reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak działa faktoring? Kto może skorzystać z takich rozwiązań?

Jak działa faktoring? Kto może skorzystać z takich rozwiązań?

Faktoring jako jedno z popularnych ostatnio narzędzi finansowania przedsiębiorców, pomaga w utrzymaniu płynności finansowej firmy. Funkcjonuje jako usługa dopasowująca się do sytuacji przedsiębiorców, zarówno w czasach stabilizacji ekonomicznej jak i dekoniunktury.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Z usługi faktoringu mogą skorzystać wszyscy ci przedsiębiorcy, którym przybywa zaległości płatniczych i nie są w stanie finansować ich ze środków własnych. Pozwala on wtedy na zabezpieczenie przed utratą płynności, spowodowaną długimi terminami płatności od kontrahentów firmy. Jednak faktoring z powodzeniem może być wykorzystywany również w okresie koniunktury, kiedy staje się skutecznym narzędziem finansowania dynamicznego wzrostu sprzedaży przedsiębiorstw. Narzędzie to pozwala na wydłużanie terminów płatności dla kontrahentów, z drugiej zaś na szybszy zakup materiałów do produkcji oraz szybszą realizację zamówień.

Zobacz też: Samochód służbowy - korzyści i obowiązki

Jak działa faktoring?

Faktoring opiera się na wykupieniu wierzytelności firmy przez faktora.  Funkcjonuje zarówno w przypadku prowadzenia małego jak i dużego biznesu. Oferuje możliwość zamiany należności na gotówkę. Faktor, osoba reprezentującej klienta w sprawach terminowego regulowania należności, nabywa od przedsiębiorcy faktury dotyczące wykonanych usług, udzielając z tego tytułu potrzebnego finansowania. Oznacza to natychmiastowy wpływ gotówki. Dodatkowo, do obowiązków faktora należy stały monitoring decyzji finansowych kontrahentów klienta. Istotny jest fakt, że w przypadku faktoringu pełnego faktor bierze na siebie zagrożenie braku spłaty wierzytelności. Tak więc ocena ryzyka handlowego oraz weryfikacja wypłacalności odbiorców zmniejszają obawy przedsiębiorców, zaś poprawa dyscypliny płatniczej pozwala na ograniczenie ryzyka związanego z opóźnieniami w płatnościach. Faktoring pomniejsza ryzyko związane z prowadzoną działalnością handlową i zapewnia płynność finansową przedsiębiorstwa, nie pogarszając tym samym jego wiarygodności kredytowej.

Zobacz też: Czy warto kupić samochód po taksówce?

Faktoring zyskuje na znaczeniu i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców działających w różnych sektorach, m.in. w branży spożywczej czy transportowej.

Tekst: Mariusz Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży, Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama