REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurorty narciarskie: Czechy

Izabela Miernikiewicz
Do Czech jest niedaleko, a ceny są konkurencyjne w porównaniu z np. Francją czy Szwajcarią.
Do Czech jest niedaleko, a ceny są konkurencyjne w porównaniu z np. Francją czy Szwajcarią.

REKLAMA

REKLAMA

W naszym podróżowaniu po europejskich kurortach narciarskich tym razem wybierzmy się do naszych południowych sąsiadów, Czechów. Czeskie ośrodki narciarskie przyciągają turystów dobrymi warunkami narciarskimi, obecnością źródeł termalnych, a przede wszystkim tym, że Czechy należą już do Unii Europejskiej.

Istotne informacje jak poruszać się po czeskich drogach znajdziesz tutaj:

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy

Pec pod Sněžkou

Najczęściej odwiedzany odwiedzany przez międzynarodowych turystów, położony we wschodniej części Karkonoszy ośrodek narciarski. Znajduje się u podnóża Śnieżki. Pec pod Sněžkou znany jest przede wszystkim jako punkt wyjściowy na najwyższą górę Republiki Czeskiej - Śnieżkę. Z Pece prowadzi wyciąg krzesełkowy na Różową górę, a następnie na szczyt Śnieżki. Śniegu jest tutaj pod dostatkiem, nawet przez 6 miesięcy w roku. Kurort dysponuje trasami o różnorodnym stopniu trudności, zaczynając od łączek dla dzieci, do trudnych zjazdów dla zapalonych narciarzy. W ośrodku nie brakuje też oświetlonych stoków. Pec pod Skonu zapewnia gościom szeroki zakres usług, od szerokiej bazy noclegowej po wiele wypożyczalni sprzętu.

Zobacz też: Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rokytnice nad Jizerou

Położony w Karkonoszach kurort łączący ośrodki narciarskie Horní Domky i Studenov. Najbardziej popularny jest większy z nich, Horní Domky, dysponujący szerokimi zjazdami, przyciągającymi w szczególności rodziny i snowboardzistów. Można tu skorzystać z jednego z najdłuższych zjazdów w Karkonoszach, który ma 600 m różnicy poziomów na zróżnicowanej trasie. Dzięki armatkom śnieżnym trasy są przygotowane dla narciarzy w każdym dnia sezonu. Na odwiedzających czeka także ośrodek rekreacyjny, pozwalający odpocząć po szaleństwach na stoku. Nie ma problemu z wypożyczeniem sprzętu, czy jego serwisowaniem. Coś dla siebie znajdą tu również narciarze biegowi. W ośrodku można zjeżdżać na nadmuchanych pontonach w sztucznie zbudowanym torze śnieżnym, tzw. snowtubing. Wesołe spędzenie czasu po nartach zapewniają liczne knajpki, restauracje i dyskoteki, a Infocentrum udzieli wszelkich niezbędnych informacji, jakich potrzebuje narciarz w okolicy, od cenników i informacji na temat warunków narciarskich, do możliwości skorzystania z wycieczek z przewodnikiem po atrakcyjnych miejscach regionu.

Do Rokytnic można dojechać  od strony Harrachova (z Polski przekracza się granicę w Jakuszycach) albo od strony Jabloneca, Vrchlabi i Trutnova (z Polski jadąc przez Lubawkę).

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Černá hora - Janské Lázně

Dynamicznie rozwijający się ośrodek sportów zimowych i jednocześnie uzdrowisko, we wschodniej części Karkonoszy pod Czarną Górą. W sezonie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych na długich trasach zjazdowych.  Przeważają trasy dla początkujących narciarzy zjazdowych i snowboardzistów, ale narciarze biegowi też nie mają na co narzekać, ponieważ czekają na nich trasy liczące łącznie ponad 50 km. Dla rodzin z dziećmi przygotowano szkółkę narciarką, plac zabaw oraz stadninę koni, gdzie najmłodsi mogą poobcować ze zwierzętami i spróbować swoich sił w jeździe konnej. W sezonie zimowym między ośrodkami Jánské Lázně, Svoboda nad Úpou oraz Pec pod Sněžkou kursuje bezpłatny Skibus, w okolicy ok. 500 m od ośrodka znajduje się parking dla narciarzy. W uzdrowisku można skorzystać z leczniczych wód geotermalnych, oferty Aqua parku, nauczyć się jazdy na nartach w szkółkach, albo wybrać się na przejażdżkę saniami. Tu można zdecydować czy chcemy całodziennej jazdy po okolicy, czy wieczornej przejażdżki z pochodniami.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Harrachov

Ośrodek narciarski znajdujący się w zachodniej części Karkonoszy, graniczącej z Górami Izerskimi, położony w dolinie rzeki Mumlava. Znany przede wszystkim z tego, że odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich. Jest doskonale przygotowany pod tym względem, ponieważ posiada 8 skoczni narciarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych trenujących ten sport. Ośrodek przygotował kilka sztucznie naśnieżanych tras zjazdowych z Czarciej Góry , dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. Na szczyt można wjechać dwoma kolejkami krzesełkowymi. Dobrze przygotowane są także trasy dla narciarzy biegowych, zaplecze instruktorskie dla początkujących i dzieci oraz wypożyczalnie sprzętu. Bardzo dobre połączenie kolejowe i skibusowe ma Harrachov z polską Szklarską Porębą, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym ośrodkiem dla narciarzy z Polski i tych wypoczywających u nas. Oprócz sportów typowo zimowych, na terenie ośrodka można skorzystać z jazdy bobslejami, golfa, bowlingu, latania zaczepowego. Interesującą atrakcją są muzea, browar, kolejki oraz huta szkła. Z miejscowości można także wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem, by zobaczyć atrakcje znajdujące się w okolicy, poza Harrachovem. Przyciąga tu także bogate życie nocne, podczas którego nie ma możliwości się nudzić. Poza tym kurort organizuje szeroką gamę imprez i eventów cyklicznych. Jako ośrodek aktywnego wypoczynku jest często odwiedzany także latem.

Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr, Horní Mísečky

Uznawany za stolicę czeskich sportów zimowych i porównywany często z Zakopanem. Największy ośrodek sportów zimowych. Cały kurort składa się z kilku mniejszych części: Svatý Petr - Hromovka, Medvědín, Horní Mísečky, wyciąg narciarski Davidovka i Labská oraz wyciągi Horal i Krakano.  Ze względu na duży Snowpark, chętnie odwiedzany i polecany dla snowboardzistów. Odbywają się tutaj najważniejsze zawody sportowe w tej dyscyplinie w Czechach. Kurort oferuje swoim gościom ponad 20 km tras zjazdowych, utrzymanych na dobrym poziomie i wspomaganych w razie potrzeby sztucznym śniegiem, dogodne warunki dla początkujących i kadrę instruktorską na wysokim poziomie, oświetlone trasy(w tym najdłuższe wieczorne szusowanie na trasach w Czechach). Na narciarzy biegowych czeka tych tras łącznie ponad 100 km. Spore zaplecze dla rodzin z dziećmi: szkółki narciarskie dla dzieci od 3 lat, oferujące także całodzienny program opieki i nauki jazdy dla maluchów, SKI & FUN PARK dla dzieci i FIS SnowKidz Park Špindlerův Mlýn, obydwa z przedszkolem narciarskim. Świetnie przygotowane wieczorne  życie towarzyskie oraz oferta apres-ski: tor saneczkowy (ok. 4 km), letni tor bobslejowy, snowtubing dla dzieci i dorosłych, lodowisko, paragliding, ściana do wspinaczki górskiej. Poza tym w ofercie znajdują się: jazda na saniach po okolicznych ośrodkach, wycieczki do Pragi i Liberca. Ośrodek Svatý Petr jest najbardziej znanym centrum życia sportowego w Špindlerovym Młynie, gdzie corocznie odbywa się wiele imprez sportowych, m.in. zawody Pucharu Świata i Europy.

Ramzová

Jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Morawach. Ośrodek oferuje ponad 8 km tras zjazdowych obsługiwanych przez 3 kolejki i 4 wyciągi. Długie trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności dla narciarzy zjazdowych i biegowych oraz bliskość dwóch innych ośrodków Ostružná i Petříkov to plus dla niego. Niestety nie ma możliwości sztucznego zaśnieżania. Trasy dla snowboardzistów są, snowpark znajduje się w pobliskim ośrodku. Dla dzieci oferowana jest szkółka i plac zabaw. Po nartach lub zamiast nich można skorzystać z basenu, kortów tenisowych, lotu paralotnią oraz snowtubingu. Szczególnie często odwiedzany przez Czechów, Polaków, Niemców i Holendrów.  Sezon narciarski trwa tu od końca grudnia do połowy marca.

Zobacz też: Samochodem na narty do Polski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

REKLAMA

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

Sezonowa wymiana opon to nie wszystko. Błędy w sposobie ich przechowywania są kosztowne i są groźne dla bezpieczeństwa

Sezonowa wymiana opon to doskonały moment, aby zadbać o prawidłowe przechowywanie kompletu, który nie będzie używany przez najbliższe miesiące. Źle przechowywane opony mogą ulec deformacji, stracić swoje właściwości, a nawet stać się niebezpieczne podczas jazdy. 

1 mld zł. Tyle wynosi zadłużenie firm wobec sektora leasingowego

Według najnowszego raportu, firmy mają obecnie zaległości wobec sektora leasingowego przekraczające 1 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 80 mln zł w porównaniu z poprzednim rokiem. Średnie zadłużenie jednej firmy wynosi teraz 91,3 tys. zł.

Miał więcej szczęścia, niż rozumu. Pijany uderzył w naczepę tira na A2. Cudem przeżył wypadek

Noc, autostrada A2 i pijany kierowca mazdy, który nie zauważył... jadącego tira. Japoński sedan uderzył w naczepę ciężarówki, a w wyniku uderzenia stracił praktycznie całe nadwozie. Kierowca wyszedł ze zdarzenia bez szwanku.

REKLAMA

Nawet blisko 9 tys. zł kary dla kierowcy i to już po dwóch tygodniach. Stawki niedługo będą aktualizowane

Za niespełna 2 miesiące w Polsce po raz kolejny wzrosną kary dla kierowców. Mowa oczywiście o karach za brak OC. Od 1 lipca 2024 r. brak ważnej polisy będzie oznaczać nawet 8600 zł opłaty karnej. Tyle że ta kwota to dopiero początek kosztów.

Oto wielkie ułatwienia dla niepełnosprawnych. Nowe przepisy przyjęte

Nadciągają ważne zmiany dla osób korzystających z kart parkingowych. Parlament Europejski uchwalił przepisy o unijnej karcie osoby z niepełnosprawnością oraz europejskiej karcie parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Co to oznacza dla kierowców?

REKLAMA