reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Radzimy w jaki sposób wybrać polisę

Radzimy w jaki sposób wybrać polisę

Dla większości kierowców w momencie ubezpieczania samochodu najistotniejszym czynnikiem jest wysokość składki. Zanim jednak dokona się wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które mogą mieć wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku szkody.

Zanim podpiszemy umowę powinniśmy przeczytać dokument zwany ogólnym warunkami ubezpieczenia. Warto w nim zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, czyli jakiego rodzaju szkody są objęte ubezpieczeniem.

Ważny jest też zakres terytorialny, tzn. w jakich krajach, jakie szkody są objęte ubezpieczeniem. Jeśli planuje się wyjazdy zagraniczne, warto sprawdzić czy kraj ten jest włączony do zakresu ubezpieczenia.

Udział własny i franszyza

Ważnym aspektem w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest udział własny. Jest to postanowienie umowy ubezpieczenia, które bez względu na wysokość szkody i okoliczności jej wystąpienia obniża odszkodowanie o część, określoną kwotowo bądź procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia.

Jeżeli ubezpieczyciel stosuje udział własny, oznacza to, że w przypadku szkody zażąda od nas poniesienia części kosztów naprawy. Niektóre firmy stosują też franszyzę integralną, co oznacza brak odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody nie przekraczające ustalonej w umowie kwoty.

Wartość rynkowa pojazdu

Każdy kto ubezpiecza nowy samochód powinien zwrócić uwagę, jakiej wypłaty może się spodziewać w przypadku kradzieży, utraty lub całkowitego zniszczenia w pierwszych miesiącach eksploatacji auta. Musi wiedzieć czy będzie to zwrot ceny zakupu wyszczególnionej na fakturze, mimo że wartość rynkowa pojazdu używanego nawet bardzo krótko jest już odpowiednio niższa.

Duże znaczenie mają też precyzyjne zapisy określające sposób ustalenia wysokości odszkodowania za najczęstsze szkody z ubezpieczenia autocasco tj. uszkodzenia pojazdu wymagające naprawy. Wysokość odszkodowania może się różnić w zależności od tego jaki wariant rozliczenia przyjęto w umowie. Najczęściej spotykane są 2 sposoby rozliczenia: tzw. warsztatowy lub wycena.

Zobacz również: Koniec kar za brak papierowego OC

Posiadacze pojazdów nowych, zwłaszcza na gwarancji są zainteresowani zwrotem pełnych kosztów naprawy, także takiej, która będzie wykonana w autoryzowanym serwisie, a takie jak wiadomo nie należą do tanich.

Warunki ubezpieczenia powinny więc w sposób jasny informować o możliwości uzgodnienia kosztów naprawy tak, aby możliwe było wypłacenie odszkodowania za naprawę na podstawie rachunków wystawionych przez warsztat.

Właściciele pojazdów starszych, popularnych na rynku marek, którzy nie nastawiają się na naprawę w ASO powinni natomiast rozważyć wariant rozliczenia szkody poprzez wycenę wykonaną przez ubezpieczyciela, ponieważ jest on zwykle tańszy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama