reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Nasza spółka wykonuje tylko czynności opodatkowane VAT. Wynajmujemy powierzchnię biurową wraz z kilkoma miejscami parkingowymi. W umowie nie określiliśmy konkretnych służbowych samo¬chodowych, które parkują na tych miejscach. Ponieważ są to samochody osobowe, to od wydatków związanych z tymi samochodami odliczamy tylko 50% VAT. Czy możemy od najmu takich miejsc odliczać pełny VAT?

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Mogą Państwo odliczyć pełny VAT od najmu miejsc parkingowych, na których parkujecie służbowe samo­chody. W tym przypadku nie ma znaczenia, że są to samochody, od których odliczają Państwo tylko 50% VAT.

W związku z wprowadzeniem od 1 kwietnia 2014 r. ograniczeń w odliczaniu VAT od wydatków związanych z sa­mochodami osobowymi powstała wątpliwość, czy dotyczą one również wydatków na najem miejsc parkingowych. Organy podatkowe zajmują obecnie korzystne dla podatników stanowisko, że w przypadku najmu powierzchni biu­rowych wraz z miejscami parkingowym, na których są parkowane samochody służbowe, jeżeli z umowy nie wynika, że do tych miejsc są przypisane konkretne samochody, to podatnikowi prowadzącemu tylko działalność opodat­kowaną VAT przysługuje pełne odliczenie VAT od nabycia usług wynajmu miejsc parkingowych. W interpretacji in­dywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lipca 2014 r., sygn. IPPP1/443-442/14-4/ISZ, czytamy, że:

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Zatem wydatki ponoszone na wynajem nieruchomości biurowych wraz z przynależnymi do nich: siedmioma miejscami postojowymi w podziemnej hali garażowej wraz z jednym miejscem postojowym na parkingu naziemnym w otoczeniu budynku w P, czterema miejscami parkingowymi w garażu pod­ziemnym w K. oraz piętnastoma miejscami parkingowych podziemnych w W. - stanowią koszty ogólne związa­ne z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością. Wydatki związane z usługami mają związek pośredni z uzyskaniem przez Wnioskodawcę obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Zobacz też: W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów wysyłki części samochodowych?

Tym samym, z uwagi na wykorzystywanie poniesionych wydatków na wynajem poszczególnych nierucho­mości biurowych wraz z przynależnymi do nich miejscami parkingowymi, postojowymi oraz garażowymi, do czynności opodatkowanych Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczo­nego w myśl przepisów art. 86 ustawy.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

reklama

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama