Kategorie

Samochodem do Czech

Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat
Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat
Wybierając się do Czech, żeby np. zwiedzić Pragę, warto wiedzieć, jakie są zwyczaje oraz przepisy drogowe. Przedstawiamy podstawowe przepisy drogowe oraz regulacje, które należy poznać przed wyjazdem do Czech.

Jak dojechać samochodem do Czech?

10 dniowa winieta będzie nas kosztować 310 CK. Proponujemy trasę rozpoczynającą się z Warszawy E67/E75 przez Częstochowę i Katowice. Po przekroczeniu granicy kierujemy się autostradą nr 1 przez Ostrawę i Brno.

Z zachodniej części Polski najlepiej jechać przez Liberec, następnie autostradą przez Mlada Boleslav aż do Pragi. Od strony Kudowy Zdroju trasa prowadzi przez Hradec Kralove, a następnie wjeżdżamy autostradą od Podibrady i później już prosto do Pragi.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Podstawowe przepisy, regulacje

Z racji obowiązywania strefy Schengen nie ma już formalnych granic pomiędzy Polską a Czechami, a dokumentem uprawniającym nas do legalnego przebywania w Czechach jest dowód osobisty, z minimalnie 6-miesięcznym terminem ważności.

Według czeskiego prawa obowiązkowym wyposażeniem aut na czeskich drogach są trójkąt ostrzegawczy, apteczka wraz z gumowymi rękawicami oraz komplet zapasowych żarówek i bezpieczników. Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Ponadto pojazdy handlowe muszą mieć w swoim wyposażeniu kamizelkę odblaskową. Według unijnego prawa, samochód podczas wyjazdu do innego kraju w obrębie UE musi posiadać tylko to, co wymagane jest w kraju rejestracji, więc w teorii wystarczy nam minimum wymagane w Polsce. W rzeczywistości jednak policjanci często tego przepisu nie znają i wystawią nam mandat.

Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja

Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości, 2,5 szerokości, a maksymalna długość zespołu pojazdów wynosi 12 metrów (samochód plus przyczepa campingowa). Samochody osobowe mają ograniczenie do 50 km/h na terenie zabudowanym, na niezabudowanym muszą poruszać się z ograniczeniem do 90 km/h. Na autostradach natomiast obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Wyjątkiem mogą być znaki drogowe, które informują o innej prędkości.

Dopuszczalne prędkości w Czechach

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

80 km/h

Mamy obowiązek jazdy na włączonych światłach mijania przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości 2000 CZK. Pamiętajmy, że bezwzględne pierwszeństwo mają piesi na przejściach dla pieszych i są oni na pozycji uprzywilejowanej. Należy zwracać uwagę również na używanie kierunkowskazów podczas wyprzedzania rowerzystów. Policja wyczulona jest na parkowanie w miejscach przeznaczonych dla inwalidów. Czeskie prawo zakazuje używania urządzeń antyradarowych oraz rozmawiania przez telefon komórkowy podczas jazdy bez urządzenia głośnomówiącego. Podróżowanie z dzieckiem poniżej 150 cm i wadze do 36 kg wymaga zamontowania specjalnego fotelika, przystosowanego do jego wymiarów.

Zobacz również: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

Reklama

Czesi nie są tolerancyjni dla pijanych kierowców. Podczas prowadzenia samochodu nie można mieć ani odrobiny alkoholu we krwi ( 0,00 promila). Za złamanie tego przepisu grozi grzywna. Na terenie Czech obowiązuje system punktów karnych, którego przekroczenie skutkuje zakazem prowadzenia samochodu na terenie tego kraju przez rok. Maksymalna liczba punktów karnych wynosi 12. Złamanie tego przepisu grozi grzywną od 25.000 do 30.000 CZK.   

Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat. Za używanie antyradarów dostaniemy 100 000 CZK, nieużywanie pasów bezpieczeństwa to 2000 CZK i 2 pkt. karne. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy skutkuje mandatem o wysokości 1000 CZK i 3 pkt. karnymi, natomiast przekroczenie prędkości będzie nas kosztować od 1.000 do 10.000 CZK i 5 punktów karnych.

Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy

Ważne informacje

Warto znać podstawowe adresy do konsulatów czy placówek dyplomatycznych, co może pomóc w razie wypadku lub zagubienia dokumentów.

Ambasada RP
ul. Valdštejnská 8, 118 01 Praha 1
tel. 0-0420-257-099-500
fax. 0-0420-257-530-399
e-mail: ambrpczechy@mbox.vol.cz
strona www: www.ambpol.cz 

Wydział Konsularny
V úžlabině 14 100 00 Praha 10
tel. 00420.224.228.722 - 4
fax. 00420.2 24.227.320
e-mail: konspol@mbox.vol.cz 

Konsulat RP w Brnie
Konsul Honorowy: Petr Mrkývka
Kolište 13, 602 00 Brno, Republika Czeska
tel./fax. (00420) 545 534 268
e-mail: konsulatbrno@wp.pl 

Konsulat Generalny RP w Ostrawie
ul. Blahoslavova 4, 70100 Ostrava
tel. 00420.596.118.074, 76
fax. 00420.596.118.073
e-mail: konsulatrp.ostrawa@iol.cz
strona internetowa: http://konsulatrp.filus.edu.pl

Zobacz też: Jak jadają Czesi?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?