REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Anna Matelska
jak zdobyć kartę motorowerową? Fot. Fotolia
jak zdobyć kartę motorowerową? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta motorowerowa dotychczas traktowana była przez władze nieco po macoszemu – nikt nie zadał sobie trudu by uregulować zasady jej wydawania. Już wkrótce to się zmieni.

Jeszcze do stycznia 2013 roku obowiązują nas stare przepisy o kierujących pojazdami. Oznacza to, że do tego czasu niepełnoletni miłośnicy jednośladów mogą podejść do egzaminu na kartę motorowerową.

REKLAMA

Karta  ta uprawnia do kierowania motorowerem, przez który rozumiemy dwu- lub trójkołowy pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 ccm lub silnik elektryczny o mocy do 4kW, osiągający maksymalną prędkość 45 km/h.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Karta motorowerowa wymagana jest od osób poniżej 18 roku życia, gdyż osoby pełnoletnie w myśl dotychczasowych przepisów mogą kierować wyżej opisanymi pojazdami bez żadnych uprawnień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ kartę można uzyskać już po ukończeniu 13 roku życia, obowiązkiem przeprowadzania szkoleń i egzaminów obarczone zostały szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne – kartę nieodpłatnie wydaje dyrektor szkoły.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Brak konkretnych regulacji powoduje krytykowaną od dawna sytuację – w wielu placówkach edukacyjnych nie ma środków na przeprowadzanie profesjonalnych kursów i egzaminów z zasad ruchu drogowego na odpowiednim poziomie. Kilka lat temu do mediów trafiły nawet informacje o szkołach, w których karty motorowerowe były wydawane uczniom bez żadnego przeszkolenia np. z okazji Dnia Dziecka.

Teoretycznie zaleca się, żeby gimnazja organizowały dla młodzieży specjalne zajęcia z zasad ruchu drogowego, których znajomość powinna być solidnie sprawdzona w trakcie egzaminu teoretycznego. Na części praktycznej pojawiają się takie manewry jak slalom i ósemka. Często wymagane jest też sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, a lepiej wyposażone placówki przeprowadzają egzaminy w tzw. miasteczkach ruchu drogowego.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

W praktyce w każdej szkole egzamin może wyglądać zupełnie inaczej. Dla własnego bezpieczeństwa niezbędne jest jednak nauczenie się zasad ruchu drogowego i opanowanie techniki jazdy jednośladem, zanim zapuścimy się w miejską dżunglę.

Nowe prawo jazdy – kategoria AM

Ustawa o Kierujących Pojazdami z 2010 roku, której wejścia w życie według aktualnych informacji możemy się spodziewać w styczniu 2013 wprowadza zupełnie nowe prawo jazdy kategorii AM, które zastąpi kartę motorowerową.

Zobacz też: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Prawo jazdy kat. AM uprawniać będzie do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim, o masie do 250 kg, osiągającym maksymalną prędkość 45 km/h. O jego zdobycie ubiegać się będzie można od 14 roku życia.

Przede wszystkim zmieni się miejsce szkolenia i egzaminowania – odtąd najmłodsi kandydaci na motocyklistów będą musieli zrobić kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w WORDzie.

Z jednej strony powstanie spora bariera finansowa, gdy darmową kartę motorowerową zastąpią drogie kursy i państwowe egzaminy. Z drugiej strony możemy się spodziewać, że nieletni wyjeżdżający na drogę będą mieli choć minimalne pojęcie o przepisach, znakach drogowych i technice jazdy.

Zobacz też: Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A i A1?

Kogo ominie kategoria AM? Ponieważ prawo nie działa wstecz, wszyscy którzy do stycznia 2013 roku skończą 18 lat lub zdobędą kartę motorowerową zachowają swoje uprawnienia. W tym drugim przypadku karta zostanie po prostu odpłatnie wymieniona na prawo jazdy kat. AM bez konieczności zdawania egzaminu.

Warto też pamiętać, że prawo jazdy każdej innej kategorii (np. A, B czy D) uprawnia jego posiadacza do kierowania również tymi pojazdami, co kategoria AM.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA