| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Podatki

Koniec opłaty recyklingowej przy rejestracji pojazdów?

Aktualizacja: 09.04.2015

Sejmowa komisja środowiska przyjęła projekt nowelizacji przepisów dot. recyklingu pojazdów. Zakłada on zrezygnowanie z opłaty 500 zł w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy. »

Podatek od odszkodowania - kiedy trzeba go zapłacić?

Aktualizacja: 24.03.2015

Fiskus niechętnie rezygnuje z pobrania podatku od jakichkolwiek dochodów podatnika, nawet od przyznanego mu odszkodowania. Kiedy jednak nie trzeba płacić podatku od odszkodowania? »

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Aktualizacja: 23.02.2015

Odpowiednie zapisy w regulaminie odnośnie użytkowania floty pojazdów przez pracowników (tylko na cele służbowe), mogą nie wystarczyć do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu. »

Definicja samochodu osobowego na gruncie ustaw podatkowych

Aktualizacja: 21.11.2014

Definicja samochodu osobowego na gruncie ustaw podatkowych w roku 2014 ulegała modyfikacjom. Począwszy od 1 stycznia 2014 roku w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o PDOP) pojawiła się nowa definicja samochodu osobowego. »

Kasy fiskalne w warszatatach samochodowych

Aktualizacja: 01.08.2014

Ministerstwo Finansów zażądało wprowadzenia kas fiskalnych w warsztatach samochodowych. Co to oznacza dla ich klientów? »

Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?

Aktualizacja: 15.04.2013

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego auta ma swoje plusy i minusy. Poniżej wyjaśniamy najczęściej nasuwające się wątpliwości w kwestii dodania współwłaściciela pojazdy do dowodu rejestracyjnego. »

Czy można sprzedać wygrany samochód i nie płacić podatku?

Aktualizacja: 22.12.2011

Wygrałem w konkursie samochód o wartości 71 tys. złotych (wartość z faktury). Ryczałtowy podatek z tytułu wygranej w wysokości 10% został w całości zapłacony przez organizatora konkursu. Chciałbym sprzedać ten samochód za niższą cenę niż 71 tys. zł. Czy będę musiał płacić podatek dochodowy skoro chcę sprzedać samochód poniżej jego wartości? »

Kto powinien zapłacić akcyzę przy sprzedaży komisowej samochodu?

Aktualizacja: 22.12.2011

Komisant prowadzący w Polsce komis przyjmuje do sprzedaży komisowej samochody osobowe niezarejestrowane w Polsce. Samochody te sprzedaje nabywcom i rozlicza się z komitentami, którzy wstawiali te auta do komisu. Kto przy takich transakcjach jest podatnikiem podatku akcyzowego zobowiązanym do obliczenia zadeklarowania i zapłacenia tego podatku - komitent czy komisant? »

Czy zakup samochodu za granicą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Aktualizacja: 22.12.2011

Będąc w Holandii nabyłem tam samochód od obywatela polskiego. Umowa została podpisana i wykonana w Rotterdamie. Czy od tej transakcji trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (pcc)? »

Czy przysługuje zwrot akcyzy od auta sprzedanego do innego kraju UE?

Aktualizacja: 22.12.2011

W ramach swojej działalności gospodarczej dokonuję sprzedaży wewnątrzwspólnotowej (czyli nabywcom z innych krajów UE) nowych samochodów osobowych, które kupuje w Polsce i od których będzie zapłacona akcyza na terenie kraju. Dla dostarczanych samochodów, do faktury zakupowej będzie dołączany dokument z Urzędu Celnego potwierdzający zapłatę akcyzy. »

Czy samochody kempingowe podlegają akcyzie?

Aktualizacja: 21.12.2011

Samochody kempingowe (campery) klasyfikowane do kodu CN 8703 są samochodami osobowymi i podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Dlatego też nabycie wewnątrzwspólnotowe (z innego kraju UE) takich samochodów podlega opodatkowaniu akcyzą wg stawek określonych w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym. »

Co z podatkiem od środków transportowych po kradzieży pojazdu?

Aktualizacja: 21.12.2011

Dopóki skradziony pojazd nie zostanie wyrejestrowany, obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciążyć będzie na jego właścicielu. »

Czy badania zdrowia kierowców i kandydatów na kierowców są opodatkowane VAT?

Aktualizacja: 21.12.2011

Zakład opieki wykonuje m.in. badania kierowców skierowanych przez policję lub decyzją starosty na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym. Ponadto wykonuje badania lekarskie i psychologiczne osób ubiegających się o prawo jazdy. Czy te usługi medyczne są zwolnione z VAT? »

Kiedy można uznać samochód wykupiony z leasingu za używany?

Aktualizacja: 21.12.2011

Wykupiony przez leasingobiorcę z leasingu operacyjnego samochód nie jest od razu towarem używanym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i ustawy o PIT. Okres użytkowania tego samochodu w czasie trwania umowy leasingu operacyjnego nie wlicza się do okresu używania samochodu. Zatem dopiero po upływie 6 miesięcy od daty wykupu tego samochodu z leasingu będzie go można sprzedać bez VAT i bez PIT. »

Jak rozliczyć w VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego?

Aktualizacja: 21.12.2011

Wykup przedmiotu leasingu (np. samochodu osobowego) jest odrębną czynnością – dostawą towaru – nie związaną z samą umową leasingu. Dlatego od tej czynności będzie przysługiwało wykupującemu samochód leasingobiorcy prawo do odliczenia 60% kwoty VAT należnego, nie więcej niż 6.000 zł – wynikającej z faktury zakupu tego pojazdu. »

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »