reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Jak wykonywać podstawowe manewry?

Jak wykonywać podstawowe manewry?

Na jazdę samochodem składa się wiele różnych czynności i manewrów, które można podzielić na dwie zasadnicze grupy: podstawowe, stałe elementy jazdy i elementy „okazjonalne”, wynikające z zaistniałej raz na jakiś czas sytuacji

Stałe elementy z czasem stają się nawykiem i kierowcy często wykonują je podświadomie lub mechanicznie, bez namysłu, co ma czasem tragiczne skutki. Można do nich zaliczyć hamowanie, przyspieszanie, jazdę z jednakową prędkością, zatrzymywanie się, łatwe zakręty i skręty w przecznice. Do elementów „okazjonalnych” należą, miedzy innymi, hamowanie awaryjne, wyprowadzanie samochodu z poślizgu, jazda we mgle i śnieżycy itp.

Redukowanie niebezpieczeństw, wynikających z ruchu pojazdu, jest podstawowym obowiązkiem każdego kierowcy. Recepta składa się z dwóch prostych słów; „Myśleć i przewidywać”. Wynika z nich, że każda, z niewielkimi wyjątkami, czynność kierowcy powinna być przemyślana. Oczywiście czasu do namysłu jest bardzo mało, niemniej jednak w żadnym wypadku nie wolno podejmować nierozsądnych kroków i działać odruchowo.

Zobacz też: Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

O zamiarze wykonania większości manewrów należy dostatecznie wcześnie informować innych użytkowników drogi. Niestety, często rady jakie można znaleźć w podręcznikach jazdy lub w internecie przeczą temu. Stąd tak ważne jest myślenie. Ułatwia je przyjęcie i stosowanie krótkiej reguły: „Informuję innych o swoich zamiarach, tak jakbym chciał aby pozostali kierowcy informowali mnie”. Dlatego np przed rozpoczęciem hamowania zasadniczego warto na chwilę lekko nacisnąć pedał hamulca, co spowoduje zapalenie się świateł stop informując innych: „Zaczynam hamowanie”. Ten sygnał da im trochę czasu na podjęcie właściwego działania. Podobnie należy postępować przy zmianie ruchu. Dawniej na kursach jazdy zalecano, aby zmianę pasa ruch poprzedzało minimum trzykrotne zapalenie się kierunkowskazu, co oznacza że należy sygnalizować zamiar wykonania manewru co najmniej na 2 do 3 sekund przed jego rozpoczęciem. Przy prędkości 50 km/godz. oznacza to co najmniej 15 m przed miejscem rzeczywistej zmiany pasa. Przynajmniej dwukrotnie więcej musi wynosić odległość od skrzyżowania, na którym zamierzamy skręcić w boczną drogę. Jeżeli w niej oczekuje inny pojazd na wyjazd, kierunkowskaz należy włączyć w takiej odległości, aby jego kierowca mógł swobodnie wyjechać, nie czekając aż zaczniemy wykonywać swój manewr. Może to być 50 i więcej metrów.

Zobacz również:  Miejsce parkingowe – jak je wybrać?

Do manewrów, wymagających przemyślenia i głębszej analizy należy zaliczyć wyprzedzanie, zwłaszcza na drogach z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Konieczna jest umiejętność oceny prędkości pojazdów, zbliżających się z przeciwka i w tym kontekście możliwości technicznych własnego pojazdu, czyli przede wszystkim zdolności do przyspieszenia itp., a także oceny różnicy prędkości pojazdu wyprzedzanego i wyprzedzającego. Im jest ona większa, tym wyprzedzanie zakończy się wcześniej. Przy prędkości 90 km/godz. i różnicy prędkości obu pojazdów rzędu 10 km/godz. wyprzedzanie jest w praktyce niewykonalne, gdyż trwałoby ponad pół minuty, a to oznacza, że odbywałoby się na dystansie prawie 1 km. O tym trzeba zawsze pamiętać.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

O zamiarze wykonania większości manewrów należy dostatecznie wcześnie informować innych użytkowników drogi Fot. Fotolia
O zamiarze wykonania większości manewrów należy dostatecznie wcześnie informować innych użytkowników drogi Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama