reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Samochodem na narty > Samochodem na narty: Szwajcaria

Samochodem na narty: Szwajcaria

Jeśli planujemy wyjazd do zimowych kurortów Szwajcarii powinniśmy zapoznać się przepisami o ruchu drogowym. W Szwajcarii warto używać opon zimowych i okolcowanych. Na terenie tego kraju należy przykładać dużą uwagę do ograniczeń prędkości. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami, a funkcjonariusze drogówki należą do najsurowszych w Europie.

Podróżując po Szwajcarii nie mamy obowiązku jazdy na oponach zimowych, jednak w razie utrudniania ruchu z powodu posiadania letnich opon, możemy zostać ukarani mandatem. Łańcuchy przeciwślizgowe są obligatoryjne tylko na wyznaczonych trasach.

Używanie opon okolcowanych jest dozwolone w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia i dotyczy pojazdów do 3,5 tony. Pamiętajmy, że w oponach okolcowanych można poruszać się tylko z prędkością do 80 km/h. Zakazem objęte jest poruszanie się w tym sprzęcie po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Wyjątek stanowi przejazd tunelami: S.Bernardino (A13) i S.Gothard (A2). Podczas jazdy po drogach górskich ograniczają nas określone przepisy. Nie możemy jechać z prędkością, która uniemożliwiać nam będzie szybkie zatrzymanie.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Podczas wymijania nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu, zjeżdżający kierowca powinien się zatrzymać. Na niektórych górskich drogach, w ustalonych godzinach, obowiązuje ruch tylko w jednym kierunku. O takiej sytuacji zostaniemy poinformowani odpowiednim znakiem.

Podstawowe przepisy i opłaty drogowe

Szwajcaria leży w strefie Schengen, do wjazdu na jej teren z Unii Europejskiej wystarczy więc dowód osobisty, prawo jazdy i OC. Zielona Karta nie jest obowiązkowa, ale jej okazanie policjantowi podczas kontroli zwykle sprawia, że nie prosi on nas o dowód rejestracyjny, Wymagane wyposażenie obejmuje w zasadzie tylko trójkąt ostrzegawczy. Jazda z włączonymi światłami mijania/dziennymi nie jest w ciągu dnia obowiązkowa. Podczas jazdy zakazane jest używanie telefonów komórkowych oraz urządzeń antyradarowych.

Jeśli podróżujemy z dziećmi to powinniśmy wiedzieć, że na przednich siedzeniach obowiązuje zakaz przewozu dzieci do lat 7. Dzieci od 7-12 lat podróżujące na przednich bądź tylnych siedzeniach muszą być zabezpieczone pasami bezpieczeństwa lub być przewożone w specjalnych fotelikach.

W przypadku samochodów osobowych ograniczenie w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h , terenie niezabudowanym – 80 km/h. Na drogach szybkiego ruchu ograniczenie wynosi 100 km/h a na autostradach – 120 km/h.

Poruszanie się drogami krajowymi, szybkiego ruchu oraz tunelem St. Gothard wymaga zakupu winiety. Za winietę roczną zapłacimy 40 franków (ok. 123 zł) a koszty przejazdu tunelami oraz pociągami platformowymi oscylują pomiędzy 31 a 448 złotych (od 10 do 145 CHF).

Szwajcaria: przepisy w pigułce

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi 0,05 promila
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami (dopuszczalny poziom głośności to 96 dB)
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • parkowanie dozwolone jest tylko zgodnie z kierunkiem jazdy.
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama