REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Kajetan Puszek
Międzynarodowe prawo jazdy wystarczy do kierowania wypożyczonym autem w ZEA, fot. newspress
Międzynarodowe prawo jazdy wystarczy do kierowania wypożyczonym autem w ZEA, fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jeździć po drogach największego symbolu luksusu i przepychu – Dubaju - można na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Tyczy się to tylko samochodów z wypożyczalni. Stan dróg jest bardzo dobry, na autostradach jednak czyhać będzie na nas duża liczba radarów.

Podstawowe informacje

Pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wymaga posiadania wizy, wydawanej na podstawie promesy udzielanej tzw. podmiotom miejscowym. Mogą być nimi osoby fizyczne posiadające obywatelstwo lub wizę pobytową tudzież osoby prawne np. hotele, biura podróży czy przedstawiciele linii lotniczych. 

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Madagaskarze?

Niezależnie od formy podróży, kopie polisy należy zachować do kontroli celnej. Do wyrobienia wizy potrzebny jest nam paszport ważny min. 6 miesięcy, bez śladu pobytu w państwie Izrael, który przekreśla możliwość wjazdu na teren ZEA.

Przepisy drogowe

REKLAMA

Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy jesteśmy uprawnieni do prowadzenia samochodów z wypożyczalni. Podróżowanie własnym bądź służbowym samochodem wymaga wyrobienia wizy pobytowej, która daje podstawy do wystąpienia o lokalne prawo jazdy. W praktyce uzyskamy je w każdym z siedmiu emiratów w departamentach zezwoleń policji drogowej. Do jego wydania niezbędne jest zalegalizowane tłumaczenie polskiego prawa jazdy.

Mandaty i kary nakładane są bardzo restrykcyjnie. Za jazdę pod wpływem alkoholu za pierwszym razem dostaniemy karę w wysokości 20 tysięcy AED oraz będzie grozić nam konfiskata auta do trzech miesięcy. Taryfikator mandatów podlega w Emiratach ciągłej modyfikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za przejechanie samochodem na czerwonym świetle grozi nam mandat w wysokości około 1000 zł i konfiskata auta na tydzień. Po powtórnym złapaniu, grozi nam już więzienie a w przypadku trzeciego mandatu – nawet deportacja. Na autostradach znajdują się w wielu miejscach radary, a skrzyżowania często wyposażone są w kamery. Przekroczenie prędkości skutkuje mandatami w wysokości od 600 do kilku tysięcy AED.

Zwyczaje drogowe różnią się od polskich. Kierowcy często zapominają o kierunkowskazach. Widok włączonego kierunkowskazu może być mylący – możliwe, że kierowca zapomniał go wyłączyć od poprzedniego skrzyżowania. Na autostradach, które są doskonale oświetlone, kierowcy jeżdżą bez świateł. Na skrzyżowaniach nie obowiązuje zasada prawej strony co wywołuje chaos i zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Kobiety są na pozycji uprzywilejowanej i często bywają bardziej pobłażliwie traktowane przez policjantów.

Atrakcje turystyczne

Największym z siedmiu emiratów i jednocześnie stolicą jest Abu Dhabi. Jest to nowoczesna metropolia z drapaczami chmur, szerokimi bulwarami i parkami, położonymi nad Zatoką Arabską. W mieście znajduje się czterdzieści meczetów, a w fazie budowy jest największy meczet świata, który będzie miał aż 20 tysięcy wieżyczek. Jednym z ważniejszych zabytków jest pałac Qasr Al Hosn.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują na Majorce ?

Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym emiratem ZEA, będącego symbolem przepychu, ropy naftowej i złota jest Dubaj. Perłą kurortu jest położony na sztucznej wyspie hotel Burj al-Arab w kształcie żagla, który jest jednym z najdroższych hoteli na świecie. Znajdują się tam malownicze wysepki palmowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA