reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Jazda rowerem. Jak zachować się na chodniku i na drodze? Jak jeździć rowerem w ruchu miejskim po chodniku, ścieżce rowerowej i drodze?

Jazda rowerem. Jak zachować się na chodniku i na drodze? Jak jeździć rowerem w ruchu miejskim po chodniku, ścieżce rowerowej i drodze?

Jadąc rowerem wśród samochodów i pieszych stajemy się uczestnikiem ruchu drogowego. W związku z tym na rowerzystów nałożone są obowiązki i zakazy, których muszą przestrzegać. Mają też jednak swoje prawa, których mogą wymagać od innych uczestników ruchu.

Rower jest co raz częstszym widokiem w mieście. Są osoby, które stale dojeżdżają na rowerze do pracy, natomiast inne traktują je jako pojazd rekreacyjny. I właśnie w tym drugim przypadku często, zamiast z drogi, rowerzyści korzystają z chodnika. Niestety, jeżeli przed chodnikiem nie ma znaku, który mówi o tym, że jest to wspólna ścieżka dla rowerów i pieszych – rowerem nie możemy po nim jechać. Choć przez wielu ten przepis jest uważany za bezsensowny, musimy liczyć się z tym, że policjant ukarze nas pięćdziesięciozłotowym mandatem za jazdę po chodniku. Taki sam mandat grozi nam również wtedy, gdy na wspólnej ścieżce nie ustąpimy pieszemu.

Patrząc na sprawę od strony rowerzystów, musimy mieć nadzieję, że te mandaty będą wystawiane tylko wtedy, gdy będziemy szarżować po chodniku, a nie jechać wolno w stronę parku, by wypocząć poprzez jazdę na rowerze. Wszystko w tym przypadku zależy od policjanta, który nas zatrzyma. Po chodniku możemy poruszać się tylko, gdy jedziemy wraz z dzieckiem poniżej dziesiątego roku życia lub gdy na drodze jest niebezpiecznie z powodu np. ulewy, gołoledzi, czy gęstej mgły. Takie prawo uzyskujemy również, gdy na drodze obok chodnika obowiązuje ograniczenie większe niż do 50km/h oraz chodnik ten ma minimum 2 metry szerokości.

Rowerem po ścieżce i na przejeździe

Rowerzysta ma obowiązek poruszania się ścieżką rowerową, jeżeli taka ścieżka jest wytyczona wzdłuż drogi w kierunku, w którym podąża. Najniebezpieczniejszym punktem są w tym przypadku przecięcia ciągów komunikacyjnych samochodów i rowerów. Często w naszych miastach spotykamy jeszcze przejścia dla pieszych w ciągu drogi rowerowej. Rowerzysta musi wtedy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Złamanie tego zakazu może kosztować nas nawet 250 zł. Jeśli jednak przez przejście poprowadzona jest ścieżka rowerowa, nie ma obowiązku zsiadania z roweru.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa będzie nasze zachowanie na przejeździe rowerowym. Rowerzysta ma obecnie pierwszeństwo przejazdu na przejeździe rowerowym. Kierowca samochodu dojeżdżając do przejazdu powinien zachować szczególną ostrożność i jeżeli już wjedziemy na przejazd, powinien ustąpić nam pierwszeństwa. Z ustawy został wykreślony przepis, który zakazywał rowerzyście wjazd na przejazd dla rowerów bezpośrednio przed samochodem. Natomiast rowerzyści powinni w tym przypadku zachować rozsądek, by kierowcy nie mieli argumentów mówiących, że na drodze pojawia się rowerzysta „znikąd”.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama