reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Samochodem na narty > Samochodem na narty: Słowacja

Samochodem na narty: Słowacja

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Przed wyjazdem na narty na Słowację zapoznajmy się obowiązującymi przepisami, które są odmienne w różnych krajach europejskich. W okresie od 15 XI do 15 III obligatoryjne jest używanie opon zimowych na terytorium Słowacji. Kamizelka odblaskowa musi znajdować się w kabinie samochodu – inaczej jak to jest w większości krajów europejskich. Podczas opuszczania samochodu w wyniku awarii – kierowca i pasażerowie – muszą wykonywać wszelkie czynności w kamizelkach odblaskowych.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Jeżeli nie zastosujemy się do tego przepisu to grozi nam mandat w wysokości 50 euro. Słowackie przepisy drogowe regulują obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego, kompletu zapasowych żarówek i bezpieczników, podnośnika samochodowego i linki holowniczej. Musimy zdawać sobie sprawę, że słowackie władze bardzo restrykcyjnie egzekwują przepisy panujące na swoich drogach.

Na autostradach i drogach ekspresowych samochód osobowy może maksymalnie osiągać prędkość 130 km/h. Na drogach ekspresowych prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą osiągać maksymalną prędkość 50 km/h a w niezabudowanym 90 km/h.

Winiety i mandaty

W Słowacji obowiązują winiety, które należy przykleić w prawym górnym rogu szyby po stronie kierowcy. Winiety obowiązkowe są tylko na drogach szybkiego ruchu. Za 7-dniową winietę będziemy musieli zapłacić 7 euro (ok. 27 zł), 30 –dniowa to koszt 14 euro ( 54 zł) a roczna kosztuje 50 euro (ok.194 zł).

Za przekroczenie prędkości grozi nam do 830 euro (do 3212zł). Jeżeli wieziemy ze sobą sprzęt narciarski w bagażniku to musimy to dostosować do możliwości pojazdu – mandat kosztuje od 166 do 830 euro.

Przepisy w pigułce

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi 0,0 promila
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • w przypadku prowadzenia nie swojego auta trzeba posiadać "pełnomocnictwo"

Kontrola policyjna na Słowacji

Jeśli chodzi o specyficzne wymagania to na Słowacji musimy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze o wspomnianych wcześniej kamizelkach odblaskowych, które warto kupić w Polsce, bo na miejscowej stacji benzynowej mogą kosztować nawet 5 razy więcej!

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama