| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę z firmą CFM? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Dostawca pojazdów

Mamy możliwość korzystania z dostawcy wskazanego przez firmę wynajmu długoterminowego, ale musimy pamiętać o istotnej kwestii: pozytywy z tej współpracy będzie czerpać podmiot CFM. Inna droga to zapis w umowie, że samochody zostaną dostarczone przez dealera wskazanego przez nas. To rozwiązanie pozwala na określone „zyski”: bezpłatna dostawa samochodów w miejsce wskazane przez menedżera floty, montaż dodatkowego wyposażenia w korzystniejszych cenach, oznakowanie pojazdów, itp.
Ponadto często zdarza się, że firmy wynajmu długoterminowego pobierają od dealera prowizję za możliwość sprzedaży samochodów, która jest oczywiście przerzucana na klienta docelowego. Jeśli natomiast wskażemy „zaprzyjaźnionego” dealera, możemy obniżyć cenę pojazdu o wspomnianą prowizję lub otrzymać bezpłatnie wyposażenie dodatkowe. Posiadanie „własnego dealera” ułatwia również poszukiwanie auta na stokach, jeśli jest nam ono pilnie potrzebne (np. w sytuacji, gdy dotychczasowe uległo szkodzie całkowitej). Również w przypadku systematycznych zakupów (np. w każdym miesiącu kupujemy jeden, dwa, pięć samochodów danego modelu, ale nie możemy dokładnie zadeklarować daty i ilości sztuk) „zaprzyjaźniony” partner będzie trzymał te samochody na własnym stoku ponosząc co prawda koszty, ale będąc gotowym dostarczyć je nam w bardzo krótkim czasie.

Zakup akcesoriów

Akcesoria takie jak zestawy głośnomówiące, haki holownicze, itp. powinny wraz z montażem wchodzić w skład ceny zakupu samochodu, zaś ich koszt powinien być uwzględniony w czynszu finansowym. W przypadku domontowania akcesoriów do użytkowanych samochodów mamy możliwość aneksowania umowy, aby stawka czynszu finansowego zawierała opłaty za nie wraz z robocizną, lub aby wydatek został zrefakturowany. Pamiętajmy jednak o porównaniu kosztów refaktury i wzrostu czynszów - wiele firm montując hak holowniczy podnosi jednocześnie czynsz serwisowy uważając, że samochód szybciej się zużywa.

Zobacz też: Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

Samochód przedkontraktowy
W przypadku, gdy zamawiany samochód nie jest dostępny w odpowiednim czasie, musimy posiłkować się samochodem „tymczasowym”, „przedkontraktowym”. Firmy wynajmu długoterminowego proponują taką usługę, ale koszt wynajmu jest zazwyczaj znacząco wyższy od docelowego. Główny powód stanowi fakt, że pojazdy pochodzą z komercyjnych wypożyczalni i wydatki są refakturowane.
Istnieje jednak możliwość zapisu w umowie warunku mówiącego, że koszt najmu samochodu „przedkontraktowego” nie może przekroczyć pewnego procentu stawki za pojazd docelowy (tutaj każdy menedżer floty musi wynegocjować ten procent). Warto także pokusić się o dopisek mówiący o klasie, wieku i wyposażeniu auta „przedkontraktowego” w stosunku do docelowego środka lokomocji.

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

flota, parking
flota, parking

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »