| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Zakup auta - rejestracja, ubezpieczenie i przegląd techniczny

Zakup auta - rejestracja, ubezpieczenie i przegląd techniczny

Zakupi pierwszego samochodu budzi pewne obawy o formalności prawne z nim związane. Co trzeba zatem zrobić zaraz po transakcji? Jak zarejestrować auto? Czy trzeba je ubezpieczać, a jeśli tak to w jakim zakresie?

Zakup auta i formalności z nim związane

Udało się! Ostatnie naciśnięcie hamulca i w końcu słyszymy te wyczekiwane słowa: egzamin na prawo jazdy zdany. Chcielibyśmy jak najszybciej wsiąść za kierownicę, ale niestety najpierw czeka nas trochę formalności. Rejestracja, obowiązkowe ubezpieczenie OC, przeglądy – ilość dokumentów może na początku być nieco oszałamiająca. Prześledźmy zatem krok po kroku, co i gdzie musimy załatwić.

Po pierwsze: rejestracja

Jeżeli początek przygody z jazdą oznacza dla nas także zakup samochodu, to pierwszym krokiem będzie zarejestrowanie auta. Standardowy koszt rejestracji auta pochodzącego
z Polski wyniesie 180,50 zł. Ten koszt spada do 81 zł, jeżeli auto było wcześniej zarejestrowane w tym samym powiecie lub mieście na prawach powiatu.

Po drugie: ubezpieczenie

Po zarejestrowaniu pojazdu nadszedł czas na jego ubezpieczenie. Brak wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę oraz statystyki wypadków przemawiające przeciwko młodym kierowcom sprawiają, że zakup obowiązkowego OC jest dla nich szczególnie dotkliwym momentem. Niektórzy ubezpieczyciele są jednak bardziej łaskawi dla niedoświadczonych osób, dlatego najlepiej skorzystać z kalkulatora OC, dzięki któremu znajdziemy najtańsze możliwe ubezpieczenie.

Chcąc ograniczyć koszty, młodzi kierowcy często rezygnują z polisy AC. Warto jednak zastanowić się nad zakupem mini autocasco (minicasco), które zapewni nam zazwyczaj odszkodowanie w takich sytuacjach, jak: szkody całkowite (czyli takich, których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu) i uszkodzenia wynikające z pożaru i kradzieży. W wyłączeniach odpowiedzialności znajdziemy jednak szkody wynikające ze zderzenia
z innym pojazdem.

Po trzecie: przegląd techniczny

Kierowcy muszą także pamiętać o obowiązkowych przeglądach technicznych pojazdów. Pierwszy przegląd techniczny nowego auta (do 3,5 t) zakupionego w Polsce, przeprowadzamy dopiero po 3 latach od daty pierwszej rejestracji. Drugie badanie przeprowadza się przed upływem 5 lat od rejestracji. Następne przeglądy muszą już  odbywać się co roku.

Źródło: materiały prasowe Ubea.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »