| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Gdzie serwisować i naprawiać auto?

Gdzie serwisować i naprawiać auto?

Wszyscy użytkownicy nowych aut są zobowiązani do wykonywania okresowych przeglądów w autoryzowanych stacjach kontroli. Jednak serwis gwarancyjny na wielu stacjach ASO pozostawia wiele do życzenia.

Co raz częściej na stacjach serwisowych ASO spotyka się młodych, niedoświadczonych mechaników, którzy pomimo, że mają do dyspozycji najlepsze urządzenia diagnostyczne nie zawsze potrafią rozwikłać problemy z naszym autem.

Często zanim naprawdę zlokalizują właściwą usterkę mogą narazić nas na niepotrzebne koszty. Niestety coraz rzadziej spotyka się dobrych fachowców, z dużym doświadczeniem, potrafiących szybko i właściwie zdiagnozować, co się dzieje w naszym aucie.

Na szczęście każde auto posiada zestaw kontrolek, które po zapaleniu się informują nas o rodzaju uszkodzenia. Dzięki ogólnodostępnym zasobom informacji w sieci możemy sami wstępnie ustalić, co mogło być przyczyną naszej usterki. Sprawdźmy w instrukcji od naszego samochodu, co oznaczają poszczególne kontrolki.

Gdy już udamy się do serwisu miejmy świadomość, że wiele stacji i pracujących w nich mechaników, zaczyna stawiać takie diagnozy, które będą wymagały jak największego wkładu pieniędzy i pracy. W nowocześniejszych autach mają jeszcze większe pole do popisu ponieważ takie auta wyposażone są w coraz to większą ilość czujników, które często są przyczyną awarii lub błędów komputera sterującego. Ich wymiana lub sprawdzenie jest często ignorowane i od razu przechodzi się do wymiany całej części na nową.

Niestety prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie nic udowodnić w przypadku kiedy wystąpią u nas jakieś podejrzenia . Pewnym rozwiązaniem może być sporządzenie, w pisemnej formie, zlecenia zakresu naprawy. W razie jakiś niepożądanych kosztów może ono nam posłużyć w udowodnieniu postawienia niewłaściwej diagnozy uszkodzenia.

Zobacz również: Jak często należy dokonywać przeglądu technicznego samochodu?

Po zakończeniu okresu gwarancyjnego radzimy poszukać, na przykład na forach internetowych, klubowych serwisów danej marki pojazdu, gdzie znajdziemy dobry i uczciwy serwis, w którym będziemy mogli spokojnie zostawić swoje auto w zaufanych rękach.

Oczywiście nie można sprowadzać wszystkich serwisów do jednego mianownika o nazwie „Uwaga Oszuści”. Istnieje wiele stacji diagnostycznych, które posiadają dobrych specjalistów starających się zawsze bezbłędnie i bez niepotrzebnych kosztów naprawić nasze auto.

Zobacz również: Jak sprawdzić kompetencje mechanika?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »