| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

Podróżowanie po najmniejszym kontynencie świata odbywa się w ruchu lewostronnym. Na terytoriach mniej zamieszkanych, głównie w zachodniej części wyspy, największym zagrożeniem są kangury oraz ogromne ciężarówki, tzw. „road trains”.

Podstawowe przepisy

Wszyscy obywatele UE od 2008 roku podlegają prostszym procedurom wizowym. Wniosek składamy poprzez stronę Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii pod adresem www.immi.gov.au/e_visa/visitors. We wniosku muszą być zawarte podstawowe dane personalne. Decyzja przychodzi do nas drogą mailową i uprawnia do pobytu w Australii do 12 miesięcy, jednorazowo nie dłużej niż przez okres 3 miesięcy.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?

Wydruk dokumentu należy okazać podczas kontroli celnej na lotnisku wraz z paszportem z minimum 6 miesięcznym terminem ważności. W Polsce wizy są wydawane przez Sekcję Wizową Ambasady Australii w Warszawie (www.poland.embassy.gov.au).

W Australii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. W niektórych stanach akceptowane jest rodzime prawo jazdy przetłumaczone na język angielski. Na drogach obowiązuje ruch lewostronny. Kary za wykroczenia drogowe są bardzo wysokie. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, na niezabudowanym 100, 110 km/h. Jeżeli podróżujemy po Terytorium Północnym to nie obowiązują tam żadne ograniczenia.

Pierwszeństwo mają zawsze pojazdy nadjeżdżające z prawej trony. Kierowcy nadjeżdżający z przeciwka migając światłami, chcą nas ostrzec przed kontrolą policyjną. W dobrym tonie jest „odmachanie” światłami na znak podziękowania – czyli obowiązuje identyczny zwyczaj co w Polsce.

Policjanci wyposażeni są w urządzenia radarowe i kamery. Kontrole odbywają się często na drogach przelotowych, nawet tych mniej uczęszczanych. W terenie zabudowanym zdarzają się też kontrole policyjne, które mają na uwadze głównie kontrolę trzeźwości. Dopuszczalna dawka alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Przekroczenie tego progu grozi wysoką grzywną oraz możliwością utraty prawa jazdy.

Zagrożeniami drogowymi są kangury i inne zwierzęta tj. krowy, czy jaszczurki, pojawiające się na drogach. Można je spotkać zarówno o świcie, jak i zmierzchu, ponadto poruszają się w stadach. W razie spotkania kangura na drodze należy zwolnić oraz wyłączyć długie światła, aby nie oślepiać zwierzęcia.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Tunezji?

Realnym zagrożeniem na terenach mniej uczęszczanych są „road trains”, czyli kilkunastometrowe ciężarówki z kilkoma przyczepami. Należy zachować szczególną ostrożność podczas ich wyprzedzenia. Na wąskich drogach zaleca się zjechanie na pobocze, w przypadku gdy jedna z ciężarówek nadjeżdża z naprzeciwka. Na piaszczystych drogach, na których występuje dużo kamieni, istnieje duże prawdopodobieństwo rozbicia szyby jednym z nich przez jadący „road train”.

Najważniejsze ośrodki

Australia to przede wszystkim Sydney i Melbourne. Wizytówką tego pierwszego jest gmach opery, który należy do jednego z najbardziej rozpoznawalnych budowli architektonicznych na świecie. W Melbourne przeważają relikty architektury wiktoriańskiej. Miłośnicy nurkowania będą mogli penetrować głębiny największej rafy koralowej na świecie, osiągającej prawie 2000 metrów. Warto odwiedzić stolice Canberrę, w której mieści się siedziba władz. Miasto położone jest u podnóża góry Black Mountain. Bogactwo roślinności najlepiej widoczne jest w Parku Narodowym Kakadu, który zaliczany jest do jednego z cudów natury i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »