| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ukrainie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ukrainie?

Mistrzostwa Euro 2012 zbliżają się wielkimi krokami, a część rozgrywek odbędzie się na terytorium sąsiadującej z nami Ukrainy. Na mecz do Kijowa można pojechać samochodem, lecz warunkiem jest znajomość przepisów drogowych i obowiązujących tam obyczajów.

Podstawowe przepisy wjazdowe i drogowe

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Ukrainą jest  paszport ważny na przynajmniej sześć miesięcy. Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, lecz obowiązkowe jest posiadanie zielonej karty. Jeśli wjeżdżamy na terytorium Ukrainy pożyczonym samochodem, wówczas niezbędne  będzie poświadczone notarialnie pełnomocnictwo od właściciela. Upoważnienie musi być przetłumaczone na język ukraiński.

Zobacz też: Maroko – jak podróżować i co zobaczyć?

Ograniczenia prędkości obowiązujące na ukraińskich drogach:

- 110 km/ h : poza terenem zabudowanym
- 60 km/h : w mieście
- 70 km/h : na terenie zabudowanym

Podstawowe wyposażenie pojazdu jest identyczne jak w Polsce, a więc: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka. Na wszystkich ważnych skrzyżowaniach i przy wjazdach do miast zauważymy policję. Podniesienie pałki w biało-czarne paski jest gestem, który odpowiada uniesieniu polskiego lizaka policyjnego. Wypisanie mandatu wygląda następująco: wypełniony formularz zostaje przesłany do najbliższego sądu, który ustala wysokość kary za wykroczenie drogowe. Ustalony taryfikator mandatów to pobożne życzenie, w przypadku cudzoziemców niestety wysokości kar jest ustalana indywidualnie. Oczywiście, większość policjantów chętnie przyjmuje pieniądze od kierowców, a więc niecierpliwi mogą próbować szczęścia tą drogą.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Na co uważać ?

Stan dróg pozostawia wiele do życzenia, większość z nich jest słabo oznakowana i dziurawa. Podróżując po Ukrainie należy zwracać szczególną uwagę na rowerzystów. Użytkownicy rowerów są niebezpieczni ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia.

Piesi często wkraczają na jezdnię bez ostrzeżenia i mogą stać się przyczyną wypadku. W związku z tym należy zwracać na to uwagę, przestrzegając ograniczeń prędkości. Podczas stłuczek policja drogowa orzeka o winie strony. Na tej podstawie protokół powypadkowy przekazywany jest do odpowiedniego sądu. Jeśli obcokrajowiec zostanie uznany za winnego, to wtedy zabiera mu się prawo jazdy. Do wyjaśnienia sprawy kierowca legitymuje się tymczasowym prawem jazdy, które jest honorowane tylko na terytorium Ukrainy. Istnieje prostsze wyjście z tej sytuacji, omijające biurokratyczny aparat ukraińskiej władzy. Można zawrzeć umowę z poszkodowanym, dzięki której zrzeka się on wszelkich roszczeń na rzecz sprawcy. Wówczas należy ustalić wysokość kwoty „zadośćuczynienia”.

Co warto zobaczyć ?

Ukraina to zróżnicowany kraj, oprócz największych ośrodków, jak Kijów, Lwów, Odessa,  warto skupić się na Półwyspie Krymskim czy Huculszczyźnie. Krym to wypoczynek nad Morzem Czarnym i w otoczeniu Gór Krymskich w Jałcie. Huculszczyzna z kolei to biedny region o małym uprzemysłowieniu, który stwarza idealne warunki do jazdy jeepem po dolinach. Warto odwiedzić Karpaty oraz rolniczy krajobraz Wyżyny Podolskiej.

Zobacz też:Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »