| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela? Poradnik

Jak wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela? Poradnik

Kiedy w wyniku wypadku samochód zostanie uszkodzony, osoba poszkodowana może wynająć auto zastępcze na koszt zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody.

Aby ubezpieczyciel zwrócił nam pieniądze należy udowodnić, że samochód zastępczy jest nam rzeczywiście niezbędny. Mogą zrobić to zatem osoby dla których samochód jest narzędziem pracy np. prowadzą działalność gospodarczą przy użyciu auta lub podczas wykonywania obowiązków służbowych muszą jeździć własnym samochodem.

Zobacz również: Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak to działa?

Aby firma ubezpieczeniowa zwróciła nam koszty poniesione za wynajem samochodu zastępczego, trzeba pamiętać, aby nie był on wyższej klasy niż uszkodzony. Koszt wynajmu nie może zaś odbiegać od średniej ceny za taką usługę na danym terenie. Okres korzystania z auta zastępczego nie powinien także przekraczać czasu niezbędnego na naprawę samochodu.

Za wynajem samochodu trzeba najpierw zapłacić samemu, a dopiero później, po przedstawieniu faktury możemy starać się o zwrot pieniędzy z zakładu ubezpieczeń.

Zobacz również: Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

Jeżeli chcemy starać się o zwrot kosztów za wynajem samochodu zastępczego, powinniśmy w firmie ubezpieczeniowej, w której sprawca szkody ma wykupione ubezpieczenie OC, złożyć pisemne oświadczenie, że samochód jest nam niezbędny.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby ubezpieczyciel zwrócił nam pieniądze za wynajem auta zastępczego należy udowodnić, że samochód zastępczy jest nam rzeczywiście niezbędny. Fot. shutterstock
Aby ubezpieczyciel zwrócił nam pieniądze za wynajem auta zastępczego należy udowodnić, że samochód zastępczy jest nam rzeczywiście niezbędny. Fot. shutterstock

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »