| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC, poszkodowany może się ubiegać o zaspokojenie roszczenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest adresatem roszczeń w kilku przypadkach. Po pierwsze do Funduszu zwrócą się poszkodowani w wypadkach samochodowych, w których tożsamość sprawcy nie jest znana. Po drugie do wynagrodzenia szkody będzie zobowiązany Fundusz również wtedy, gdy posiadacz samochodu, będący jednocześnie sprawcą jest nieubezpieczony.

W tym ostatnim przypadku Fundusz będzie adresatem roszczeń zarówno w sytucji, gdy wystąpią szkody na osobie oraz na mieniu, co wynika z art. 98 ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Odszkodowanie takie  przysługuje również wtedy, gdy sprawcą będzie cudzoziemski posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego za granicą Polski, który nie był jednocześnie objęty ubezpieczeniem obowiązkowym.

Zobacz również: Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Jak ubiegać się o odszkodowanie

By móc ubiegać się o odszkodowanie należy najpierw wystąpić ze stosownym zgłoszeniem szkody do Funduszu. Następuje to za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, zajmującego się działalnością w zakresie ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów.

Przyjęcie zgłoszenia jest obowiązkiem ubezpieczyciela, który wszczyna postępowanie mające na celu ustalenie wysokości oraz zasadność roszczeń.

W zasadzie nie powinno to trwać dłużej niż zwyczajowa procedura dotycząca roszczeń przeciwko ubezpieczonym w danym zakładzie. Zgodnie z art. 14 w takiej sytuacji zakład ubezpieczeń powinien wypłacić odszkodowanie w terminie do 30 dni od dnia zgłoszenia szkody przez uprawnionego.

Po przekazaniu przez ubezpieczyciela całej dokumentacji dotyczącej roszczenia poszkodowanego sprawą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W takiej sytuacji Fundusz jest zobowiązany zaspokoić roszczenia w terminie do 30 dni od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń.

Jeżeli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu albo wysokości świadczenia nie jest możliwe w terminie do 30 dni, wtedy też UFG powinno spełnić świadczenie w terminie 14 dni od dnia ich wyjaśnienia. Nie dotyczy jednak tej części świadczeń, które są bezsporne.

Zobacz również: Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003, nr 124 poz. 1152 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC, poszkodowany może się ubiegać o zaspokojenie roszczenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC, poszkodowany może się ubiegać o zaspokojenie roszczenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »