| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tunezji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tunezji?

Ziemie starożytnej Kartaginy dla turystów od dawna stały się synonimem raju na ziemi. Polecamy wycieczkę jeepem po piaskach Sahary, którą można wykupić w biurze podróży w Polsce bądź z skorzystać oferty wycieczek fakultatywnych na miejscu. Do Tunezji dostaniemy się samolotem bądź promem.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć terytorium Tunezji, należy wylegitymować się ważnym paszportem, z przynajmniej 3-miesięcznym terminem ważności. Pobyt do 90 dni – bez względu czy jest on zorganizowany przez biuro podróży czy indywidualnie - nie wymaga posiadania wizy. Paszport nie powinien budzić żadnych wątpliwości – wszelkie uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować opóźnienia w kontroli paszportowej bądź zatrzymać nas na granicy.

W Tunezji nie ma konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W miastach ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h, 90 km/h – na terenie niezabudowany, a 110 km/ h na autostradach. W Tunezji czeka na nas 20 000 kilometrów dróg. Wszystkie są dobrze oznakowane. Koszty benzyny to ok. 500 – 600 milimów za litr (1 TND – 1000 milimów, 1 TND – ok. 2,23 zł).

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Chile ?

W Tunezji jest jedna autostrada. W 2008 roku oddano do użytku kolejny jej odcinek - z Sousse do Sfax. W przyszłości planowane jest wybudowanie trasy umożliwiającej przejazd wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Wycieczki na Saharę

Będąc w Tunezji warto skorzystać z wypraw 4x4 po Saharze. Można to zrobić w ramach wycieczki fakultatywnej bądź indywidualnie. Jeśli wybierzemy tę druga opcję, to najlepiej swój wyjazd zgłosić na najbliższym posterunku policji.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, wybór wycieczki z biura podróży jest dużo rozsądniejszy, gdyż jedziemy w zorganizowanym konwoju. Wybór pojazdu z kierowcą kosztuje w granicach 180 DT za dzień, a 150 DT bez kierowcy. W programie takich wycieczek może znaleźć się wycieczka do „miasteczka gwiezdnych wojen” bądź na pustynną oazę. Wycieczka dostarczy nam niesłychanych wrażeń, łącznie z możliwością doświadczenia zjawiska fatamorgany.

Samochód możemy wypożyczyć w Tunezji już za 50 DT za dzień - potrzebne są paszport i prawo jazdy. Wypożyczalnie praktykują poręczenie w formie posiadania określonej kwoty na karcie kredytowej.

Atrakcje turystyczne

Najważniejsze miasta Tunezji to Tunis, Monastir, Matmata, Susa czy Kartagina. W stolicy będziemy przechadzać się uliczkami, w których sprzedawane są dywany i barwne materiały. Miasto, w starożytności stanowiące ważny port handlowy, łączy w sobie 1,5-milionową metropolię ze starożytnym charakterem miasta. Jednym z jego reliktów jest Muzeum Bardo, w którym wyeksponowano mozaiki z czasów rzymskich.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Susa kryje w sobie jeden z najstarszych portów Morza Śródziemnego. Jest to miejsce o charakterze turystycznym, znajdziemy tam otoczony murem miejskim ribat – klasztor muzułmański, z którego rozciąga się panorama „perły Tunezji”. Monastir to kurort słynący z licznych restauracji, kawiarni i lokali. W Monastirze urodził się Habib Burgiba, pierwszy prezydent Tunezji i to właśnie w centrum miasta znajduje się mauzoleum rodziny Burbibów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »