| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Poznajmy kluczowe informacje na temat obyczajów i praktyk filipińskiej policji PNP oraz służb ruchu drogowego TEO. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny co na pewno ułatwi poruszanie się po drogach, które nie są najlepszej jakości.

Przepisy wjazdowe i drogowe

Filipiny są archipelagiem wysp otoczonym od zachodu Morzem Południowo-Chińskim a od wschodu Morzem Filipińskim. Pobyt w Republice Filipin do 21 dni odbywa się na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności wyrabiania wizy.  Problemem jest brak filipińskiej placówki dyplomatyczniej w Polsce, dlatego też przedłużenie wizy do 59 dni można uzyskać w ambasadzie w Budapeszcie lub podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku. Dokonać tego można także na miejscu w biurze imigracyjnym.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

Podczas podróży wymagany jest bilet powrotny oraz wystarczające środki przeznaczone na okres pobytu. Ich kwota nie jest ustalona, jak to bywa w innych krajach. Na lotniskach wypełnia się deklaracje celne i stan gotówki nie może być wyższy niż ten w nich zawarty. Jeśli planujemy wywóz powyżej 10 tysięcy PHP, to musimy mieć zgodę Banku Centralnego. Przy wylocie z Filipin będziemy musieli zapłacić opłatę lotniskową w wysokości 550 PHP. Międzynarodowe lotniska mieszczą się w Cebu, Davao i Manili.

Na Filipinach wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. 60% powierzchni dróg to wiejskie drogi o niskiej jakości. Za pilnowanie porządku na filipińskich drogach odpowiedzialna jest narodowa policja (PNP – Philippines National Police) oraz lokalne służby ruchu drogowego – Traffic Enforcement Officers, zatrudniane przez rząd. Funkcjonariusze zarówno PNP jak i TEO są dobrze rozpoznawalni dzięki swoim uniformom i oznakowanym pojazdom. 

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Tunezji?

Czasem zdarza się, że pod prawdziwe władze mogą podszywać się oszuści bądź przestępcy, także w razie jakichkolwiek wątpliwości nie należy się zatrzymywać i udać się na najbliższy posterunek w celu zgłoszenia. Na prowincji można spotkać wojsko oraz kontrole policji narodowej. Jeśli zostaniemy wplątani w wypadek lub kolizję, to musimy uważać na nasze bezpieczeństwo. Często w takich sytuacjach zdarza się, że wypadki są inscenizowane przez złodziei, którzy dokonują wymuszeń i napadów.

Władze mogą życzyć sobie okazania prawa jazdy i przetrzymania go przez jakiś czas. Jeśli trafimy na przychylnych funkcjonariuszy zadowolą się jego kopią. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi – 80 km/h, poza terenem zabudowanym od 80-120 km/h.

Atrakcje

Na Filipinach największymi atrakcjami sa wulkany, plaże a także górskie krajobrazy. Stolicą Państwa jest Manila, w której warto zobaczyć starówkę Intramuros oraz muzea, pałace czy mury obronne. Do najciekawszych zabytków natury w rejonie zaliczymy wulkan Pinatubo, lasy tropikalne, Czekoladowe Wzgórza na Bohol oraz ryżowe tarasy w Banaue. Piękne piaszczyste plaże są wymarzone do odpoczynku oraz do nurkowania , za sprawą znajdujących się przy brzegu raf koralowych. W wodach mórz występują delfiny, rekiny, żółwie czy barakudy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »