reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Samochodem do Czech

Wybierając się do Czech, żeby np. zwiedzić Pragę, warto wiedzieć, jakie są zwyczaje oraz przepisy drogowe. Przedstawiamy podstawowe przepisy drogowe oraz regulacje, które należy poznać przed wyjazdem do Czech.

Jak dojechać samochodem do Czech?

10 dniowa winieta będzie nas kosztować 310 CK. Proponujemy trasę rozpoczynającą się z Warszawy E67/E75 przez Częstochowę i Katowice. Po przekroczeniu granicy kierujemy się autostradą nr 1 przez Ostrawę i Brno.

Z zachodniej części Polski najlepiej jechać przez Liberec, następnie autostradą przez Mlada Boleslav aż do Pragi. Od strony Kudowy Zdroju trasa prowadzi przez Hradec Kralove, a następnie wjeżdżamy autostradą od Podibrady i później już prosto do Pragi.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Podstawowe przepisy, regulacje

Z racji obowiązywania strefy Schengen nie ma już formalnych granic pomiędzy Polską a Czechami, a dokumentem uprawniającym nas do legalnego przebywania w Czechach jest dowód osobisty, z minimalnie 6-miesięcznym terminem ważności.

Według czeskiego prawa obowiązkowym wyposażeniem aut na czeskich drogach są trójkąt ostrzegawczy, apteczka wraz z gumowymi rękawicami oraz komplet zapasowych żarówek i bezpieczników. Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Ponadto pojazdy handlowe muszą mieć w swoim wyposażeniu kamizelkę odblaskową. Według unijnego prawa, samochód podczas wyjazdu do innego kraju w obrębie UE musi posiadać tylko to, co wymagane jest w kraju rejestracji, więc w teorii wystarczy nam minimum wymagane w Polsce. W rzeczywistości jednak policjanci często tego przepisu nie znają i wystawią nam mandat.

Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja

Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości, 2,5 szerokości, a maksymalna długość zespołu pojazdów wynosi 12 metrów (samochód plus przyczepa campingowa). Samochody osobowe mają ograniczenie do 50 km/h na terenie zabudowanym, na niezabudowanym muszą poruszać się z ograniczeniem do 90 km/h. Na autostradach natomiast obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Wyjątkiem mogą być znaki drogowe, które informują o innej prędkości.

Dopuszczalne prędkości w Czechach

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

80 km/h

Mamy obowiązek jazdy na włączonych światłach mijania przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości 2000 CZK. Pamiętajmy, że bezwzględne pierwszeństwo mają piesi na przejściach dla pieszych i są oni na pozycji uprzywilejowanej. Należy zwracać uwagę również na używanie kierunkowskazów podczas wyprzedzania rowerzystów. Policja wyczulona jest na parkowanie w miejscach przeznaczonych dla inwalidów. Czeskie prawo zakazuje używania urządzeń antyradarowych oraz rozmawiania przez telefon komórkowy podczas jazdy bez urządzenia głośnomówiącego. Podróżowanie z dzieckiem poniżej 150 cm i wadze do 36 kg wymaga zamontowania specjalnego fotelika, przystosowanego do jego wymiarów.

Zobacz również: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 14.07.2016

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat
Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama