reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Zleciliśmy oklejenie samochodów służbowych należących do naszej spółki. Samochody są częściowo wykorzystywane do celów działalności gospodarczej, częściowo prywatnie. W związku z tym do tej pory odliczaliśmy od ich nabycia i wydatków z nimi związanych 50% VAT. Czy z faktury za usługę oklejenia tych samochodów folią możemy odliczyć cały VAT czy tylko 50%?

Czy z faktury za usługę oklejenia samochodów służbowych folią możemy odliczyć cały VAT czy tylko 50%?

Z otrzymanej faktury za oklejenie samochodów mogą Państwo odliczyć:

  • 100% VAT - jeżeli samochody zostały oklejone folią zawierającą reklamę działalności prowadzonej przez Państwa spółkę,
  • 50% - w pozostałych przypadkach.

Od 1 kwietnia 2014 r. kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi jest ograniczona do 50%, gdy samochód nie jest wyłącznie wykorzystywany do działalności (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Wydatki, których dotyczy to ograniczenie, przedstawiamy w tabeli poniżej.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Ograniczenia dotyczą wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, takich jak:

  1. nabycie, import lub wytworzenie tych pojazdów,
  2. nabycie lub import części składowych tych pojazdów,
  3. używanie tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związanych z tą umową, innych niż wymienione w pkt 4,
  4. nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych po­jazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksplo­atacją lub używaniem tych pojazdów.

Zobacz też: Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

Należy zwrócić uwagę, że przepisy mówią o wydatkach dotyczących towarów i usług związanych z eksplo­atacją lub używaniem pojazdów samochodowych, a nie o wydatkach dotyczących eksploatacji lub używania pojazdów samochodowych. Ograniczenie kwoty podatku naliczonego do 50% dotyczy zatem również wydat­ków niebędących kosztami eksploatacji lub używania pojazdów samochodowych, lecz które ponoszone są w związku z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Kosztami takimi są, zdaniem doradców podatkowych, m.in. koszty oklejania pojazdów samochodowych.

Niekoniecznie oznacza to jednak, że ograniczenie w odliczeniu VAT w wysokości 50% będzie miało zasto­sowanie w przedstawionej przez Państwa sytuacji. Jak bowiem stanowi art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, przepis art. 86a ust. 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania do towarów montowanych w pojazdach samocho­dowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Należy uznać, że przepis ten może mieć zastosowanie również w przypadku zlecenia oklejania pojazdów samochodowych, gdyż w takich przypadkach w istocie nabywany jest towar (folia, którą samo­chód jest oklejany) oraz usługa jego montażu. Aby nie było żadnych wątpliwości, że naklejana folia może być uznana za towar, o którym mowa w art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, powinna zawierać np. reklamę Państwa firmy (ze względów profilaktycznych wskazane jest także, aby otrzymana faktura dokumentowa­ła tylko dostawę folii wraz z montażem albo dostawę folii oraz usługę montażu, a nie samą tylko usługę oklejenia samochodu). Samo oklejenie samochodów, np. tylko po to, żeby zmienić ich kolor (co pozwala uniknąć kosztów ponownego lakierowania karoserii), z całą pewnością zostałoby przez organ podatkowy zakwestionowane.

Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

W przedstawionej sytuacji kwota podatku naliczonego z otrzymanej faktury za oklejenie samochodów wynosi:

  • 100% - jeżeli samochody zostały oklejone folią zawierającą reklamę działalności prowadzonej przez Pań­stwa spółkę,
  • 50% - w pozostałych przypadkach.

Ze względu na brak interpretacji indywidualnych wydanych w sprawach analogicznych do przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego zalecamy zwrócenie się o wydanie takiej interpretacji do właściwego dyrek­tora izby skarbowej.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama