udowadniają, że bogate wyposażenie auta, przewyższające standardowe, jest traktowane przez kupujących tylko jako dodatkowa gratyfikacja. Nie ma ono wpływu na cenę pojazdu. - tłumaczy Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Co pomoże delikatnie skorygować cenę samochodu?

Istnieje wiele problemów, które mogą delikatnie wpłynąć na obniżenie ceny. Może to być poplamiona tapicerka, którą uda się jeszcze uratować po profesjonalnym czyszczeniu. Zaliczyć tutaj można także niewielkie rysy na nadwoziu czy zużyte wycieraczki. Do delikatnej korekty może zachęcić niedziałające wyposażenie auta (poza układem klimatyzacji), takie jak zepsuty siłownik elektrycznie sterowanych szyb, hałasujący układ wydechowy (zamiennik całego układu, bez katalizatora, można kupić za 200 złotych) czy trzeszczące głośniki samochodowego audio.

Przed kupnem samochodu warto także sprawdzić, jak w chwili sprzedaży w salonach był wyposażany dany model. Może się zdarzyć, że producent dodawał do pojazdu alufelgi i dobrej jakości odtwarzacz. Sprzedawca mógł to wyposażenie zdemontować i sprzedać na osobnej aukcji. To także podstawa do obniżenia ceny.

Jeśli w samochodzie ktoś palił papierosy – to także powód do obniżki ceny. Niewielkiej, ale wystarczającej na porządne pranie całej tapicerki, włącznie z drzwiową.

Zobacz też: Czy wycieraczki samochodowe mają określoną żywotność?

Sposób eksploatacji i przechowywania auta też ma wpływ na jego cenę

W wielu ogłoszeniach sprzedaży możemy przeczytać, że oferowany na sprzedaż samochód była garażowany i eksploatowany przez kobietę. Nie zawsze jest to prawda. Warto pytać o sposób eksploatacji pojazdu. Kupujący często kierują się tylko wartością przebiegu pojazdu i są skłonni zapłacić z więcej za taki, który przejechał mniej kilometrów ale bez znaczenia pozostaje dla nich fakt, czy jeździł głównie po mieście, czy po drogach szybkiego ruchu. To błąd. Auto, które ciągle jeździło na krótkich trasach w ruchu miejskim, może mieć bardziej zużyty silnik, niż egzemplarz z wyższym przebiegiem ale który pokonywał dystanse głównie w trasie. Zwłaszcza auta silnikami Diesla gorzej znoszą intensywną miejską eksploatację na krótkich odcinkach. Kończy się to zazwyczaj zapchanym filtrem cząstek stałych i mocno zużytym kołem dwumasowym. Z kolei w samochodach z napędem benzynowym podczas długotrwałej miejskiej eksploatacji na krótkich odcinkach zachodzi szybsze zużycie katalizatora. Dlatego warto zapłacić więcej za pojazd z dużo większym przebiegiem, ale eksploatowany głównie na trasach. Jeśli w aucie jest zainstalowany hak holowniczy – należy spróbować ustalić, jak często ciągało przyczepę. Ma to bardzo duży wpływ na zużycie skrzyni, zwłaszcza w przypadku automatów.

Więcej na temat dwumasowego koła zamachowego przeczytasz tutaj

Sposób traktowania auta przez sprzedawcę – kolejny powód do negocjacji

Przy zakupie samochodu trzeba sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych oraz paliwa. Osoba, która dba o auto, stara się unikać rozruchu silnika Diesla, przy minimalnym poziomie paliwa w baku. Dba o odpowiedni poziom oleju oraz płynów eksploatacyjnych (z płynem do mycia szyb włącznie).

Co powinno być przyczyną mocnej obniżki ceny podczas zakupu samochodu?

Z pewnością przyczyną negocjacji ceny podczas zakupu samochodu będzie korozja. Przy czym dotyczy to również korozji na śrubach w komorze silnika, na metalu pod materiałem wyściełającym podłogę kabiny czy w okolicach koła zapasowego.

Uszkodzenia ważniejszych systemów wyposażenia kabiny także powinny generować duże obniżki. Dotyczyć to może uszkodzonego ekranu dotykowego, który, choć przypomina tablet, może kosztować kilkanaście razy więcej.

W przypadku wykrycia ze[sutej klimatyzacji warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jej naprawa może być bardzo droga. Tymczasem w ogłoszeniach można często wyczytać, że klimatyzacja działa, ale jest nienabita. Radzimy podchodzić do tego typu deklaracji z dużą rezerwą. Nabicie układu klimatyzacji nie jest kosztowne i sprzedający powinien zadbać o prawidłowe działanie systemu skoro przyczyną dysfunkcji jest taki drobiazg.

- Największy wpływ na korektę ceny auta mogą mieć wykryte problemy techniczne. Tu znów podzielimy je na dwie grupy. Pierwsza to takie problemy, które można zaakceptować po obniżce ceny. Tutaj jednak trzeba wykazać się znajomością cen części i kosztów ich montażu. Jeśli w samochodzie będzie mocno zużyte koło dwumasowe, można zażądać obniżki, która pokryje koszt jego zakupu i wymiany. Warto jednak pamiętać, że w wielu autach koło dwumasowe wymienia się wraz ze sprzęgłem, co znacznie podwyższa koszty. Sprzedawca może zechcieć obniżyć cenę samochodu o przykładowe dwa tysiące złotych, aby klient mógł naprawić przeciekającą turbinę, która przepuszcza olej do układu dolotowego. Ta jednak może kosztować nawet siedem tysięcy złotych, w zależności od modelu. - mówi Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

W takich przypadkach zawsze można dojść do porozumienia. Gdy okaże się, że w aucie kompaktowym dogorywają amortyzatory, nie trzeba żądać obniżki ceny o 1500 złotych – wystarczy 600, co powinno pokryć koszt kupna zamienników dobrej jakości. Ważne są także koszty naprawy. Uszczelka pod głowicę może kosztować kilkanaście złotych. Jej montaż – nawet półtora tysiąca.

Zobacz też: O czym pamiętać wymieniając amortyzatory w aucie?

Druga grupa to wykryte problemy techniczne, które mogą całkowicie zniweczyć opłacalność zakupu i sens dalszych negocjacji cenowych. Przykładowo - sprzedawca może oferować popularne japońskie auto renomowanego producenta za dwadzieścia tysięcy złotych. Jeśli okaże się, że ma ono zużyte wtryskiwacze, ich koszt może sięgnąć wartości samochodu (ok. 5 tys. złotych za sztukę). To samo dotyczyć będzie wybranych modeli aut niemieckich lub włoskich z awaryjnymi automatycznymi lub zautomatyzowanymi skrzyniami biegów, których naprawa będzie kosztować więcej niż 10 tysięcy złotych.

Co jeszcze może wpłynąć na obniżkę ceny? Z pewnością brak dokumentów potwierdzających wykonywanie niezbędnych czynności serwisowych. To na przykład terminowa wymiana paska rozrządu – jeśli sprzedawca nie ma potwierdzenia, że została wykonana, pasek należy wymienić jak najszybciej, gdyż jego zerwanie może doprowadzić do zniszczenia silnika. To samo dotyczy niewymienionego na czas oleju w automatycznej skrzyni biegów, co może całkowicie zniszczyć przekładnię.

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.

Jak skutecznie przygotować się do negocjacji cenowych?

Podstawą jest dokładne zbadanie stanu prawnego oraz technicznego samochodu – nie tylko na tzw. oko. Profesjonalna diagnostyka jest bardzo ważna w przypadku skomplikowanych aut. Nie można kupić samochodu z silnikiem Diesla przed wykonaniem obszernego testu układu wtryskowego. W autach z mniej skomplikowaną konstrukcją wystarczy zwykły interfejs diagnostyczny ze złączem OBD2. Warto też sprawdzić, czy dany model miał jakieś typowe wady (na przykład stale przepalające się cewki zapłonowe czy problemy z elektroniką), czy przeprowadzane były akcje naprawcze, i co najważniejsze – przejrzeć opinie użytkowników.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.