| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Auto firmowe

Jak rozliczyć w kosztach, ubezpieczenie AC samochodu o wartości przekraczającej równowartość 20 000 euro, który nie jest środkiem trwałym?

Aktualizacja: 07.10.2015

Wykorzystuję w prowadzonej działalności gospodarczej prywatny samochód, który został nabyty za ponad 100 000 zł. Wydatki z nim związane rozliczam na podstawie kilometrówki. Czy obejmuje ona również koszty ubezpieczenia AC tego samochodu? »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego?

Aktualizacja: 07.10.2015

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem samochód demonstracyjny. Czy mogę zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie tego samochodu? »

Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność?

Aktualizacja: 07.10.2015

Prowadzę działalność gospodarczą. Na podstawie umowy darowizny stałem się współwłaścicielem w 50% samochodu ciężarowego Renault Master. Samochód ten wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. W jakiej wysokości mam zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem tego samochodu, m.in. koszty ubezpieczenia? »

Jak obliczyć kwotę korekty VAT naliczonego przy sprzedaży samochodu, gdy VAT odliczano według proporcji

Aktualizacja: 07.10.2015

Pytanie dotyczy zasad obliczania podstawy korekt VAT w trybie art. 90b i 91 przy sprzedaży samocho­du osobowego z częściowym odliczeniem podatku. Jak wyliczyć korektę, zarówno w trybie art. 90b, jak i 91 usta­wy o VAT? »

Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki?

Aktualizacja: 07.10.2015

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej używam samochodu osobowego marki Audi A8. Czy czynsz inicjalny oraz czynsz miesięczny płacony przeze mnie za najem długoterminowy samo¬chodu jest w całości moim kosztem podatkowym? A może powinienem go rozliczać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu? »

Czy należy opodatkować VAT darowiznę samochodu, jeżeli przy nabyciu jego części składowych odliczono VAT

Aktualizacja: 07.10.2015

W 2010 r. nabyłem samochód osobowy. W związku z tym otrzymałem fakturę VAT z adnotacją, iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT. Nie przysługiwało mi zatem prawo do odliczenia VAT na­liczonego przy nabyciu tego samochodu. Samochód wykorzystywałem w działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Rozważam ewentualną darowiznę samochodu na rzecz żony, z którą pozostaję w ustawowej wspólności małżeńskiej. W trakcie eksploatacji samochodu kupiłem dwa komplety opon (w 2014 r. i w 2015 r.). Odliczyłem przy tym podatek naliczony. Samochód był oddawany na okresowe przeglądy, naprawy, serwisy do warsztatu samochodowego, przy czym korzystałem z prawa do odli­czenia VAT naliczonego z faktur za te usługi. Czy w tej sytuacji darowizna samochodu na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT? »

Jaką stawką VAT opodatkować sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu

Aktualizacja: 07.10.2015

W lutym 2015 r. wykupiłem samochód osobowy z leasingu. Jaką stawką VAT jest opodatkowana sprze­daż takiego samochodu? Czy muszę zapłacić VAT również w przypadku wycofania tego samochodu z działalności? »

Czy pracodawca może odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu służbowego, którym pracownik jeździ z domu do pracy i z powrotem?

Aktualizacja: 07.10.2015

Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności umożliwiamy naszym pracownikom dojazdy służbo­wymi samochodami osobowymi z pracy do domu i z domu do pracy. Wprowadziliśmy regulamin okre­ślający zasady korzystania z tych samochodów w taki sposób, aby uniemożliwić ich wykorzystywanie do celów prywatnych. Planujemy też wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu tych pojazdów. Czy możemy odliczyć 100% VAT od wydatków dotyczących ich eksploatacji? »

Czy wspólniczki spółki cywilnej mogą korzystać na potrzeby spółki z prywatnych samochodów?

Aktualizacja: 06.10.2015

W spółce cywilnej są dwie wspólniczki (ich udziały wynoszą po 50%). Każda z nich ma samochód osobowy. Jedna jest współwłaścicielką samochodu wraz z mężem. Druga jest współwłaścicielką samochodu z wujkiem. Wspólniczki chcą korzystać z tych samochodów (każda ze swojego) na potrzeby wykonywania działalności w spółce, ale nie chcą wnosić tych samochodów aportem do spółki. Jak to zrobić? Czy wspólniczki muszą zawierać jakąś umowę ze spółką? Czy konieczne jest podjęcie uchwały przez spółkę w tej sprawie? »

Czy podatnik, który nie ma prawa jazdy, może zaliczać do kosztów wydatki związane z samochodem wykorzystywanym na cele działalności gospodarczej?

Aktualizacja: 06.10.2015

Klientka naszego biura rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Posiada z mężem wspólny samochód osobowy, ale nie ma prawa jazdy. Ma je tylko jej mąż. Czy istnieje możliwość rozliczania wydatków dotyczących tego samochodu w kosztach jej firmy? Nadmieniam, że jej mąż nie prowadzi działalności gospodarczej. »

Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT

Aktualizacja: 06.10.2015

Od stycznia 2015 r. nasza spółka udostępnia przedstawicielom handlowym prowadzącym działal­ność gospodarczą samochody osobowe. Przedstawiciel handlowy płaci miesięczny czynsz z tytułu używania samochodu w wysokości 600 zł netto i korzysta z niego przez czas trwania umowy o współ­pracę w celu realizacji obowiązków z niej wynikających. Nie może go udostępniać osobom trzecim i używa go tylko do celów wiążącej go ze spółką umowy. Czy w opisanej sytuacji mamy prawo do odli­czania VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodami udostępnianymi przedstawicielom handlowym w pełnej wysokości, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu? »

Jakie są skutki udostępniania pracownikom samochodów do celów prywatnych

Aktualizacja: 06.10.2015

Złożyliśmy informację VAT-26, w której wskazaliśmy posiadane samochody osobowe. Latem zamie­rzamy udostępniać samochody swoim pracownikom do celów prywatnych. Czy jest to możliwe? Co w tym celu spółka powinna uczynić i jakie będą tego konsekwencje? Czy sytuacja się zmieni, jeżeli spółka zamiast nieodpłatnie udostępniać samochody wynajmie je pracownikom? »

Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych nieodpłatnie?

Aktualizacja: 06.10.2015

Umożliwiamy naszym pracownikom nieodpłatne korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych. Od stycznia 2015 r. pobieramy od nich z tego tytułu ryczałt w wysokości 250 zł albo 400 zł. Czy możemy zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów? »

Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych odpłatnie?

Aktualizacja: 06.10.2015

Umożliwiamy naszym pracownikom korzystanie z samochodów służbowych (o pojemności 1398 cm3) do celów prywatnych. Z tego tytułu pobieramy od nich odpłatność w kwocie 300 zł. Czy możemy zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów? »

Czy można zaliczać w całości do kosztów wydatki na samochód służbowy, który pracownik parkuje w miejscu zamieszkania?

Aktualizacja: 06.10.2015

Pracownicy mojej firmy mogą parkować samochody służbowe w miejscu zamieszkania. Wynika to ze specyfiki wykonywanej przez nich pracy. Pracownicy nie mogą korzystać z tych samochodów do celów prywatnych. Czy mogę zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów w całości? »

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »