| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Majorce ?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Majorce ?

Jedynie 80 km dzieli Hiszpanię od tej cudownej wyspy, otoczonej wodami śródziemnomorskimi. Długość ze wschodu na zachód nie przekracza 100 km, dzięki temu pobyt możemy podzielić na część objazdową i wypoczynkową w hotelu.

Przepisy drogowe

Jadąc z Hiszpanii, warto zahaczyć o ten rejon. Majorka jest to największa wyspa z archipelagu Balearów, o powierzchni 3600 km 2 i długości 100 km. Znana jest z wypoczynkowego charakteru, dzięki dużej ilości dyskotek, klubów nocnych i hoteli oraz restauracji. Wyspa znajduje się pod jurysdykcją hiszpańską.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Najważniejszym przepisem drogowym na Majorce jest obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa oraz posiadania koła zapasowego. Do wymaganego wyposażenia zalicza się także trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek oraz zapasowe okulary dla kierowcy. Pojazd musi odznaczać się dwoma lusterkami wstecznymi zapewniającymi widoczność na min. 50 metrów. Obowiązkowe jest wożenie zestawu narzędzi do wymiany koła. Sugerowane jest posiadanie apteczki, gaśnicy oraz zabezpieczenia antywłamaniowego.

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe podczas jazdy nocnej na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Obowiązkiem jest też używanie świateł mijania w tunelach. Zastosowanie świateł przeciwmgielnych ma uzasadnienie podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Znaki drogowe są takie same jak w reszcie Europy, informacje drogowe podane są oczywiście w języku hiszpańskim. Drogi, podobnie jak w Hiszpanii, wyróżniają się bardzo dobrym stanem. Autostrada łączy lotnisko Palma de Mallorca (8 km na wschód od miasta) z drugim krańcem wyspy. Poruszając się po wyspie musimy stosować się do ograniczeń prędkości :

- 120 km/h: autostrady
- 90 km/h: terenie niezabudowany
- 60 km/h: miasta
Bądźmy przygotowani na częste kontrole policyjne, które mogą zakończyć się mandatem w wysokości kilkudziesięciu euro.

Wypożyczenie samochodu

Kiedy już poznaliśmy najważniejsze przepisy drogowe, czas zastanowić się nad formą podróży po wyspie. Oczywiście można wylegiwać się w luksusowym hotelu przy basenie, bądź pokonywać wyspę dobrze rozwiniętą siecią kolejową, jednak najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wynajem samochodu z wypożyczalni. Aby wynająć samochód, należy mieć ukończone 21 lat, posiadać ważny paszport oraz prawo jazdy. Umowa najmu jest postrzegana jako dowód rejestracyjny. Po przylocie do Palmy, znajdziemy tam kilka dużych wypożyczalni. Ceny, w zależności od klasy auta i okresu wypożyczenia, plasują się między 30 a 35 euro za dzień. W niektórych wypożyczalniach wymagana jest kaucja.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

Zwiedzanie Majorki, jak i każdego obcego lądu, musi iść w parze z poznaniem okolicznych zwyczajów, także drogowych. Pamiętajmy, że jeśli kierowca na skrzyżowaniu daje nam znak zapalonymi światłami, to prosi nas o ustąpienie drogi. W naszym rozumieniu potraktowalibyśmy to jako udzielenie nam pierwszeństwa.

Atrakcje wyspy

Majorkę możemy podzielić na północno-zachodnią cześć, czyli pasmo górskie Sierra de Traumuntana, z najwyższym szczytem Puig Major. W części centralnej góruje krajobraz nizinny, dzięki któremu uprawia się tu winorośl, figi czy cytrusy. Południowo-wschodnią cześć stanowi wyżyna. Cały obszar otoczony jest szerokimi i piaszczystymi plażami, leżącymi u stóp Morza Śródziemnego. Warto zwiedzić wszystkie rejony wyspy samochodem, łącząc rekreację z wypoczynkiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »