REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Szwajcarii

Mateusz Szymański
Szwajcaria to nie tylko wysokie Alpy ale również kraina rozległych i malowniczych jezior, co sprawia że jest atrakcyjna turystycznie o każdej porze roku Fot. BMW
Szwajcaria to nie tylko wysokie Alpy ale również kraina rozległych i malowniczych jezior, co sprawia że jest atrakcyjna turystycznie o każdej porze roku Fot. BMW

REKLAMA

REKLAMA

Szwajcaria to nie tylko wysokie Alpy ale również kraina rozległych i malowniczych jezior, co sprawia że jest atrakcyjna turystycznie o każdej porze roku. Podróż samochodem do Szwajcarii, mimo doskonałego stanu dróg, wymaga od kierowcy szczególnej uwagi i zapoznania się z obowiązującymi tam przepisami. W poradniku przedstawiamy niezbędne informacje, w które należy się zaopatrzyć przed podróżą autem do Szwajcarii.

Jak dojechać do Szwajcarii, polecane trasy:

Warszawa-Berno (1443 km w tym 1088 km na autostradzie)
Warszawa-Bełchatów-Wrocław-A4(Niemcy)-A72-A9-A6-Nurnberg-A5-Karlsruhe-(Szwajcaria)-A2-Basel-A1-A6-Berno

REKLAMA

Podstawowe przepisy w Szwajcarii:

Mimo że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej to należy do strefy Schengen. Do wjazdu na jej teren upoważnia dowód osobisty i paszport. Obowiązki meldunkowe należą do właściciela hotelu. Dodatkowa polisa zdrowotna jest zalecana, nie jest jednak obowiązkowa a do poruszania się samochodem po szwajcarskich drogach wystarczy jedynie polskie ubezpieczenie OC.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi w Szwajcarii 0,5 promila. Kary za jego złamanie są bardzo wysokie i wynoszą od 600 CHF do nawet 180 tysięcy CHF! Jazda z włączonymi światłami mijania nie jest obowiązkowa, jest za to zalecana. Dzieci poniżej 7 roku życia mają obowiązek jazdy  foteliku. Przejazd przez Szwajcarię autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny a opłatę wnosi się poprzez wykupienie winiety: roczna winieta do koszt 40 CHF.

Ograniczenia prędkości w Szwajcarii:

teren zabudowany: 50 km/h
trasa szybkiego ruchu: 100 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
autostrady: 120 km/h (80)
pozostałe drogi: 80 km/h (80)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem do Niemiec

Na co zwrócić uwagę?

Szwajcarska policja bardzo rygorystycznie podchodzi do przestrzegania przepisów. Łamanie limitów prędkości jest zawsze karane wysokimi mandatami. Szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych. Mają oni bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Szwajcarzy są do tego przyzwyczajeni i bez oczekiwania na naszą reakcję wychodzą na jezdnię, oczekując że nadjeżdżający pojazd się zatrzyma, co może być nowością dla kierowców z polski.  Do Szwajcarii warto zabrać ze sobą rowery - ten górski kraj oferuje bardzo różnorodne formy wypoczynku letniego a rowerzyści mają do dyspozycji świetnie utrzymane i oznakowane trasy rowerowe.

Zobacz też: Samochodem do Austrii

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Szwajcarii*:

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach
- apteczka pierwszej pomocy
- trójkąt ostrzegawczy

REKLAMA

Na niektórych górskich drogach umieszczone są znaki opisujące warunki drogowe, dopuszczalną szerokość pojazdu i wymagane wyposażenie (opony zimowe lub łańcuchy na koła). Wyposażenie pojazdu w opony zimowe co prawda nie jest obowiązkowe ale szwajcarska policja może ukarać mandatem za utrudnianie ruchu ze względu na nieprzystosowanie auta do panujących warunków atmosferycznych. Dlatego lepiej uznać zimówki za wyposażenie obowiązkowe.

*Szwajcaria jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany.

Zobacz też: Samochodem na narty: Szwajcaria

Ceny paliw w Szwajcarii

95: 1,73 CHF
98: 1,79 CHF
ON: 1,83 CHF
gaz (LPG): 1,18 CHF
Gaz LPG nie jest w Szwajcarii zbyt rozpowszechniony, można go zatankować na większych stacjach paliwowych i przy autostradach.

Przykładowa wysokość mandatów:

niezapięte pasy: 60 CHF
rozmawianie przez telefon: 100 CHF
niewłaściwe parkowanie: od 40 do 120 CHF
przejechanie na czerwonym świetle: 250 CHF
przekroczenie prędkości: od 40 d0 440 CHF

Zobacz też: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Przy większym przekroczeniu prędkości sprawa kierowana jest do sądu. A ten może orzec grzywnę w wysokości od 5000 do 40 000 CHF a nawet karę więzienia od 3 miesięcy do 3 lat.

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

Policja: 117
Straż pożarna: 118
Pogotowie ratunkowe: 144
Pomoc drogowa: 140
Helikopter (pogotowie): 1414

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP:
Elfenstrase 20a 3000 Bern 15
tel: (0041) 31 358 02 02
http://www.berno.polemb.net/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA