reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tunezji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tunezji?

Ziemie starożytnej Kartaginy dla turystów od dawna stały się synonimem raju na ziemi. Polecamy wycieczkę jeepem po piaskach Sahary, którą można wykupić w biurze podróży w Polsce bądź z skorzystać oferty wycieczek fakultatywnych na miejscu. Do Tunezji dostaniemy się samolotem bądź promem.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć terytorium Tunezji, należy wylegitymować się ważnym paszportem, z przynajmniej 3-miesięcznym terminem ważności. Pobyt do 90 dni – bez względu czy jest on zorganizowany przez biuro podróży czy indywidualnie - nie wymaga posiadania wizy. Paszport nie powinien budzić żadnych wątpliwości – wszelkie uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować opóźnienia w kontroli paszportowej bądź zatrzymać nas na granicy.

W Tunezji nie ma konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W miastach ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h, 90 km/h – na terenie niezabudowany, a 110 km/ h na autostradach. W Tunezji czeka na nas 20 000 kilometrów dróg. Wszystkie są dobrze oznakowane. Koszty benzyny to ok. 500 – 600 milimów za litr (1 TND – 1000 milimów, 1 TND – ok. 2,23 zł).

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Chile ?

W Tunezji jest jedna autostrada. W 2008 roku oddano do użytku kolejny jej odcinek - z Sousse do Sfax. W przyszłości planowane jest wybudowanie trasy umożliwiającej przejazd wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Wycieczki na Saharę

Będąc w Tunezji warto skorzystać z wypraw 4x4 po Saharze. Można to zrobić w ramach wycieczki fakultatywnej bądź indywidualnie. Jeśli wybierzemy tę druga opcję, to najlepiej swój wyjazd zgłosić na najbliższym posterunku policji.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, wybór wycieczki z biura podróży jest dużo rozsądniejszy, gdyż jedziemy w zorganizowanym konwoju. Wybór pojazdu z kierowcą kosztuje w granicach 180 DT za dzień, a 150 DT bez kierowcy. W programie takich wycieczek może znaleźć się wycieczka do „miasteczka gwiezdnych wojen” bądź na pustynną oazę. Wycieczka dostarczy nam niesłychanych wrażeń, łącznie z możliwością doświadczenia zjawiska fatamorgany.

Samochód możemy wypożyczyć w Tunezji już za 50 DT za dzień - potrzebne są paszport i prawo jazdy. Wypożyczalnie praktykują poręczenie w formie posiadania określonej kwoty na karcie kredytowej.

Atrakcje turystyczne

Najważniejsze miasta Tunezji to Tunis, Monastir, Matmata, Susa czy Kartagina. W stolicy będziemy przechadzać się uliczkami, w których sprzedawane są dywany i barwne materiały. Miasto, w starożytności stanowiące ważny port handlowy, łączy w sobie 1,5-milionową metropolię ze starożytnym charakterem miasta. Jednym z jego reliktów jest Muzeum Bardo, w którym wyeksponowano mozaiki z czasów rzymskich.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Susa kryje w sobie jeden z najstarszych portów Morza Śródziemnego. Jest to miejsce o charakterze turystycznym, znajdziemy tam otoczony murem miejskim ribat – klasztor muzułmański, z którego rozciąga się panorama „perły Tunezji”. Monastir to kurort słynący z licznych restauracji, kawiarni i lokali. W Monastirze urodził się Habib Burgiba, pierwszy prezydent Tunezji i to właśnie w centrum miasta znajduje się mauzoleum rodziny Burbibów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama