REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać z przyczepą drogami nieutwardzonymi?

Jakubowski Ryszard
Jak jechać z przyczepą drogami nieutwardzonymi? fot. Newspress
Jak jechać z przyczepą drogami nieutwardzonymi? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jazda z przyczepą, zwłaszcza gdy jest ona ciężka lub duża, np. campingowa, wymaga od kierowcy trochę umiejętności o doświadczenia. Oto, na co należy zwracać uwagę ciągnąć przyczepę po drogach nieutwardzonych.

Ciężka przyczepa znacznie ogranicza możliwości pojazdu w każdych warunkach. Na drodze z twardą nawierzchnią są trzy główne czynniki, które powinien brać pod uwagę kierowca:
- opory toczenia (opór łożysk w kołach i opór toczenia kół po nawierzchni drogi);
- opór powietrza;
- bezwładność (im większy ciężar tym trudniej rozpędzić i wyhamować zestaw przyczepa + samochód).

REKLAMA

REKLAMA

Podczas jazdy bezdrożami i drogami nieutwardzonymi, gdzie z racji niewielkich prędkości opór powietrza jest do pominięcia, dochodzi dodatkowy czynnik: opór, jaki miękkie podłoże stawia zapadającym się w nim kołom. W większości przypadków jest to największy z oporów, jakie musi pokonać samochód ciągnący przyczepę. Dlatego decydując się na zjechanie przyczepą z utwardzonej drogi powinniśmy być świadomi, że musimy wykorzystać więcej mocy silnika do jazdy.

Należy też pamiętać, że masa i bezwładność przyczepy wpływają na dłuższą drogę hamowania, zwłaszcza na śliskiej (np. mokrej) nawierzchni. Należy więc hamowanie rozpoczynać wcześniej. Tak samo jest z ruszaniem: będzie ono o wiele trudniejsze. Parkując taką przyczepą w terenie należy unikać miejsc, gdzie koła opony (często węższe i mniejsze niż koła samochodu) mogą zapaść się w podłoże. Ruszenie z miejsca będzie o wiele trudniejsze.

Pamiętajmy też, że koła przyczepy nie są napędzane. Należy unikać więc wszelkich miejsc, gdzie dobra trakcja opon ma kluczowe znaczenie: np. płytkie potoki i rozlewiska. Auto z napędem na cztery koła i dobrymi oponami da sobie radę, jeśli jednak założymy do niego przyczepę, to możemy mieć problem.

Zobacz też; Dlaczego SUV to nie auto terenowe? Jakie są różnice, wady i zalety?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Szerokość opon przyczepy jest zazwyczaj mniejsza, czasem nawet dużo mniejsza, niż szerokość opon samochodu. Oznacza to, że koła przyczepy znacznie łatwiej zapadają się w miękkim podłożu. Miejsca, które pokonał samochód, mogą być bardzo trudne do pokonania przez przyczepę.

Jeśli często zjeżdżamy z przyczepą z utwardzonych dróg możemy rozważyć zakup specjalnych opon terenowych do przyczepy. Wytrzymują większe obciążenie i mają wzmocnione boczne ścianki, przez co są bardziej odporne na uszkodzenia. Takie opony produkuje m.in. Kumho i Goodyear. Bardzo się przydają zwłaszcza jeśli przyczepa jest ciężka, np. jest na niej łódź.

Jednoosiowa przyczepa (tandem jest traktowany jako jedna oś) podąża prawie zawsze śladem ciągnącego ją samochodu. Jedynie na zakrętach zacieśnia nieco łuk. Dotyczy to zwłaszcza ciasnych zakrętów, w których tor jazdy przyczepy jest inny niż samochodu, co oznacza że może ona ocierać się o przydrożne przeszkody, które bez problemu minął samochód.

Kierowca pojazdu ciągnącego przyczepę w terenie powinien pamiętać także o jej wysokości. Nie tylko przyczepy campingowe są wyższe o kilkadziesiąt centymetrów od holujących je samochodów. Podobną wysokość mają niektóre przyczepy towarowe, okryte plandeką na stelażu. Nisko zwisające nad drogą gałęzie, całkowicie nieszkodliwe dla jadącego pod nimi auta, mogą poważnie uszkodzić jadącą jego śladem przyczepę.

Zobacz też: Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Skutecznym rozwiązaniem problemu jest ustawienie na dachu samochodu anteny CB radia tak, aby jej wierzchołek był co najmniej kilkanaście centymetrów wyżej, niż najwyższe miejsce przyczepy. Antena uderzając o przeszkodę zasygnalizuje kierowcy problem dzięki czemu będzie on mógł wybrać inną drogę, pozwalającą na wjazd wyższego pojazdu. Z miejsca kierowcy trudno jest ocenić, czy pod daną przeszkodą zmieści się ciągnięta przez jego samochód przyczepa. Lusterka dają zafałszowany obraz rzeczywistości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA