reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Czy gaśnica musi mieć ważną datę przydatności do użycia?

Czy gaśnica musi mieć ważną datę przydatności do użycia?

Gaśnica samochodowa jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu. Wiele kontrowersji wzbudza jednak konieczność dokonywania okresowych przeglądów gaśnicy.

Czy jest to obowiązek? Czy możemy za brak ważnej daty przydatności zostać ukarani podczas kontroli drogowej?

Wielu kierowców podczas rutynowej kontroli drogowej zostało ukaranych mandatem karnym na skutek nie posiadania ważnego badania gaśnicy lub też braku dokumentu legalizacyjnego. Zaskakujące jest, iż mandat karny w takim przypadku był nałożony bezprawnie. Na co powoływać się w przypadku kontroli drogowej ??

Pierwszą kwestią są przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym, w których jest napisane jedynie tyle, że gaśnica powinna być utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie, a także, iż ma być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Są to jedyne wymogi umieszczone w ustawie odnośnie tego elementu obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Jak widać nie ma w nich mowy o ważności badań lub o posiadaniu specjalnych dokumentów legalizacyjnych konkretny model gaśnicy samochodowej.

Zobacz również: Punkty karne - kompendium

Również przepisy przeciwpożarowe nie przewidują konieczności przeprowadzania okresowej konserwacji gaśnicy przez kierowcę pojazdu. Z powyższych regulacji wynika bezpośrednio, że przedmiotem kontroli drogowej nie powinno być sprawdzenie ważności gaśnicy a jedynie jej posiadanie. Wyjątkiem od powyższej reguły są pojazdy przewożące materiały niebezpieczne. Zastosowanie do nich mają inne regulacje, z których jasno wynika, iż gaśnice stosowane w tych pojazdach muszą przechodzić okresowe badania techniczne według wskazań producenta, jednak okres pomiędzy badaniami nie może być dłuższy jak rok.

Zobacz również: Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu?

W rozwiązaniu spornej kwestii pomocne mogą być jeszcze dwa akty:
1) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, w którym wskazane jest również tylko to, że gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia,
2) Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wykonanie badania gaśnicy samochodowej powinno być dokonane na skutek oględzin, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Łada
fot. Łada

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama