REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing na przykładzie kalkulacji

Europejski Fundusz Leasingowy SA
leasing samochodu
leasing samochodu
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W poniższym artykule przedstawimy wysokość rat na przykładzie leasingu nowego samochodu o wartości 65 tys. zł brutto przy wkładzie własnym na poziomie 5 lub 10%.

Leasing, będący zewnętrznym narzędziem finansowania inwestycji, przynosi wiele korzyści. Łatwość pozyskania, zalety podatkowe czy minimum formalności – wszystkie te cechy leasingu powodują jego stale rosnącą popularność wśród firm. Przedsiębiorcy mogą mieć problem z orientacją w kwestiach podatkowych, dlatego warto omówić wybrane zagadnienia.

REKLAMA

Zobacz też: Zakup floty poleasingowej

Zalety leasingu a przykładowe kalkulacje

Za pośrednictwem leasingu można sfinansować większość inwestycji. Orientacyjny rozkład rat leasingowych najprościej omówić na przykładzie nowego auta. Przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest samochód osobowy - Honda Civic. Kontrakt pomiędzy stronami zawierany jest na okres 3 oraz 5 lat. Wartość ofertowa sprzętu wynosi 52 845,53 PLN netto, 65 000,00 PLN brutto. W zależności od wysokości wpłaty początkowej, różnie będzie się kształtował harmonogram spłat. W tabelach przedstawiamy przykładowe harmonogramy dla określonych warunków finansowania.

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 10% wpłaty własnej, na okres finansowania 3 lat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 20% wpłaty własnej, na okres finansowania 3 lat

Zobacz też: Umowa leasingu – co powinna zawierać?

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 10% wpłaty własnej, na okres finansowania 5 lat

Zobacz też: Faktoring – w jaki sposób poprawia płynność finansową?

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 20% wpłaty własnej, na okres finansowania 5 lat

REKLAMA

EFL leasingując sprzęt na okres 3 lat, rozkłada płatność na 35 rat leasingowych (w przypadku innych firm leasingowych jest to okres 36 miesięcy), natomiast dla umowy 5-letniej – finansowanie obejmuje 59 czynszów leasingowych (u innych leasingodawców okres ten wynosi 60 miesięcy).

Poprzez wybór wartości leasingowanego środka trwałego, określenie długości trwania umowy oraz odpowiedniej wartości wpłaty początkowej, przedsiębiorca może kształtować poziom zobowiązań wobec firmy leasingowej. Dodatkowo, w ramach wprowadzonej w ostatnim czasie w EFL usługi Leasingu Swobodnego, klient ma możliwość samodzielnego zarządzania wysokością rat leasingowych w celu dopasowania ich do bieżącej płynności finansowej swojej firmy. Każda umowa sporządzana jest i realizowana indywidualnie, niezależnie od przedmiotu leasingu oraz podmiotu zawierającego umowę. Bezpośrednia współpraca z dostawcami środków trwałych umożliwia negocjowanie atrakcyjnych rabatów dla firm leasingujących, co przekłada się na korzystne warunki cenowe proponowane leasingobiorcom.

Zobacz też: Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

Odpis podatku VAT

Przedsiębiorcy, który leasinguje auto osobowe i dostawcze do 3,5t przysługuje odpis podatku VAT w wysokości 60% jednak nie więcej niż 6 tys. Od samochodów dostawczych przysługuje pełny odpis podatku VAT, kiedy spełniają one warunki wynikające z ustawy o VAT, potwierdzone odpowiednimi badaniami technicznymi pojazdu. Leasingu auta dostawczego powyżej 3,5t oznacza dla przedsiębiorcy możliwość odpisu pełnej wartości podatku VAT.

Odliczenie podatku VAT od kosztów paliwa możliwe jest dla tych pojazdów, od zakupu których można odpisać wartość podatku VAT. W przypadku samochodów osobowych zasady takie nie mają zastosowania.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Tarcza podatkowa

Zastosowanie tarczy podatkowej, inaczej nazywanej osłoną podatkową, obejmuje pomniejszenie obciążeń podatkowych przedsiębiorcy, które jest związane z poniesionymi kosztami uzyskania przychodów w ramach prowadzenia działalności. Przy finansowaniu leasingiem operacyjnym, raty leasingowe w całości zaliczane są do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Do kosztów tych zaliczają się również środki poniesione na ubezpieczenie oraz zakup paliwa - netto lub brutto, w zależności od tego, czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do odpisu podatku VAT od paliwa. Dodatkowo, kosztem uzyskania przychodu są również wydatki związane z naprawami pojazdów. Natomiast w leasingu finansowym, do kosztów prowadzenia działalności zalicza się odsetki od kwoty finansowania. Dlatego przedsiębiorca, który prowadzi w swojej firmie pełną księgowość, częściej wybierana leasing operacyjny.

Zobacz też: Jakie są rodzaje leasingu?

Amortyzacja

Amortyzacja wpływa na koszty związane z finansowaniem leasingiem. W przypadku korzystania z leasingu operacyjnego, koszty amortyzacji ponosi leasingodawca. Natomiast w leasingu finansowym - koszt ten leży po stronie leasingobiorcy. Należy również pamiętać, że w leasingu finansowym przedsiębiorca płaci całą kwotę podatku VAT z góry. Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych różni się w zależności od rodzaju leasingu – w leasingu finansowym wynosi  5 lat, natomiast w operacyjnym - w przypadku finansowania aktywów ruchomych (np. samochodów) – czas ten nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji (24 miesiące).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA