| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Czy wycieraczki samochodowe mają określoną żywotność?

Czy wycieraczki samochodowe mają określoną żywotność?

Wycieraczki samochodowe są newralgicznym elementem auta, bezpośrednio odpowiadającym za bezpieczeństwo jazdy. Kierowcy niechętnie jednak je wymieniają. Czy wycieraczki mają określoną żywotność bądź interwał wymiany?

Trwałość wycieraczek samochodowych

Prowadzenie samochodu w trudnych warunkach atmosferycznych pozwala zrozumieć jak ważnym elementem auta są sprawne wycieraczki szyb. To one w sposób bezpośredni odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Niedostateczna widoczność wydłuża czas reakcji kierowcy na potencjalne niebezpieczeństwo, ograniczając szansę na uniknięcie kolizji z przeszkodą, jaka może pojawić się na drodze. Wyjątkowo niebezpieczna jest nocna jazda w deszczu ze zużytymi wycieraczkami. Nawet minimalne opady sprawiają, że na szybie pojawiają setki refleksów świetlnych dezorientujących kierowcę i uniemożliwiających prawidłową ocenę sytuacji na drodze.

Zobacz też: Wycieraczki listwowe - czym się różnią od klasycznych wycieraczek?

Zawężone pole widzenia to jednak nie wszystko, do czego może doprowadzić używanie zużytych wycieraczek. Jeśli właściciel pojazdu będzie zbyt długo zwlekał z ich wymianą, to sparciała guma wycieraczek może oddzielić się od ich stalowych (lub plastikowych) piór, czyniąc prawdziwe spustoszenie na powierzchni szyby. Rysy mogą być tak głębokie, że niezbędna może być jej wymiana na nową. Przeciętny koszt nowej szyby czołowej to ok. 400-600 zł, ale wzrasta on nawet dwukrotnie w przypadku szyb wyposażonych w podgrzewanie. Odwlekanie wymiany wycieraczek na nowe może zatem podnieść koszt operacji nawet 10-krotnie!

Zobacz też: Aerodynamiczne wycieraczki - w czym płaskie wycieraczki są lepsze od klasycznych?

Interwał wymiany wycieraczek samochodowych

Pytanie brzmi zatem, kiedy należy wymieniać wycieraczki na nowe? Czy ich producenci ustalają określony interwał ich wymiany? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Większość producentów zaleca wymianę wycieraczek po 6 miesiącach eksploatacji. W praktyce jest to jednak czcze życzenie. Kierowcy potrafią latami użytkować ten sam egzemplarz wycieraczek.

Żywotność wycieraczek samochodowych można jednak wydłużyć. Ważne jest przede wszystkim, aby szyba po której się one poruszają była regularnie odłuszczana. Jeśli znajduje się na niej piasek, to uszkadza on nie tylko powłokę szyby, ale i strukturę gumy wycieraczki. Ulega ona deformacji lub mechanicznym uszkodzeniom.

Wyjątkowo szkodliwa dla wycieraczek jest zimowa aura. Duże wahania temperatur negatywnie wpływają na ich kondycję. Ulegają one odkształceniom, przez co przestają dolegać do szyby pełną powierzchnią. Woda gromadząca się na szybie nie tylko na nie jest w całości ściągana, ale co gorsza zamarza i jeszcze bardziej ogranicza pole widzenia. Co więcej, gdy warstwa lodu przybierze na grubości, szorujące po niej wycieraczki zaczną ulegać dalszej deformacji. Z kolei większy opór stawiany wycieraczkom przez zalegający lód może doprowadzić do uszkodzenia silniczka wycieraczek.

Zobacz też: Piszczące wycieraczki, jaka może być przyczyna?

Co więcej, wielu kierowców zapomina o tym, że przy ujemnych temperaturach powietrza i dłuższym postoju auta, jego wycieraczki należy unosić, aby nie przymarzły do szyby. W skrajnych przypadkach pióro wycieraczki może bowiem oderwać się od gumy i zniszczyć powłokę szyby.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 29.03.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wycieraczka Fot. Fotolia
wycieraczka Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »