reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

Polacy podróżujący po krajach członkowskich UE powinni zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty. Choć w większości tych krajów zlikwidowano kontrole, to nadal musimy okazywać się dokumentem wjeżdżając np. do Anglii czy Irlandii.

Już 22 kraje UE zlikwidowały wszelkie kontrole dokumentów na dzielących je granicach. Było to możliwe dzięki tzw. układowi z Schengen, stanowiącemu część prawa UE. Jego postanowienia znoszą kontrole na granicach wewnętrznych, ustanawiając w zamian skuteczną kontrolę na granicach zewnętrznych UE i wprowadzając wspólną politykę wizową. W efekcie posiadanie paszportu nie jest wymagane podczas podróży po UE, jednak nie oznacza to całkowitego zwolnienia z kontroli: służby celne mogą kontrolować dokumenty wybiórczo, wystarczy nam jednak dowód osobisty i, jeśli prowadzimy pojazd, odpowiednie dokumenty potwierdzające uprawnienia do kierowania nim, np. prawo jazdy.

Do Schengen należą:

Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy (ale nie Irlandia i Wielka Brytania) oraz kraje spoza UE takie jak Islandia, Norwegia oraz od niedawna Szwajcaria, która otworzyła swoje granice lądowe pod koniec 2008 r.

Zobacz też: Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Gdzie musisz okazać się dokumentem

Cypr, który przystąpił do UE w 2004 r. oraz Bułgaria i Rumunia, które są państwami członkowskimi od 2007 r. nie są jeszcze pełnoprawnymi członkami Schengen. Dlatego wybierając się w podróż do jednego z tych krajów, a także do Irlandii lub Wielkiej Brytanii, trzeba mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty. Wjeżdżając na obszar Unii lub opuszczając go, na każdej zewnętrznej granicy trzeba okazać ważny paszport lub dowód osobisty.

Podróżując po UE dobrze jest mieć zawsze ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty w celu ewentualnego potwierdzenia tożsamości. Jeżeli wymaga tego porządek publiczny lub bezpieczeństwo narodowe, na czas ograniczony mogą zostać przywrócone kontrole graniczne.

Trzeba dopilnować, by dziecko posiadało w podróży własny paszport lub inny dokument tożsamości albo zostało wpisane do dokumentu opiekuna.

Na podstawie umów zawartych z Islandią, Liechtensteinem, Norwegią i Szwajcarią obywatele tych krajów są traktowani tak samo, jak obywatele UE, i mogą poruszać się po całej Unii z dowodem osobistym lub paszportem. Do podróżowania w ramach UE nie są potrzebne wizy.  

Źródło: MSZ

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama