reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Poznajmy kluczowe informacje na temat obyczajów i praktyk filipińskiej policji PNP oraz służb ruchu drogowego TEO. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny co na pewno ułatwi poruszanie się po drogach, które nie są najlepszej jakości.

Przepisy wjazdowe i drogowe

Filipiny są archipelagiem wysp otoczonym od zachodu Morzem Południowo-Chińskim a od wschodu Morzem Filipińskim. Pobyt w Republice Filipin do 21 dni odbywa się na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności wyrabiania wizy.  Problemem jest brak filipińskiej placówki dyplomatyczniej w Polsce, dlatego też przedłużenie wizy do 59 dni można uzyskać w ambasadzie w Budapeszcie lub podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku. Dokonać tego można także na miejscu w biurze imigracyjnym.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

Podczas podróży wymagany jest bilet powrotny oraz wystarczające środki przeznaczone na okres pobytu. Ich kwota nie jest ustalona, jak to bywa w innych krajach. Na lotniskach wypełnia się deklaracje celne i stan gotówki nie może być wyższy niż ten w nich zawarty. Jeśli planujemy wywóz powyżej 10 tysięcy PHP, to musimy mieć zgodę Banku Centralnego. Przy wylocie z Filipin będziemy musieli zapłacić opłatę lotniskową w wysokości 550 PHP. Międzynarodowe lotniska mieszczą się w Cebu, Davao i Manili.

Na Filipinach wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. 60% powierzchni dróg to wiejskie drogi o niskiej jakości. Za pilnowanie porządku na filipińskich drogach odpowiedzialna jest narodowa policja (PNP – Philippines National Police) oraz lokalne służby ruchu drogowego – Traffic Enforcement Officers, zatrudniane przez rząd. Funkcjonariusze zarówno PNP jak i TEO są dobrze rozpoznawalni dzięki swoim uniformom i oznakowanym pojazdom. 

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Tunezji?

Czasem zdarza się, że pod prawdziwe władze mogą podszywać się oszuści bądź przestępcy, także w razie jakichkolwiek wątpliwości nie należy się zatrzymywać i udać się na najbliższy posterunek w celu zgłoszenia. Na prowincji można spotkać wojsko oraz kontrole policji narodowej. Jeśli zostaniemy wplątani w wypadek lub kolizję, to musimy uważać na nasze bezpieczeństwo. Często w takich sytuacjach zdarza się, że wypadki są inscenizowane przez złodziei, którzy dokonują wymuszeń i napadów.

Władze mogą życzyć sobie okazania prawa jazdy i przetrzymania go przez jakiś czas. Jeśli trafimy na przychylnych funkcjonariuszy zadowolą się jego kopią. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi – 80 km/h, poza terenem zabudowanym od 80-120 km/h.

Atrakcje

Na Filipinach największymi atrakcjami sa wulkany, plaże a także górskie krajobrazy. Stolicą Państwa jest Manila, w której warto zobaczyć starówkę Intramuros oraz muzea, pałace czy mury obronne. Do najciekawszych zabytków natury w rejonie zaliczymy wulkan Pinatubo, lasy tropikalne, Czekoladowe Wzgórza na Bohol oraz ryżowe tarasy w Banaue. Piękne piaszczyste plaże są wymarzone do odpoczynku oraz do nurkowania , za sprawą znajdujących się przy brzegu raf koralowych. W wodach mórz występują delfiny, rekiny, żółwie czy barakudy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny, co ułatwia poruszanie się po średniej jakości drogach,fot. newspress
Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny, co ułatwia poruszanie się po średniej jakości drogach,fot. newspress

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama