reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Portugalia to piękny kraj, graniczący z jednej strony z oceanem spokojnym, a z drugiej z Hiszpanią. Jest to dobrze rozwinięte państwo z dużą bazą noclegową i ogromnym zapleczem zabytków, dlatego podróż do tego kraju zapewni nam wiele wrażeń i pozytywnych emocji.

Przepisy drogowe

Nasze wyposażenie pojazdu powinno zawierać trójkąt ostrzegawczy, minimalna grubość bieżnika zaś jaka jest wymagana przez portugalskie prawo to 1,6 mm. Ponadto musimy mieć zapięte pasy na przednich siedzeniach oraz być wyposażeni w oba lusterka. Ponadto nieobligatoryjne jest posiadanie gaśnicy, apteczki, gumowych rękawic, zapasowego kompletu żarówek oraz zabezpieczenia przed włamaniem.

Tylko w tunelach jest obowiązek jeżdżenia na światłach w ciągu dnia. W nocy tak, jak to jest w innych europejskich krajach, jeżdżenie na światłach jest obowiązkowe. 

Musimy mieć również oświetloną tylną tablice rejestracyjną oraz mieć sprawne światła samochodowe. Ponadto ważne jest posiadanie kamizelki odblaskowej, którą należy założyć podczas wyjścia z samochodu w warunkach nocnych. Jeśli tego nie uczynimy to grozi nam mandat w wysokości od 120 do 600 euro. Nie dość, że narazimy siebie na poważny uszczerbek na zdrowiu to jeszcze nasz budżet poważnie zubożeje.

Dzieci posiadające mniej niż 150 cm wzrostu lub będące poniżej 12 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Muszą one być przystosowane do ich masy oraz wzrostu. Młodsze pociechy, poniżej 3 roku życia powinny być przewożone w fotelikach – „kołyskach”. Gdy auto posiada poduszki powietrzne – z powodu bezpieczeństwa – zabrania się przewozić dzieci na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.  W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych wynosi 50 km/h, w niezabudowanym między 90 a 100 km/h. Na autostradzie można się poruszać prędkością maksymalną 120 km/h.

Zobacz również: Sprawdź czy potrzebujesz wizy

W dużych miastach obowiązują specjalne strefy parkowania. Na parkometrach widnieją napisy „PAGO” – które informują nas o tym, że parking jest płatny. Za jedną godzinę parkowania zapłacimy w granicach pół euro. Niepełnosprawni mogą korzystać ze specjalnych parkingów. Autostrady są ponumerowane w następujący sposób :

- AE: autostrady (numery od 1 do 15)
- IP: szlaki główne (numery od 1 do 9)
- IC: szlaki uzupełniające (numery od 1 do 33)
- EN: drogi krajowe (numery od 1 do 400)
- EM: drogi komunalne/miejskie (od numeru 500 do 1,000)
- CM: pozostałe drogi komunalne/miejskie (od numeru 1,000 do 2,000)

W Portugalii możemy swobodnie płacić za benzynę i inne akcesoria samochodowe kartą kredytową. Do transakcji dolicza się opłatę manipulacyjną w wysokości pół euro. W tym kraju dostępne są wszystkie rodzaje benzyny i LPG.

Zobacz również:O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wybór drogi do Portugalii

Najkrótszą i zarazem najmniej czasochłonną drogą do Portugalii jest droga przez Czechy, Niemcy, Francję i północną Hiszpanię. Alternatywna trasa wiedzie przez Austrię i Szwajcarię. Jest ona doskonała dla zwolenników górskich krajobrazów. Z Warszawy do Lizbony jest ok. 3300 km. Optymalny czas trasy to 30 godzin jazdy przez kilka europejskich krajów. Jeżeli komuś zależy na szybszym dotarciu do celu to powinien wybrać się samolotem do tego kraju. Jednak zważając na bogactwo i różnorodność krajów przez które będziemy przejeżdżać wycieczka samochodem będzie dużo bardziej atrakcyjna od lotu samolotem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama