| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak działa ubezpieczenie Assistance? Ekspert radzi

Jak działa ubezpieczenie Assistance? Ekspert radzi

Wydaje się, że ubezpieczenie Assistance jest zbędnym wydatkiem. Tak jest dopóty, dopóki się nic nie stanie. Jeśli musimy z niego skorzystać, warto wiedzieć, na co można liczyć.

Pakiety Assistance oferują firmy ubezpieczeniowe, importerzy aut, a nawet banki. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych, choć bywają też premią do pakietu ubezpieczeń lub konta bankowego. Tak jak jest różna cena Assistance, tak zróżnicowany jest także wachlarz usług, jakie obejmują. Warto przy tym czytać nie tylko ulotki reklamowe, zawierające najciekawsze opcje pakietu Assistance, a nie zawsze występujące w podstawowej wersji ubezpieczenia. 

Zobacz również: Kiedy nie dostaniesz pieniędzy z polisy OC lub AC?

Ważne są także Ogólne Warunki Ubezpieczenia, a przede wszystkim teksty drobnym drukiem, które wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela pod różnymi pretekstami. Zrozumienie umowy to zadanie niełatwe, bowiem są one celowo na tyle niejasno sformułowane, by klienci nie do końca wiedzieli czego można wymagać od ubezpieczyciela.

Zatem na co zwracać uwagę przy podpisywaniu?

Przede wszystkim na okres i zakres ochrony. W większości umowy zawierane są na rok i w najszerszej wersji Assistance mogą obejmować wypadek, awarię i kradzież. Warto wiedzieć, czy zawierają holowanie do serwisu (określone zazwyczaj liczbą kilometrów lub maksymalnym kosztem), naprawę na miejscu (do jakiej wartości) i dowóz paliwa. W pakietach Assistance od ok. 100 zł zazwyczaj możemy liczyć także na dostarczenie samochodu zastępczego (najczęściej do 3 dni lub do wynajem do określonej sumy), a nawet nocleg kierowcy i pasażerów, o ile naprawa trawa dłużej niż 1 dzień, a miejsce zdarzenia jest oddalone od celu podróży lub domu o ponad 50 km. 

Zobacz również: Jak wybrać polisę?

W momencie zawierania polisy warto dowiedzieć się o warunki korzystania z samochodu zastępczego, bowiem zdarzają się pewne ograniczenia, na przykład konieczność skorzystania, przy likwidacji szkody, z warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela. Jeśli tego nie dopilnujemy, szansę na auto zastępcze możemy stracić już w momencie zgłoszenia zdarzenia.

Dość popularną usługą jest także pokrycie kosztów podróży do określonej sumy lub na określoną odległość. Niekiedy tę opcję trzeba negocjować. Znacznie rzadziej zdarza się pakiet medyczny, choć często można liczyć na pokrycie kosztów dowiezienia do szpitala w razie kłopotów ze zdrowiem. Nieliczni ubezpieczyciele pokrywają koszt dostawy części zamiennych, doprowadzenia naprawionego samochodu do właściciela lub złomowania samochodu, gdy dojdzie do szkody całkowitej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pakiety Assistance oferują firmy ubezpieczeniowe, importerzy aut, a nawet banki. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych, choć bywają też premią do pakietu ubezpieczeń lub konta bankowego. Fot. shutterstock
Pakiety Assistance oferują firmy ubezpieczeniowe, importerzy aut, a nawet banki. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych, choć bywają też premią do pakietu ubezpieczeń lub konta bankowego. Fot. shutterstock

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »