REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup auta do firmy: przetestuj zanim wybierzesz

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Profesjonalny Test Flotowy 2012
Profesjonalny Test Flotowy 2012
Filip Lewandowski

REKLAMA

REKLAMA

Zanim firma zdecyduje się zakupić konkretny model i wersję auta, powinna koniecznie sprawdzić jego zalety i wady w codziennej eksploatacji. Importerzy doskonale to rozumieją, uważając takie testy za część procedury sprzedaży, niemal tak istotne i standardowe jak zaprezentowanie cennika. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące testowania aut udostępnianych przez importerów.

REKLAMA

Już dawno minęły czasy, kiedy zapoznawcze jazdy stanowiły skąpo wydzielany rarytas. Obecnie każdy, nawet indywidualny klient jest wręcz namawiany na wypróbowanie auta. Zresztą wielu importerów już na swoich stronach internetowych zachęca do sprawdzenia produktu. A floty mogą liczyć na dłuższe testy. Ich czas bywa różny, od kilku godzin – jeżeli potencjalnemu nabywcy tyle czasu wystarczy, do nawet miesiąca. Zwykle jednak samochód zostaje wypożyczony na tydzień, choć jak twierdzą przedstawiciele Škody, najlepiej sprawdza się okres dwutygodniowy, bo dopiero wtedy można dobrze poznać pojazd.

REKLAMA

Auta udostępniają dealerzy i importerzy. Na przykład w przypadku czeskiej marki importer wskazuje swego konkretnego przedstawiciela odpowiedzialnego za udostępnienie samochodu. W Citroënie park przeznaczony do testów flotowych posiada importer. Często siły importera i dealerów są łączone (Toyota), choćby przy równoczesnym zapotrzebowaniu na większą liczbą pojazdów. Pomoc polskiej centrali może przydać się szczególnie w przypadku mniej popularnych modeli czy wersji silnikowych i wyposażenia.

Zobacz też: Car Fleet Management - dlaczego warto skorzystać z usługi CFM?

Ile kosztuje wypożyczenie auta do testów?

REKLAMA

Wydatki związane z przeprowadzeniem testów rozwiązywane są w różny sposób. Samo użyczenie aut jest nieodpłatne. Citroën bierze na siebie wszystkie koszty eksploatacji, więc nic dziwnego, że ogranicza czas użytkowania pojazdu do siedmiu dni. Dealerzy Hyundaia przekazują samochód z pełnym bakiem. Nie trzeba go przy oddaniu uzupełniać, lecz jeśli firma chciałaby pokonać trochę więcej kilometrów, za kolejne tankowania musi zapłacić sama. – Księgowo test traktujemy jako przychód firmy, licząc ilość dni razy hipotetyczna stawka za wynajem takiego samochodu na rynku – wyjaśnia Marian Kempa, kierownik biura transportu Energa-Operator w Gdańsku.

Samochód testuje osoba zarządzająca flotą, ale również potencjalni użytkownicy. Niektórzy importerzy wręcz tego oczekują. – Cel Hyundaia stanowi budowanie wizerunku i świadomości marki, dlatego zależy nam, aby podczas testów autem jeździło jak najwięcej osób. Choć oczywiście decyzja o wykorzystaniu pojazdy zależy od klienta – deklaruje Katarzyna Kaszubkiewicz, rzecznik Hyundai Motor Poland. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Co to jest faktoring i kiedy się go stosuje?

Precyzyjne sugestie dotyczące ocen flotowych przekazał nam importer Škody, czyli obecnie Volkswagen Group Polska. Samochody są testowane w codziennej pracy. Prowadzący powinien ocenić szeroko rozumianą ergonomię: pozycję za kierownicą, ilość schowków i uchwytów, przestronność wnętrza, pojemność bagażnika i jego użyteczność, widoczność z kabiny, jazdę w dzień i w nocy. Druga grupa spostrzeżeń odnosi się do prowadzenia pojazdu podczas dłuższych i krótszych odcinków, „trzymanie” na zakrętach, hamowanie i przyspieszanie. Kolejny element stanowią koszty, czyli przede wszystkim rzeczywiste zużycie paliwa. Wreszcie ogólna opinia o samochodzie. Bo nawet jeśli auto będzie miało we wszystkich rankingach same plusy, liczą się również subiektywne odczucia użytkownika.

Jaki jest efekt handlowy udostępniania auto do testów?

Nikt z importerów nie liczy na 100-procentową skuteczność testów. Marta Turska, szef ds. PR w Citroën Polska przyznaje, że ciężko precyzyjnie określić odsetek klientów instytucjonalnych, którzy po teście zdecydowali się na zakup konkretnego modelu. Jest jednak przekonana, że jazda samochodem i obcowanie z nim przez dłuższy czas ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowej.  

– Jesteśmy pewni, że test naszego samochodu, sprawdzenie jak zachowuje się w codziennej eksploatacji, ile naprawdę zużywa paliwa, działa zdecydowanie na naszą korzyść. W rzeczywistości, przykładowo 124 KM mogą dać znacznie więcej niż 150 KM – zaznacza Robert Mularczyk, rzecznik Toyoty Motor Poland.

– Testy aut są niemal standardowym postępowaniem dużych firm przy zakupie. Praktyczna wiedza o samochodzie pomaga w dokonaniu optymalnego wyboru pojazdu, przede wszystkim pod kątem rodzaju i mocy silnika, przestrzeni ładunkowej, poziomu wyposażenia czy oceny wartości TCO. Warto natomiast pamiętać, że testy takie nie są jedynym kryterium dokonywania zakupów - podkreśla Grzegorz Paszta, attache prasowy Renault Polska..

Zobacz też: Jakie korzyści daje karta paliwowa?

I jeszcze krótka wypowiedź z drugiej strony: - W ostatnich trzech latach dzięki testom kupiliśmy do firmy Fordy Rangery i Transity oraz Hyundaie - powiedział Marian Kempa ze spółki Energa-Operator.

Sprawdź auto z FAB-em

Testy na kilka lub kilkanaście dni to nie wszystko. Marki premium chcąc pokazać możliwości swoich pojazdów organizują także specjalne eventy na zamkniętych torach i lotniskach. Tam prezesi czy członkowie zarządu mogą sprawdzić osiągi drogich limuzyn w bezpiecznych warunkach. Nie jest także tajemnicą, że dobrze rokujący klient może liczyć na wypożyczenie samochodu na kilkudniowe wyjazdy, nie tylko związane ze sprawami służbowymi, a nawet zaproszenie na krajową lub zagraniczną premierę wchodzącego na rynek pojazdu.

Z drugiej strony do naszej redakcji niekiedy dochodzą sygnały dotyczące problemów z dostępnością niektórych modeli w określonych specyfikacjach (dotyczących silnika, a nie wyposażenia). Czasem poszukiwania samochodu wiodą przez całą Polskę i prośba o dany pojazd przebywa drogę przez biurka kilku działów importera i dealerstw. Cóż klient wymaga, a w dobie niezwiększającej się ilości sprzedawanych aut sprzedawcy chcą zaspokoić nawet niekiedy trudne do zrealizowania wymagania.

Wypróbować możliwości samochodów można również podczas konferencji FlotyAutoBiznes. Auto co prawda nie jest wypożyczane na kilka dni, lecz na kilkadziesiąt minut, ale za to menedżer ma nierzadko możliwość sprawdzenia pojazdów różnych marek, w dodatku będących nowościami, gdyż na naszych spotkaniach mają miejsce rynkowe premiery. Chcąc natomiast mieć dostęp w jednym momencie do niemal wszystkich liczących się produktów na rynku aut firmowych, trzeba zgłosić akces do Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych, a następnie zgłosić uczestnictwo w Profesjonalnym Teście Flotowym. Bliższe informacje na ten temat można uzyskać pisząc na nasz mail redakcyjny: info@fab.com.pl.

Zobacz też: Jak analizować umowę leasingu?

Test to ważny element decyzji

Marek Goszczyński, starszy analityk działu floty w Frito Lay Poland

- Dla sprawdzenia nowego modelu zwykle wystarcza 4-5-dniowy test plus dłuższy wyjazd na weekend. W przypadku przedstawicieli handlowych taki sprawdzian obejmuje pełny cykl wizyt u klientów, tak, aby cała trasa mogła być przetestowana. Marki i modele są właściwie nieograniczone. Wszyscy importerzy chętnie godzą się na testy mając na uwadze przyszłą, prawdopodobną sprzedaż samochodów.

Poza osobami decyzyjnymi, samochody sprawdzają głównie użytkownicy końcowi, bo to na ich opinii najbardziej nam zależy. Potrafią oni zresztą zwrócić uwagę na aspekty, które flotowiec mógłby przeoczyć. Dla przykładu, zamiast tylnej klapy bagażnika w kupowanym aucie muszą być drzwi skrzydłowe, bo inaczej nie ma możliwości załadunku towaru z wózka widłowego. Samochody są przekazywane naszym pracownikom na takich samych zasadach, jak użytkowane na co dzień pojazdy. Jeśli więc kierowca mógł korzystać z pojazdu na stałe przyznanego do celów prywatnych, tak dzieje się też w przypadku testowanych aut.

Zawsze testujemy ze względu na planowane zakupy. Oczywiście czasem polityka firmy może się zmienić i wycofamy pomysł np. utworzenia nowego stanowiska, jednakże z reguły jeden ze sprawdzanych modeli jest potem przez nas zamawiany. Testy są jedną z ważniejszych składowych decyzji dotyczącej zakupu samochodu.

Autor: Jacek Dobkowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA