| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?

Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?

Jak sfinansować samochód firmowy? Czy skorzystać z leasingu, czy może warto zaciągnąć kredyt? Oba rozwiązania mają wady i zalety.

Samochód to jedno z podstawowych narzędzi pracy niemal każdego przedsiębiorcy. Decydując się na samochód dla firmy mamy kilka możliwości jego sfinansowania. Taki pojazd można zakupić za gotówkę, a w przypadku jej braku - skorzystać z opcji jego kredytowania lub z leasingu. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe zazwyczaj wybór przedsiębiorców opiera się o te dwie ostatnie opcje. Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety.

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Zalety i wady kredytu samochodowego

Biorąc na zakup samochodu kredyt, trzeba wziąć pod uwagę to, że oprócz odsetek trzeba będzie zapłacić także różnego rodzaju prowizje, które nie należą do najniższych w przypadku długoterminowego kredytu. Oprócz tego częstą praktyką banków, szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorców, którzy nie posiadają zbyt dużych zabezpieczeń, jest pobieranie wkładu własnego określonego przez procent wartości auta (zazwyczaj 5-10%).

Jeśli chodzi o sam kredyt, nie stanowi on dla firmy kosztu podatkowego. Tymi kosztami są natomiast zapłacone odsetki oraz koszty, które wynikają z comiesięcznej amortyzacji pojazdu. W kwestii zaliczania do kosztów podatkowych amortyzacji istnieje tutaj jednak pewne ograniczenie. Nie można bowiem do kosztów podatkowych zaliczyć kosztów amortyzacji ponad kwotę 20 tys. euro. Oznacza to, że w przypadku droższych aut, możliwości korzystnego pod względem podatkowym rozliczenia finansowania samochodu z kredytu są ograniczone. Ograniczenie dotyczy także możliwości kredytowania auta ze względu na wiek. Najczęściej auta kupione na kredyt samochodowy w dniu ostatniej raty nie mogą przekraczać wieku 15 lat.

Bardzo ważną zaletą zakupu samochodu na kredyt jest fakt, iż taki kredyt może być zaciągnięty na dowolną kwotę, a także, że można zawiesić na pewien okres jego spłatę.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Zalety i wady leasingu samochodu

Do największych zalet leasingu należy to, że nie jest wymagany zazwyczaj wkład własny i w związku z tym szybciej można uzyskać środki na zdobycie samochodu. Ponadto umowa leasingowa nie wymaga aż tak wielu formalności jak przy kredycie, a leasingobiorca dostaje możliwość skorzystania w jej ramach z bardzo atrakcyjnych produktów dodatkowych, jak chociażby ubezpieczenie, karty paliwowe czy też serwis pojazdu. Bardzo ważną zaletą leasingu samochodu jest także to, że po skończonym okresie finansowania istnieje często opcja wykupu pojazdu po atrakcyjnej cenie lub też zamiany go na nowy model i spłacania go od nowa. Z kolei w przypadku leasingu operacyjnego, co nie jest możliwe w przypadku kredytu, można zaliczyć do kosztów podatkowych całość rat leasingowych, opłatę wstępną oraz opłatę administracyjną w kwocie netto.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »