| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Słownik

Mansarda

Aktualizacja: 17.08.2011

Mansarda to przestrzeń mieszkalna znajdująca się części poddasza. Mansarda wydzielona jest ścianami, które wychodzą ponad powierzchnię dachu i tworzą nadbudowę nad gzymsem budynku. »

Mezzanino

Aktualizacja: 17.08.2011

Niska kondygnacja pomiędzy piętrami, zazwyczaj między parterem a pierwszym piętrem. »

Murłata

Aktualizacja: 17.08.2011

Murłata - inaczej Namurnica. Drewniana belka ułożona poziomo na murze budynku łącząca więźbę dachową z resztą budynku. Murłata przenosi obciążenia z dachu i przenosi je na ściany. »

Nadświetle

Aktualizacja: 17.08.2011

Nadświetle (przeziernik) to element konstrukcyjno-dekoracyjny stosowany w architekturze oraz budownictwie. Nadświetle to górna przeszklona cześć drzwi lub okna, mająca na calu doświetlenie pomieszczenia znajdującego się wewnątrz budynku. Nadświetle może mieć kształt koła, półkola lub prostokąta itp. Nadświetle często było stosowane w budowlach pałacowych oraz kamienicach z XVII wieku. »

Obiekt budowlany

Aktualizacja: 17.08.2011

Obiekt budowlany to budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, stanowiący całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. »

Okap

Aktualizacja: 17.08.2011

Okap to najniższa, pozioma część połaci dachowej. »

Piwnica

Aktualizacja: 17.08.2011

Piwnica to najniżej położona, podziemna część budynku. Piwnica to pomieszczenie, w którym poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu. Piwnicę najczęściej przeznacza się na pomieszczenia gospodarcze lub techniczne. »

Podbitka dachowa

Aktualizacja: 17.08.2011

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Podbitka dachowa jest zarówno elementem wykończeniowym jak i estetycznym. Chroni ona od spodu elementy konstrukcyjne dachy przed działaniem czynników atmosferycznych. Najczęściej wykonywana jest z desek oraz z PVC. »

Poddasze

Aktualizacja: 17.08.2011

Poddasze to inaczej strych. Poddasze znajduje się nad najwyżej położonym stropem w budynku, pod pokryciem dachowym. Wyróżniamy poddasze użytkowe oraz poddasze nieużytkowe. »

Poddasze nieużytkowe

Aktualizacja: 17.08.2011

Nie wykorzystywana przestrzeń położona nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym. »

Poddasze użytkowe

Aktualizacja: 17.08.2011

Poddasze użytkowe to przestrzeń nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym zagospodarowana na pomieszczenia mieszkalne. »

Podwalina

Aktualizacja: 17.08.2011

Podwalina – inaczej przycieś. Najniższa część konstrukcyjna ścian. Murłata to belka oparta na fundamencie i połączona z nim w sposób trwały. Zadaniem murłaty jest ochrona konstrukcji przed przesunięciem związanym z parciem i ssaniem wiatru. Murłatę izoluje się od fundamentu warstwą papy aby ochronić ją przed wilgocią z gruntu. Kiedyś murłatę wykonywano z drewna, obecnie bardzo często wykonuje się ją z betonu lub żelbetu. »

Połać dachowa

Aktualizacja: 17.08.2011

Połać dachowa to powierzchnia dachu ograniczona od dołu przez okap (najniższa część połaci dachowej) i od góry przez kalenicę (najwyższa część połaci dachowej). »

Pomieszczenie gospodarcze w budynku

Aktualizacja: 17.08.2011

Pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku oraz przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, a także opału lub odpadów stałych. »

Pomieszczenie techniczne w budynku

Aktualizacja: 17.08.2011

Pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia techniczne służące do obsługi budynku. »

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK